Téma vojny medzi psami a mačkami je aktuálna od Hollywoodu až po náš dom. Nespočetné príbehy majiteľov mačiek i psov, ktorí sa snažili skamarátiť svojich miláčikov, príbehy psov chytajúcich mačky za chvost, alebo príbehy, v ktorých sa obe skupiny navzájom vzorne ignorujú.
Foto: BING Medzi psami a mačkami nemusí ísť automaticky o vojnové vzťahy. Ich schopnosť spolu vychádzať sa tvorí na základe osobných skúseností s proťajškom a ešte predtým, než ich majitelia dajú dokopy. Ich spôsoby vzájomnej komunikácie sa tiež odlišujú, čo môže spôsobovať nedorozumenia. Napríklad pes, keď vrtí chvostom, prejavuje tým svoju radosť a chuť hrať sa. Naopak mačka kýve chvostom na znak nepokoja alebo dokonca hnevu.
Ak chcete, dokážete obom domácim miláčikom pomôcť vytvoriť spokojný a bezpečný domov.
1. Pomôžte šteniatku ľúbiť a mačiatku byť prítulným Keďže šteniatka a mačiatka zatiaľ nemajú žiadnu vzájomnú zlú skúsenosť , bude oveľa jednoduchšie dosiahnuť, aby spolu pekne vychádzali. Takže ak plánujete mať obe zvieratká, je múdre zaobstarať si ich obe ako mláďatká. Taka by mohli spolu vyrastať a mať vzájomné puto.
Foto: INGIMAGE No aj tak – na hrajúce sa šteniatko treba dohliadať, lebo jeho spôsob hry môže byť drsnejší pre krehunké mača. Energickejší psík, ktorý sa chce hrať nedokáže odhadnúť, že mačiatko už môže byť unavené a chce odpočívať. Učte psíka, aby naháňal hračku a nikdy nie svoju štvornohú mačaciu kamarátku. Tak z neho vyrastie pes, ktorý rešpektuje a nenaháňa menšie zvieratká.
2. Urobte správny výber Mačka, ktorá je zvedavá keď stretne psa a nebojí sa ho a pes, ktorý sa chce zoznámiť s mačkou, tvoria ideálny pár. Ak si adoptujete ktoréhokoľvek chlpáčika z útulku, mali by vám vedieť o ňom povedať, ako na tom je vo vzťahu k iným zvieratkám, k ľuďom, k prostrediu.
Napríklad divokejšia mačka, ktorá potrebuje ešte socializáciu a aklimatizáciu z vonkajšieho prostredia na vnútorné priestory, určite nie je vhodným partnerom k psovi, ktorý by ju čakal v domácnosti. Je už zvyknutá považovať psa za nepriateľa, s ktorým je nutné vonku bojovať . Niektoré plemená psov, ako napríklad teriér, časť poľovnýc h a pastierskych psov, sa ťažšie prispôsobujú spoločnému životu v rodine s mačkou.
Foto: BING Je to vďaka vrodeným vlastnostiam naháňať a chytiť lovenú zver, triasť ňou alebo zabiť ju.
3. Pomalý ÚVOD Mačky majú obe vlastnosti – sú aj teritoriálne, aj majú radi zmeny, postupné zoznamovanie sa s ďalším psím členom rodiny je vhodná metóda ako udržať doma mier. Trpezlivosť je určite nevyhnutná, lebo úvodná zoznamovacia fáza môže trvať rozličný čas v intervale od pár dní až po niekoľko týždňov, niekedy aj dlhšie. Nechajte mačku i psa, aby sa vracali na svoje obľúbené miesto v domácnosti a nenúťte ich byť spolu. Prihovárajte sa im obom s láskou, bežným konverzačným hlasom, strávte dostatok času aj s jedným aj s druhým osobitne tak, aby ani jeden z nich nepociťoval od vás nejakú špeciálnu extra pozornosť. Potom nechajte oboch aby sa mohli stretnúť na kratšiu chvíľku v neutrálnej miestnosti a postupne predlžujte chvíle keď sa vidia. Onedlho nadobudnú istotu, že je v dome dosť miesta pre oboch miláčikov.
