Aj mačka môže byť v strese

Iveta Fuzáková 1

Mačky nám stále viac robia spoločnosť aj v dome či byte. Niektorým ľuďom učarovali na toľko, že ich majú doma hneď niekoľko. 

Mačky sa vedia dobre prispôsobiť prostrediu no mnohé z nich reagujú na zmeny veľmi intenzívne. Ako zistíte, či sa vaša mačička cíti dobre a je spokojná? Kedy je naopak v strese? 

foto: Jana Veselská, Okamih.com

Hrdé, sebestačné s dôstojné. Také boli mačky odjakživa. Mačky sú skrátka i vo svojej domácej podobe stále polovičné šelmy a práve pre tieto vlastnosti neustále pribúda ich chovateľov. 

Vo svete sa celkovo chová viacej mačiek ako psov, no mačky boli domestikované o dosť neskôr. Práve pre to sa občas hovorí, že mačky sú tie, ktoré musia znášať svojich majiteľov. Na túto tému vzniklo tiež množstvo zábavných vtipov, kde má mačka vždy „navrch“. Kto by nepoznal kocúra Garfielda? 

Mačka nie je hračka

Ak chováte mačku v byte alebo vám spríjemňuje chvíľky pohody na chate či chalupe, je nutné vysvetliť najmä deťom, že domáce zvieratko nie je hračka.

foto: Jana Veselská

Najdôležitejšie je zabezpečiť pre mačku základné životné podmienky, ktoré sú popri súčasnom chovaní mačiek v interiéry značne ohrozené. V prvom rade ide o priestor, pretože o mačkách sa hovorí, že sú šelmy na zamatových labkách.

Rady sa hýbu, striehnu, skáču. Ťažšie preto znášajú cestovanie v prepravke, či už na dlhšiu cestu alebo len presun k veterinárovi, prípadne na mačaciu výstavu.

Musí mať možnosť úniku

Aby sa vaša mačka cítila v pohode, musí mať aj možnosť úniku pri stresovej situácií, čo je zriedka umožnené najmä mačkám chovaným v byte. Pre vaše domáce zvieratko je dôležité aj súkromie. Veľa cudzích ľudí v byte počas rodinných alebo silvestrovských osláv sú pre mačku dôvod na stres. Domáce zvieratká jednoducho Silvestra neoslavujú.

Chováte viacej mačiek? Ak sa musí mačka deliť s životný priestor s ďalšími „kolegyňami“, inými zvieratkami alebo do domácnosti pribudne dieťa, sú domáce šelmičky vystresované. Na zmeny reagujú citlivo.

Aj mačky môžu byť v strese! 

Už ste s vašou mačkou strávili nejaký ten týždeň no stále vás dokáže prekvapiť jej správanie?

Musíte sa naučiť rozpoznať príznaky stresu, ktorý môže negatívne ovplyvniť nielen celkové správanie mačky, ale aj jej zdravotný stav. Každý chovateľ menšieho či väčšieho zvieratka bude určite súhlasiť s tým, že ak je spokojný domáci maznáčik, je spokojný aj majiteľ. K dlhému a harmonickému životu potrebujú mačky kľud, istotu a minimum zmien.

Ak sa cítia dobre, obtierajú si hlavu o rôzne predmety v domácnosti a zanechávajú na nich svoj tvárový mačací feromón. Spätne tieto miesta vedia identifikovať a cítia sa tam príjemne. Našli ste v byte vertikálne škriabance na stenách či nábytku?

Ak si myslíte, že je to úplne v poriadku, lebo vaša mačka si len „brúsi pazúriky“, ste na omyle. S veľkou pravdepodobnosťou je to jeden z prejavov stresu. Mali by ste zbystriť pozornosť aj v prípade, ak mačka značkuje byt močom, je plachá, mierne agresívna alebo odmieta žrať.

foto: Jana Veselská, okamih.com

Väčší chovatelia vedia tieto prejavy nepohody a stresu zaregistrovať skôr, no ak ste v chovaní mačiek „nováčik“, dôsledne sledujte správanie vášho zvieratka. Ľudia chovajúci viacej „zamatových šelmičiek“ skôr čelia problémom, ktoré vyplývajú so zdieľaných zdrojov jedla a vody viacerými mačkami. Práve vtedy vzniká medzi nimi napätie a nepohoda. 

Ako vrátiť mačke vnútornú pohodu? 

Okrem toho, že je nutné zabezpečiť mačke už spomínané základné životné podmienky, venujte vašej mačičke pozornosť a vašu spoločnosť. Tresty sú v tomto prípade úplne neúčinné výchovné metódy, pretože mačka skutočne nie je pes.

Pozornosť stresu, ako dôvodu možných zdravotných komplikácií mačky, venujú aj veterinári a odborníci na problémové správanie zvierat. Aby sa vám nepríjemné situácie zvládali jednoduchšie, môžete vášmu miláčikovi aj sebe uľahčiť prijatie akejkoľvek novinky či zmeny v domácnosti a zabrániť tak zbytočnému stresovaniu vášho miláčika. 

Za pohodu mačky sú zodpovedné feromóny

Riešenie existuje vo forme difuzéra do elektrickej zástrčky, ktorý dlhodobo uvoľňuje do interiéru imitáciu tvárového mačacieho feromónu. Presne na tejto látke, ktorá je mačke absolútne prirodzená, stojí tajomstvo spokojných aj šťastných mačiek.

Feromóny sú zodpovedné za emocionálnu pohodu a priestorovú orientáciu mačky. Difuzér ideálne dopĺňa feromónový sprej, ktorý sa dá lokálne aplikovať na tie miesta, ktoré mačka poškodzuje. Vracia mačke vnútornú pohodu aj počas cestovania v prepravke, ktorému sa niekedy vyhnúť nedá. 2-3 streky na poškriabané miesta či steny prepravky počas cestovania a vaša mačička zvládne stresujúce situácie s pokojom Angličana.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Keď mačke dá sa sadra na labku tak bude mať modriny

    Keď ide po tebe staršia pani musíš veľa späť a piť veľa čaju lipoveho

    proti zime

    Povedz Lipakovi nech zima prestane a donesie cajik

Pridaj komentár