Chovajme Sliepky, Sliepočky, Mládky

Viera Gáťová 0

Konečne sme sa z mesta presťahovali na dedinu. Úplne sme zmenili životný štýl. Máme malý dvor, psa, kocúrika, záhradku. Deti sa ale pýtajú, prečo nemáme sliepky? Čo potrebujú sliepky k spokojnému životu? Zvládli by sme sa my, mestské deti, o ne postarať? 

Foto: INGIMAGE

Skúsme si postupne prejsť hlavné otázky a odpovede, ktoré sú potrebné k založeniu chovu na našom dvore.

Priestor, výbeh, umiestnenie

Sliepka je ku podivu tvor spoločenský, takže ak sa pustíme do jej chovu, je lepšie ak neostane sama. Pripravme si teda na začiatok priestor pre cca 3-4 sliepky (ak očakávame 2-3 vajcia denne). Ohradu si môžeme vyrobiť sami alebo si kúpime hotovú. Mohla by mať min. výšku cca 1,5m alebo viac. Priestor, kt. chceme sliepkam vyhradiť, by nemal byť menší ako 3x3m. Z tohto dvorčeka ich budeme môcť púšťať na vychádzku do záhrady, do väčšieho výbehu alebo do dvora. Pozor – v záhrade zjedia všetko čo nájdu, bobule aj papriku. Všeobecne platí, že jedna sliepka potrebuje minimály výbeh 1m2.

Chovateľ by mal sliepky a hydinu podľa väčšiny nariadení držať v určitej vzdialenosti od ulice či iných obydlí. 

Foto: INGIMAGE

Bolo by dobré si to overiť vopred na MÚ. Kurín býva od ulice postavený minimálne desať metrov, od okien suseda by ich malo deliť aspoň pätnásť metrov. Od hranice susedného pozemku aspoň meter, od vodného zdroja desať metrov. V niektorých obciach tiež požadujú povolenie od správcu či majiteľa domu, ako aj vyjadrenie susedov.

Kurín

Pripravíme sliepkam aj kurín. Buď z drevených paliet alebo dosiek. Je dobré ho zatepliť – či už polystyrénom alebo vlnou. V kurníku urobte sliepkam bydielko, na ktorom budú sedieť.

Je fajn, ak je kurník vyššie nad zemou – aby sa doň nedostali potkany a iní predátori. Sliepkam potom stačí doň spraviť most z dosky. Mal by byť dobre vetrateľný, aby vnútri neplesnivel a ľahko otvárateľný, aby sme si ho vedeli vyčistiť zvnútra.

Kde zoženieme sliepky a aké

Sliepkam, ktoré budeme zháňať, sa hovorí nosnice. Zoženieme si ich buď na miestnom trhovisku, na farme, v pojazdnej predajni z farmy, cez inzeráty.

Foto: BING

Ak nám ide prioritne o vajíčka – môžeme chovať napríklad ľahké nosnice ako sú lenghornky, vlašky alebo minorky. Keby sme uvažovali o chove aj na mäsko – stredne ťažké sliepky oravka, hempšírka, plymutka, vlaška, amrokska, marans, rodajlendka – by nám poslúžili.

Niekedy sa na trhovisku predávajú aj brojlerky, tie sú prioritne chované vo veľkochovoch na mäso, no ich životnosť je pomerne krátka.

Aké staré sliepky si máme kúpiť

Chovať malinké kuriatka je síce romantické a krásne, ale pre začiatočníka náročné. Vyžadujú si stálu teplotu 30 st., špeciálne krmivo a ochranu. Je lepšie si kúpiť mladé nosnice – mládky. Nosnice začnú znášať prvé vajíčka vo veku 20 týždňov, t.j. cca 5 mesiacov. Najlepšie znášajú v druhom roku života.

Kedy začať s chovom

Určite na jar, keď začína rásť tráva a pučať stromy. 

Foto: Pixabay

Nosnice nezačnú niesť okamžite, potrebujú sa trošku udomácniť a privyknúť na zloženie potravy, ktorou ich budete kŕmiť. Jedna nosnica znesie ročne cca 220 vajec.

Potrava a voda

Stály prísun čerstvej vody. Najlepšie je vymieňať vodu v kurníku ráno aj večer.

Sliepku možno kŕmiť hotovými kŕmnymi zmesami, ktoré si zoženiete napríklad cez e-shopy. Jedna nosnica spotrebuje denne cca 120g krmiva.

Dá sa chovať ale aj pšenicou a kukuricou, ktorú dopĺňajú tráva, šalátové listy, burinky zo záhrady, dážďovky, chrobáčiky, odrezky zo zeleniny, starý namočený chlieb, varené zemiaky a zvyšky z kuchyne. U takejto potravy máte istotu, že vaše sliepky sa nekŕmia GMO potravinami a aj trus, ktorý vyprodukujú môžete smelo používať u vás v záhrade. Bude menej zapáchať.

Foto: Pixabay

Po 2-3 rokoch je dobré si chov sliepok zase obnoviť novými mládkami a staré nosnice postupne pojedať v slepačom vývare .

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...

Pridaj komentár