4. Stretnutie Počas prvých stretnutí s mačkou nechajte svojho psa na vodítku. Ak by sa náhodou v zápale hry začal hnevať alebo bol agresívny, môžete mu zabrániť voľne sa pohybovať a pokojne ale rozhodne ho napomenúť.
Foto: Pixabay Ak je vycvičený, dajte mu povel ZOSTAŇ. Mačku držte vtedy ďalej od psa, tak aby ju nemohol dočiahnuť tlamou a zubami. Dovoľte mačke utiecť od psa, ak chce.
Môžete ich nechať stretnúť sa každého na svojej strane dvierok ohrádky alebo klietky tak, aby sa nedotýkali nosmi. Niektorí majitelia umiestnia mačku (ak je menšia ) do prenosky alebo klietky a nechajú psa aby si ju ovoniaval. Tento prístup závisí od povahy zvieratka. Môže sa stať, že sa nič neudeje a zoznámenie prebehne v pohode, a môže sa stať, že mačka v klietke sa bude cítiť ako v pasci.
5. Útočisko pre mačku Mačka, či už je prichádzajúca do domácnosti ako nová alebo tu bola predtým, by mala mať k dispozícii svoje separátne útočisko – miesto – minimálne počas prvého týždňa. Najlepšie na mieste za zatváracími dverami alebo za dvierkami nejakej ohrádky. Tak, aby toto miesto bolo mimo dosahu psa. Umiestnite jej tam misky na jedlo aj vodu, záchodík, hračky, škrabadlo a pelíšek. Bude sa tak cítitiť podstatne sebaistejšie a uvoľnenejšie pri spoznávaní psíka.
6. Vzájomné Pachy Psy aj mačky sa navzájom spoznávajú pomocou pachov. Nepotrebujú hneď stretnutie tvárou v tvár. Preto je dobré, aby ste im v tom pomohli. Jemne utrite psa do uteráka alebo do trička a následne ho umiestnite k mačkinej miske na potravu alebo k jej pelíšku. Po pár dňoch utrite do toho uteráka mačku, aby nabral jej pach.
Foto: BING Urobte to isté psovi – umiestnite tričko k jeho miske resp. k pelechu. Týmto ich oboch pripravíte na prvé strenutie bez stresu, lebo sa budú už navzájom poznať.
7. Mačacie WC Mačací záchod by mal vždy stáť na takom mieste, aby sa pes k nemu nedostal. Mačku by prítomnosť psa v tomto priestore veľmi stresovala. Mohlo by sa stať, že by WC prestala používať a našla by si úplne iné menej stresujúce miesto v byte…. Ďalší dôvod na nedostupnosť mačacieho WC pre psa je ten, že psom veľmi chutia mačacie výkaly. Ak nemáte možnosť umiestniť WC do pre psa nedostupnej miestnosti, zadovážte si pre mačku záchod, ktorý je zvrchu krytý.
Ostrihajte mačke pazúriky. Keď je mačka vystrašená, používa na svoju obranu pazúriky. Aby nezranila psa, je potrebné ich udržovať zastrihnuté.
Vlastné misky sú veľmi dôležité. Každý z vašich miláčikov by mal mať pri kŕmení kľud.
Foto: INGIMAGE Preto im poskytnite na začiatok každému vlastný kútik s miskou. Fakt je, že mačka bude dostávať stravu niekoľkokrát za deň a pes menej. Ak by mali misky pri sebe, pes by sa určite pokúšal dostať sa k mačkinmu jedlu ako prvý…
Článok bol inšpirovaný skúsenosťami Kathy Blumenstock z Animal Planet.
Loading...
u nas doma je pes a mačka nerozlučna dvojka. A niekedy sa stane, že si prehodi amisky a zjedia granule toho druheho. Obaja sice maju brit granule, ale každy ine. Chutia im a to je doležite