Morské prasiatko je rodinný poklad

Andrej Jakubík 1

Ešte skôr, ako si zaobstaráte morské prasiatko, by ste si mali niečo o tomto zaujímavom stvorení zistiť. Myslíte si, že je to iba obyčajný hlodavec, ktorý má rád spoločnosť ľudí? Nebolo to tak vždy a morča peruánske v sebe skrýva množstvo zaujímavostí. 

Foto: Bing

Odkedy žije s človekom?

Morča začalo svoju spoločnú púť spolu s človekom už pre tisíckami rokov. Ako už jeho názov napovedá, tak to bolo v krajinách južnej Ameriky. Miestny domorodci si totiž všimli jeho veľmi zvláštne sociálne cítenie a skutočnosť, že morča rado žije v skupinách. Je to skrátka milovník rodiny a jeho rodina je skutočne veľká, pretože v jednej skupine na malom priestore ich dokáže žiť až niekoľko stoviek. Už vtedy sa začala písať história chovu jedného z najčastejšie chovaných druhov hlodavcov na planéte. Bolo to pred viac ako 3000 rokmi.

Indické prasiatko

Do Európy sa morča dostalo až niekedy okolo 16. Storočia, kedy si ho ako suvenír priniesli moreplavci, ktorí objavovali novú zem. V ich očiach to však bola stále India a preto sa aj morča najprv volalo indické prasiatko. 

Foto: Bing

Jeho najbližší príbuzný sa napríklad hrdí titulom najväčší hlodavec sveta. Je to ako iste tušíte práve kapybara, ktorá obýva rovnaké prostredie ako morča.

Samostatné mláďatá

Európsky chovatelia si okamžite všimli, že sa morča veľmi ochotne množí a privádza na svet dokonca životaschopné potomstvo. Pri cicavcoch a zvlášť pri hlodavcoch to bol dovtedy neznámy fakt, pretože mláďatá boli už niekoľko hodín po príchode na svet úplne samostatné. Samozrejme ostávali v blízkosti matky a tvorili veľmi rozsiahlu rodinku so silným sociálnym zázemím. Nie je ničím výnimočným ak spolu žije hneď niekoľko generácií v jednom príbytku. V tomto sa morské prasiatko veľmi podobá slovenskému modelu riešenie bytovej otázky.

Foto: Bing

Aj ako pokusné zviera

Pre svoj nenáročný chov a ochotu sa množiť, sa morské prasiatko rýchlo stalo aj laboratórnym zvieraťom. Pri svojej práci ho používal napríklad Robert Koch, ktorý porazil tuberkulózu a rovnako aj Luis Pasteur, ktorý sa pýši vynálezom penicilínu. Morča sa tak zapojilo do boja proti chorobám, ktoré decimovali ľudskú populáciu.

Pomocník

Morča však dokáže pomáhať aj iným spôsobom. Napríklad, vedeli ste že morské prasiatko dokáže zacítiť nitrobenzén? Chemický názov Vám určite nič nehovorí, ale vedzte, že sa jedná o látku, ktorá je podstatnou súčasťou výbušniny TNT. Je to teda aj veľmi užitočný hľadač výbušnín a navyše je ešte vedecky dokázané, že morča vôbec nie je farboslepé ako sa verilo. 

Foto: Bing

Morča dokáže rozoznávať hneď niekoľko farieb, čo mu pomáha pri hľadaní potravy. A okrem toho je to samozrejme aj platný člen rodinky. Až priveľmi veľa funkcií pre jedno zvieratko, ale ono to dozaista zvládne. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár