So sedlom či bez neho?

Dagmar Jánošíková 0

Každý koníčkár vám isto vie povedať, aký rozdiel je ak jazdíte na koni so sedlom, či bez neho. Krása v jazdectve sa neskrýva v drahom a naleštenom konskom postroji, ale v harmonickom vzťahu medzi jazdcom a koňom, ktorý zbadáte hneď na prvý pohľad.

Foto: Pixabay

Jazda bez sedla nie je pre každého

Na bezsedlové vychádzky prírodou sa nemôže vybrať každý jazdec. Základom je naučiť sa udržať na koni stabilitu a pochopiť jeho pohybový aparát. Ak neviete na koni bez sedla udržať rovnováhu, môžete mu tým len ublížiť. Padanie na stranu či neprispôsobenie sa rytmu koňa mu ničí chrbticu. Navyše hrozí pád i vám, keďže bez sedla nemáte žiadne pomôcky, o ktoré by ste sa mohli zaprieť, poprípade zachytiť. Možnosťou sú aj madlá, ktoré sa používajú pri výcviku na kruhu. Jazdec nesedí na sedle, no zároveň sa má čoho chytiť. Lepšie vie precítiť pohyby koňa a naučiť sa tak zharmonizovať pohyb.

Základom je vzájomná dôvera

Ak stretnete jazdca bez sedla či uzdičky, nie je to preto, že nemá dostatok financií na kúpu postroja pre koňa, ale pretože medzi jazdcom a koňom je vzájomné puto založené na silnej dôvere. Takéto puto si snaží s koňom vypestovať každý jeden koničkár, ktorému ide o vzťah plný harmónie a vzájomného porozumenia. Ak sa jazdec vydá na koni bez sedla, je si sto percente istý, že ho kôň nikde nezhodí a naopak kôň si je istý jazdcom a vie, že sa s ním môže cítiť bezpečne.

Foto: Pixabay

Jazdenie bez sedla je oveľa náročnejšie a ak ste sa rozhodli vysadnúť na koňa bez sedla, posúvate tak svoje jazdecké umenie o úroveň vyššie. Existujú však prípady, kedy sa na koni bez sedla jazdiť proste nedá. Ide o kone s vysokým kohútikom, pri ktorých ide skôr o pohodlnosť na konskom chrbte, ako o vaše bezpečie. Ideálnym pohodlným konským chrbtom je guľatý široký chrbát. Takéto tipy koní sú vyberané aj na hipoterapiu či voltíž, no i tie majú madlá.

Zdravie konskej chrbtice

Možno sa vám zdá, že pre koňa nemôže byť nič zdravšie, ako keď sa skúsený jazdec vyberie na ňom na vychádzku bez sedla, no treba si uvedomiť, že ak jazdec sedí na sedle, jeho váha je rozložená rovnomerne.

Foto: Pixabay

Pri sedení na koni bez sedla či deky sedí na koni len na 3 stavcoch, čo môže menej osvaleným koňom spôsobovať bolesť. Preto je pred jazdou na koni nutné zvážiť si všetky za a proti a jazdu maximálne spríjemniť vám obom. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár