Tak ako si môžete kúpiť čistokrvného výstavného psíka s rodokmeňom, môžete si zakúpiť aj čistokrvné morské prasiatko s papiermi. Rozdiel je badať vo fyzickom vzhľade zvieratka – čistokrvné morčiatka sú na prvý pohľad guľatejšie, majú zaoblenú tvárovú časť a sklopené ušnice. Nečistokrvné morčatá majú podlhovastý tvar tela, špicatejšiu tvárovú časť a stojace ušká.
Rozdiel je taktiež v cene, čistokrvné morča od chovateľa stojí rádovo od 20-200 eur a za „orieška“ z chovproduktu zaplatíte tak 3-8 eur. Dieťaťu, ktoré chce maznáčika a dobrého kamaráta je však pôvod zvieratka úplne jedno. Morčiatko bez papierov vám nevyhrá žiadnu súťaž ani výstavu, ale je zdravotne odolnejšie a dožíva sa viac ako čistokrvné. Tie sú totiž často z dôvodu prešľachtenia náchylnejšie na mnohé choroby. Či už s papiermi alebo bez, morské prasiatko je veľmi vľúdne zvieratko bez štipky agresivity, milujúce hladkanie a spoločnosť človeka. Je nekonfliktné, prispôsobivé, finančne nenáročné a nebude obmedzovať váš životný štýl. Neobťažuje vás „vtieraním sa“ ale na druhej strane je vždy po ruke a ocení každé vaše pohladkanie. Vhodné je pre staršie už rozumné deti aj starších ľudí, ktorí hľadajú príjemného nenáročného spoločníka.
Foto: Everystockphoto.com Výbava pre morča Či už klietka alebo akvárium, morčiatko sa bude dobre cítiť v oboch. Dôležité je uvedomiť si, že morča nie je maličký škrečok a vyrastie vám, preto kupujte bývanie väčších rozmerov. Ideálna klietka je taká, odkiaľ môžete zviera vyberať zvrchu a nie cez malé bočné dvierka. Minimálna veľkosť akvária (klietky) pre jedno morča je cca dĺžka 70 cm x šírka 35 cm x výška 30 cm.
V Zásade však platí, že čím väčšie ubytovanie morčiatko bude mať, tým viac si zvykne na pohyb, čo je skvelé pre jeho kondíciu a životnú pohodu. Na dno klietky dajte staré noviny (pre jednoduchšie čistenie) a na ne nasypte väčšie hobliny (pozor nie piliny, tie sú príliš prašné a môžu spôsobiť zvieraťu, najmä mláďatkám, zápal očí!).
V obchode zoženiete okrem najlacnejších hoblín aj o niečo drahšie drevené či papierové palety. Seno ako podstielku neodporúčame, nemá savú schopnosť, ktorú pri často vylučujúcich morčiatkach budete potrebovať. Úplná nevyhnutnosť je napájačka na vodu, tú musí mať prasiatko neustále k dispozícií. Žrádlo sypte do menšej, ideálne ťažšej kamennej misky, ktorú nôžkami morča nedokáže prevrátiť.
Dnes už obchody ponúkajú pre hlodavce aj drevené alebo plastové domčeky, mnohé klietky ich už majú zabudované. Ak malému zvieratku domček kúpite, okamžite sa doň schová a nezvykne si tak na vás. Neustále bude hľadať úkryt a „strechu nad hlavou“. Pre malé morčatá domčeky neodporúčame – počkajte, kým si morčiatko na vás zvykne a prestane sa báť vás, členov rodiny aj zvukov v domácnosti. Potom mu môžete domček zaobstarať ale berte ho skôr ako hračku pri spoločne trávenom čase, keď si morčiatko vyberiete von z klietky a budete sa s ním hrať, domček sa mu bude páčiť.
Foto: Everystockphoto.com Čo žerú morčatá? Najväčší podiel na ich strave by mala tvoriť zelenina (milujú mrkvu, uhorky, papriku, karfiol…), voňavé seno, tráva, zbožňujú petržlenovú aj mrkvovú vňať, čerstvý špenát a vlastne všetko zelené. Pozor na brokolicu, kapustu a čínsku kapustu – nadúvajú ich. Ovocie obľubujú tiež, či už je to jablko, banán, mandarínka alebo melón (hrozno a hrušky vo veľkom množstve nafukujú).Ovocie je však príliš sladké, preto s ním opatrne a menej často. Doplnok ich stravy sú aj granule a rôzne semiačka i sušené ovocie, zmesi, ktoré kúpite v chovprodukte a sú určené pre morčatá. Patria sem aj hotové obilninové tyčinky. Hlodavce obľubujú aj dobre vysušený tvrdý chlieb (pozor na plesne!), obrusujú si na ňom zúbky. So sušeným pečivom a granulami to však nepreháňajte, vedie to k obezite zvieratka. Finančne strava pre morčiatko nie je vôbec náročná, cez leto mu jednoducho natrhajte suchú čistú trávu a bude nadšené. Morčacia strava musí obsahovať zvýšený prídel vitamínu C – tento vitamín obsahuje šťavnatá strava, väčšinou už aj granulové zmesi, prípadne sa pridáva napájačky vody.
5 tipov na záver • Morčacie ubytovanie umiestnite tak, aby bol váš miláčik na jednej strane súčasťou diania v domácnosti a mohli ste ho kedykoľvek pohladkať a skontrolovať, ale na druhej strane musí mať zvieratko aj trošku pokoja na oddychovanie. Na zvuky domácnosti si rýchlo zvykne a otvorenie chladničky, umývanie riadu a hrkotanie hrncami ho už nevystraší. Pozor na šuchotanie igelitových tašiek – tento zvuk má väčšina morčiatko zafixovaný ako „rýchlo musím začať kvíkať, ide jedlo!“ .
• Morčiatka sú vysoko spoločenské, venujte im dostatočne veľa pozornosti každý deň, alebo sa rozhodnite hneď na začiatku a kúpte si dve (rovnakého pohlavia). Ak sa morča cíti samo, bez spoločnosti kamoša alebo človeka, začne byť smutné a zdravotne chradnúť.
• Niektoré morčiatka sa naučia samé chodiť na potrebu do jedného kúta klietky, niektoré však ako WC používajú prázdnu misku na žrádlo. Ak to vaše morča robí, vždy po dojedení mu misku vyberte.
• Ak máte morčiatko na sebe, napr. na nohách pri večernom pozeraní televízie, a začne vás zúbkami poťahovať za oblečenie je to znak, že by šlo rado do klietky na toaletu.
• Dlhosrsté morčiatka treba kúpať , používajte šampón na hlodavce, mačiatka alebo šteniatka. V žiadnom prípade mu však neponorte pod vodu hlavu, do uší sa mu nesmie dostať voda inak zahynie. Morča kúpanie buď doslova miluje alebo absolútne neznáša, stredná cesta neexistuje. Nezabudnite fešáka riadne vysušiť čistým uterákom (jeden obetujte na použitie iba pre morčiatko).