Chcem začať jazdiť na koni. Čo by som mal vedieť?

Dagmar Jánošíková 0

Ak vás uchvátilo také nádherné zviera, ako je kôň a rozhodli ste seba alebo vaše dieťa zapísať na kurzy jazdenia, mali by ste dopredu vedieť, čo od toho môžete očakávať a aké základné otázky by ste učiteľovi jazdenia mali položiť. 

foto: iStock

Ako prebiehajú kurzy

Základnou informáciou je, ako kurzy budú prebiehať. Začiatočníci začínajú s učením sa prípravy koňa, čiže čistením, nasedlávaním a nauzďovaním.

Prvé hodiny prebiehajú na lonžke (vodítku). Učiteľa má tak koňa, ale aj žiaka pod kontrolou. Koňa ovláda zo zeme a žiak sa môže sústrediť len na pokyny učiteľa.

Prvé hodiny žiak trávi na madlách, aby sa naučil vnímať pohyby jednotlivých svalových partií koňa a reakcie na pomôcky jazdca. Až neskôr, keď získava stabilitu, sadá do sedla.

Pokročilý jazdci jazdia sami v jazdiarni pod vedením učiteľa, alebo chodia na vychádzky. U každého jazdeckého klubu je to individuálne.

Učiteľ jazdy by mal byť kvalifikovaný odborník s licenciou učiteľa jazdy na koni. Nezabudnite sa spýtať aj na povahu koňa, na ktorom budete jazdiť, či je koník plašivý, kľudný, kontaktný, čo nemá rád, čo mu prekáža,…

foto: iStock

 

Čo budem potrebovať

Väčšina jazdeckých klubov vám výstroj (prilbu a ochrannú vestu) na koňa zapožičia za poplatok.

Základná výbava je prilba, vesta, jazdecké nohavice, chapsy a bičík. Ďalšou výbavou môžu byť nepovinne jazdecké rukavičky, jazdecké topánky a jazdecká bunda. Cena jednotlivého oblečenia sa líši značkou.

Ceny kurzov sú rôzne, pohybujú sa od 10 – 20 € za jednu jazdeckú hodinu. Stačí už len vaša odhodlanosť, prekonať strach hlavne vtedy, keď sa vám koník zľakne, alebo nepríjemne poskočí a nenechať sa ničím odradiť. 

Myslite na riziká

Jazdenie na koni je šport a ako každý šport, aj tento môže prinášať zdravotné riziká. Pred prvou hodinou žiak podpisuj čestné prehlásenie, že na koňa vysadá na vlastnú zodpovednosť a že v prípade zranenia učiteľ nenesie za neho zodpovednosť. Za neplnoletých prehlásenie podpisuje rodič.

Keď sadáte na koňa je dôležité uvedomiť si, že sedíte na 500 kg zvierati, ktoré je schopné vás jedným pohybom zabiť. Nechcem vás tým odradiť. Naopak, apelujem na poctivú prípravu jazdca a neustále sústredenie sa ako v sedle, tak i vedľa koňa.

Aj úplne kľudný kôň sa môže zrazu zľaknúť okolo letiaceho sáčiku. Nikdy sa však nenechajte odradiť drobnými neúspechmi. Každý jeden jazdec už z koňa spadol. Dôležité je však vstať a do sedla znovu vysadnúť.  

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...

Pridaj komentár