Chcete domov zajačika alebo králika?

Sara 1

Ľudia sa väčšinou domnievajú, že ide o to isté ušaté milé a huňaté zvieratko. Aj keď sa dosť podobajú, je to omyl.

Foto: INGIMAGE

Králiky sa podarilo ľuďom domestikovať, sú menšieho a zavalitejšieho vzrastu. Sú to spoločenské zvieratá. Tie, čo žijú voľne v prírode nájdeme v komunitách o veľkosti cca 25 jedincov. Králiky sa podľa veľkosti rozdeľujú na minikráliky, malé plemená, stredné plemená a veľké alebo obrie plemená.

Zajac

Zajace sú väčšie ako králiky a sú samotári. Majú dlhšie telo, hlavu, uši, aj zadné nohy. Zloženie potravy je oproti králikom tvrdšie – ako kôra stromov, púčiky z konárov a tvrdé plody stromov a ovocia. Králik si radšek zakusne do trávy, do mäkšej zeleniny a ovocia. Ak vase dieťatko zatúžilo po živom králikovi – zájdite do chovproduktu alebo chovnej stanice.

Domáci králik

Králiky sú úžasné zvieratká – ale nie pre každého. 

Foto: Pixabay

Majú svoju vlastnú osobnosť, sú hravé a naivné ako mačiatka, ale aj vnímavé a lojálne ako psy. Dlhodobí chovatelia zajacov tvrdia, že králiky sú svojim spôsobom múdre ako mačky alebo psy. Občas potrebujú trošku voľnosti, pobehať si bez toho, aby boli často naťahovaní na ruky.

Králik sa celkom ľahko naučí reagovať na svoje meno ako aj na krátke, resp. jednoduché povely. Je úžasný v prekonávaní prekážok. Treba sa však naučiť dopriať im voľne dýchať a nie s nimi chcieť manipulovať. Nie sú to plyšové hračky.

Deti a králiky

Deti sa chcú prirodzene maznať so zvieratkom a túliť sa k nemu. Avšak pre králiky to je problém, kedže väčšina z nich sa pri takomto správaní cíti neisto a v ohrození, akoby boli uchopení predátorom. Na takéto podnety reagujú inštinktívne a to hryzením alebo škriabaním.

Foto: Ingimage

Deti musia vedieť prijať zodpovednosť a rešpektovať králika ako zviera s vlastnou osobnosťou. Určite nie je vhodné zaobstarať si ho, aby sa deti učili zodpovednosti. Také zvieratká nakoniec bývajú zanedbávané i sporadicky kŕmené. Pri chove je nevyhnutný dohľad rodiča nad starostlivosťou dieťaťa o zviera ako aj nad správaním sa dieťaťa k zvieratku. V takom prípade je to dobrý spôsob ako dieťa naučiť zodpovednosti.

Deti potrebujú dorásť do veku kedy budú schopné a ochotné akceptovať králika a adekvátne reagovať na jeho potreby.

Králikova krásna a hebká srsť, príjemná na dotyk, milé očká a labky, ale i prehryzené káble domácej techniky, či škrabance na rukách. To všetko prinášajú králičkovia domov ako domáci miláčikovia.

Naučia rešpektu voči zvieratám i láske k nim, preto pokiaľ máte túžbu mať v dome či byte tvora s vlastnou osobnosťou, králik je tá správna voľba.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. jee, krasny zajačik. Moje deti maju kralikov velmi radi. %Skrečky, kraliky, psy, mačky. Moje deti asi budu veterinari

Pridaj komentár