Zaujímavosti zo sveta koní – ktoré sú najväčšie a najmenšie?

Dagmar Jánošíková 0

Ste milovníkom koní? Vysoké majestátne zvieratá, ktoré už na prvý pohľad vzbudzujú rešpekt. Majú však aj svojich „mini“ a“maxi“ príbuzných.

Najmenšie koníky na svete sú vo veľkosti psa. A predsa sú to kone! 

Foto: Pixabay

Najmenšie konské plemeno na svete – Falabella

Tieto koníky sú síce stavbou tela veľmi nízke, ale podľa skladby kostry nejde o poníkov, sú to klasické kone, len veľmi malého vzrastu. Čo sa výšky týka, na prvý pohľad máte pocit, ako by ste videli psa stredného vzrastu. Plemeno falabella vzniklo skrížením shetlandského poníka a veľmi malého žrebca anglického plnokrvníka. Nesie meno po rodine, ktorá ho vyšľachtila toto na ranči v Buenos Aires v Argentíne. Jeho plemenná kniha bola založená v roku 1940 a odvtedy si malé koníky získali srdcia ľudí po celom svete, pretože sú to kone veľmi priateľské a milé, obľubujú deti. Vyznačujú sa dlhovekosťou – môžu sa dožiť až 40 rokov.

Falabella však rozhodne nie je kôň na jazdenie, neunesie ani dieťa. Ľudia ho chovajú skôr ako domácich miláčikov, alebo do detských záprahov. V kohútiku má toto plemeno cca 81 cm, ale čím menší, tým cennejší. Najmenší kôň na Slovensku sa volá Lucky Luke a v kohútiku má len 57 cm. Miluje mrkvu a jablká, seno aj trávu a je súčasťou prírodného westernového areálu v Košiciach. Najmenší kôň na celom svete žije na farme americkom Missouri, volá sa Thumbelina, meria 44 cm a váži 26 kg. Cena koňa z plemena falabella je cca 2 tisíc Eur. 

Foto: Pixabay

Najväčší kôň na svete – Shirský kôň

Najväčšími a zároveň najťažšími koňmi na svete sú krásavci z plemena shirský kôň. Bežne majú v kohútiku cca 170-190 cm a vážia okolo jednej tony. Tieto kone sú veľmi silné, držia rekord v ťažnej sile, keď v roku 1924 dokázal záprah 2 shirských koní utiahnuť až 50-tonový náklad. Plemeno je ťažné, často používane na prácu a vyšľachtené bolo v 14.storočí v Anglicku na vojnové účely tak, ako väčšina ťažných plemien. Majú pokojnú a rozvážnu povahu.

Rekordérom a zároveň najvyšším žijúcim koňom na svete je kôň Duke. Toto majestátne zviera vážia viac ako tonu a meria 2 metre a 4 cm v kohútiku. Zaujímavosťou je, že stále rastie! Žije v meste Tenterden v Anglicku, kde mu postavili špeciálnu stajňu a je miestnou atrakciou. Návštevníci po vzhliadnutí tohto obrovského koňa nemôžu uveriť vlastným očiam. Samozrejme aj príjem potravy má Duke o dosť väčší ako ostatné kone, jeho týždenná strava stojí cca 120 Eur. 

Foto: Pixabay

Najväčší kôň na svete, v doterajšej histórií bol taktiež z Anglicka a nosil meno Samson. 2 metre a 20 cm meral tento shirský kôň a vážil viac ako tonu a pol.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár