Morča domáce pochádza z Južnej Ameriky, kde sa aj v dnešnej dobe chová na mäso. V Európe si ho ľudia obľúbili ako domáceho maznáčika. Pre chybné označenie jeho pôvodu sa u nás používal názov morské prasiatko (v nemčine Meerschweinchen), anglický názov je guinea pig.
shutterstock
Morčatá sú hlodavce
Dospelé morča váži 800 – 1200 g. Dožívajú sa 5 – 8 rokov. Existuje veľa plemien, najčastejšie sú hladkosrsté, potom rozetové, teddy, dlhosrsté, skinny …
Sú spoločenské
Morčiatka sú milé, zvedavé, komunikatívne zvieratká. Sú to spoločenské tvory a preto chovatelia pre psychickú pohodu zvieratiek odporúčajú chov aspoň dvoch prasiatok.
V Švajčiarsku a Švédsku je dokonca zákonom zakázaný predaj len jedného morčiatka. Dá sa chovať dve samičky, dobrá kombinácia je vykastrovaný samček so samičkou. Je možný aj chov dvoch samčekov, ale s odporúčaním kastrovania oboch, aby nedochádzalo k bitkám. Morčatá sa veľmi rýchlo rozmnožujú, preto nie je vhodné chovať nekastrovaného samčeka spolu so samičkou, pretože aj keď sú mláďatká milučké, treba rátať s tým, že je potrebné im nájsť nový domov.
Morské prasiatko je vhodné až pre deti od 10 rokov,
avšak určite aj v tomto veku potrebujú deti pomoc dospelého so starostlivosťou. Klietka by mala ideálne mať aspoň 120x50x60 cm. Ďalej je potrebná napájačka, senník, miska na granule a zelenú stravu, na podstielku hrubé hobliny alebo ekologickú papierovú podstielku.
V chovateľských potrebách býva široká ponuka domčekov, ale častokrát majú jeden malý vchod. Skôr je lepšia len strieška, kde sa morčiatko môže schovať, ale aj ľahko odísť v prípade, že o miesto má záujem jeho parťák. Prasiatka milujú tunely, preto sa určite minimálne do výbehu hodí.
Základom stravy morčiat je seno
Tým si aj obrusujú zuby. Ďalej potrebujú mať stále vodu v napájačke. Granulky sú najlepšie bezobilné. Na jar a v lete je ideálne kŕmiť prasiatka čistou trávičkou. Treba sa však vyvarovať zaparenej trávy a trávy, ktorá prešla mrazom. Tá už na kŕmenie morčiat vhodná nie je a môže im spôsobiť tráviace ťažkosti.
Okrem toho možno morčatá kŕmiť rímskym šalátom, šalátom little gem, v menšom množstve hlávkovým šalátom, zeleninou – mrkva, petržlen, zeler, cvikla, fenikel, paradajka, paprika, petržlenovou a mrkvovou vňaťou, ovocie len v malých množstvách. Vhodné sú aj niektoré bylinky, napríklad bazalka, kôpor.
Popkornovanie, pískanie a vrčanie
Neskúsených chovateľov zvykne prekvapiť hopkanie morčiat, ktoré vyzerá ako by mali záchvat. Hovorí sa tomu popkornovanie a najčastejšie to robia mladé prasiatka, keď im je dobre a sú spokojné.
Keď chce morčiatko jesť (čo je takmer stále), tak na svojho majiteľa kvíka vysokými pískavými zvukmi. Ak žijú morčatá v dvojici, tak často robia tzv. rumblovanie – hlboké vrčanie a prešlapovanie na zadných labkách. Je to prejav dominancie. Ak dôjde na cvakanie zubami, to už značí hnev a nervozitu. Častý zvukový prejav je krátke zavrčanie. To môže mať rôzne preklady, pretože môže ísť o prejav, že sa zvieratku niečo nepáči (napríklad zvuk), ale môže to byť aj prejav spokojnosti.
Kde sa morča kupuje?
Zadovážiť si morča je možné v zoo obchodoch, kde je však riziko kúpy chorého zvieratka alebo gravidnej samičky. Lepšia je kúpa priamo z chovateľskej stanice, ktorých je na Slovensku niekoľko. Výhodou kúpy z chovateľskej stanice je, že skúsený chovateľ vám podá správne informácie o pohlaví zvieratka, o jeho veku a poradí so starostlivosťou.
Loading...
Chcem doplnit info, ze chov morcata si treba rozmysliet aj vzhladom na mozne alergie. Stava sa, ze ludia pridu na to, ze dieta (alebo iny clen rodiny) ma alergiu na seno alebo samotne morca a potom ponukaju zvieratko na darovanie.