Slepé body koňa

Dagmar Jánošíková 1

Každý šport prináša riziko. Nie je tomu inak ani pri koňoch. Kôň je predsa len niekoľkonásobne ťažšie zviera, ako ktorékoľvek iné a manipulácia s ním môže byť zložitá. Nehovoriac o sile, akou disponuje. Pri koňoch vám hrozí pád, prišlapnutie alebo kopnutie. Každý koníčkár by mal povahu koňa, na ktorom jazdí, poznať. Dôležité je poznať fyziologické predispozície koňa, medzi ktoré patrí aj jeho zrak. 

Foto: everystockphoto.com

Umiestnenie očí

Ľudia a iné živočíchy majú oči umiestnené na prednej strane hlavy, čo nám zaisťuje binokulárne videnie, vďaka čomu vidíme okolitý svet v 3D.

Kone majú oči umientnené po strane hlavy, čo im zabezpečuje vynikajce bočné videnie a môžu sledovať tak dva obrazy súčasne. Ich zorné pole spomedzi suchozemských cicavcov je najväčšie. Dokonca aj veľkosť jeho oka je v porovnaní so slonom či veľrybou väčšia. Hlava koňa má predĺžený tvar, vďaka čomu pri sklopení a pasení sa má lepší prehľad o celkovom dianí sa na pastvine. Divoké kone na otvorenej pastvine musia byť vždy v pozore a sledovať predátora, čo im práve tvar hlavy a umiestnenie očí uľahčuje.

Foto: Pixabay

Slepé uhly koňa

Aj keď má kôň zrak veľmi dobrý a vidí skro všade, predsa len sú tri miesta, kam bez pohybu hlavy nedovidí.

Sú nimi 3 slepé uhly, a to priamo pred ním, pod ním a tesne za zadkom. Preto koníčkári vždy apelujú na bezpečnosť, keď prichádzate ku koňovi zo zadu. Bez upozornenia sa vás totižto môže zľaknúť a vykopnúť. Je to jeho prirodzený obranný reflex. Problém slepého uhla pod koňom môže nastať pri prekonávaní prekážok. Pred preskokom sa snažíme koňovi držať hlavu vysoko, namiesto toho, aby sme mu povolili, aby mohol na prekážku zaostriť a preskočiť ju. Prekážka sa mu stráca z dohľadu v momente kedy sa odrazí.

Kôň má dokonalý prehľad aj o tom, čo sa deje na jeho chrbte – kde máte ruky, bičík a nohy. Na dokonalú harmóniu jazdy s koňom si musíte navzájom dôverovať, aby ste si jeden druhému neublížili.

Foto: Pixabay

Majte sa vždy na pozore!

Kone sú úžasné zvieratá a od prírody mierumilovné. Ak aj je kôň agresívny a napríkald vykopáva či hryzie, dôvod vždy hľadajte v ľudskom správaní. Jeho skúseností s ľudmi nemusia byť vždy pozitívne.

Foto: Pixabay

Pri každom stretnutí s koňom si všímajte signály, ktoré k vám kôň vysiela. Ak si jednoducho vašu prítomnosť neželá, dá vám to jasne najavo. Len vaším porozumením a toleranciou jeho bytia si dokážete vytvoriť láskyplný vzťah na úrovni partnerstva.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár