Hafling alebo Haflinger je plemeno krásneho, neveľkého a pracovitého koňa. Pochádza z Rakúskych Tirolských Álp. Vznikol postupným krížením malých horských plemien a orientálnych koní.
Foto: Lesley Ward Existuje viacero názorov o plemenách, z ktorých bolo toto plemeno vyšľachtené. Prevláda však názor, že to boli norik, hucul a arabské kone. Prvé haflingom podobné kone žili už v roku 1282. Pomenovanie Hafling dostali však oveľa neskôr – na prelome 19. a 20. storočia podľa obce Hafling pri Merane. Za plemenníka moderného chovu plemena hafling sa považuje svetlohnedý polokrvný žrebec Folie.
Vzhľad a znaky Hafling sa vyskytuje vo farbách isabela alebo ryšiak. Hriva je podobne ako chvost zvlnená a ľanovo sfarbená. Odznaky sú povolené a veľmi často sa vyskytujú na hlave, ale aj na končatinách. Znaky tohto plemena sú: štíhly, korektný základ, tvrdé kopytá, výška je 150 cm(žrebec od 142 cm a kobyla od 138 cm),hmotnosť majú 420-500kg,majú krátku, štíhlu hlavu s veľkými širokými nozdrami, široké čelo, veľké jasné oči a krátke uši. Je to kôň, ktorý je odolný, dobre osvalený a dožíva sa vysokého veku.
Foto: Bing Dožíva sa približne 30 rokov.
Využitie Haflinga Z európskych plemien sa hafling označuje ako najviac adaptilný, jeho využitie je všestranné.Pôvodne bol používaný pre prácu v lese a na poľnohospodárstvo. V súčastnosti je vhodný na vozatajstvo, western alebo voltíž. Stále väčšiu obľubu získava v súťažiach v drezúre a v parkúre. Je tiež veľmi vhodný na hippoterapiu pre deti kvôli svojmu nízkemu vzrastu, spoľahlivosti a príjemnému vzhľadu. Ďalšie využitie haflinga je jazdecká turistika, záprahová turistika, agroturistika, práca na poli či v lese. Na Slovensku existuje organizácia, ktorá sa nazýva SAHH, čo znamená Slovenská Asociácia chovateľov haflingov.
História Haflingera na Slovensku História slovenských haflingov je len niekoľkoročná, avšak v našej krajine boli haflingy dávno už pred založením SAHH. V minulosti sa používali haflingské žrebce na Muráni v plemenitbe. Keďže výsledky nezodpovedali očakávaniam, od kríženia haflingami sa upustilo a tieto žrebce u nás časom zanikli. Skutočný chov haflingov na Slovensku sa začal vďaka jednej žrebnej kobyle menom Girona z Rakúska v októbri 1990.
Foto: Leslie Potter Vo februári 1991 sa ožrebila a musela sa vrátiť späť do Rakúska, lebo na Slovensku vtedy nepôsobil žiadny plemenný žrebec. Neskôr na Slovensku pôsobili plemenné žrebce Natan, prepožičaný z Čiech a Nachfalter. Tieto žrebce však nespĺňali kritériá čistokrvných haflingov,a to bol dôvod za ďalšími cestami do Rakúska za kvalitnými plemennými žrebcami. Z týchto spojení sa neskôr narodili plemenné žrebce Stasos a Stello. V súčasnosti je na Slovensku 88 plemenných kobýl a 9 plemenných žrebcov, ktorí sú zástupcami štyroch krvných línií.
Foto: Lesley Ward V roku 1998 bol vypracovaný Štatút plemennej knihy plemena hafling podľa tirolských kritérií a Zväz chovateľov koní na Slovensku – Družstvo získal povolenie na vedenie plemennej knihy a trvalé označovanie koní v spolupráci so Slovenskou asociáciou chovateľov haflingov.
Loading...