Ako dlho si pamätajú mačky

Viera Gáťová 0

Predpokladajme, že ste sa v detstve hrávali s mačkou, ktorú znovu stretnete po niekoľkých rokoch. Bude si vás ešte pamätať? Áno. Mačky majú vynikajúcu pamäť, za ktorú vďačia zvýšenému zmyslovému vnímaniu.

Foto: Pixabay

Nerozumejú síce čo znamená slovo “majiteľ“, ale majú vynikajúcu pamäť.Hoci mačka pravdepodobne nechápe ľudské ponímanie vlastníctva, určite si bude pamätať chvíle, keď od vás dostáva čerstvú rybu.

Excelentná pamäť mačiek

Mačky sú známe svojou povestnou pamäťou: Nikdy nezabudnú. Čokoľvek čo intenzívne zažijú počas života, či už náhodne alebo omylom, väčšinu nadobudnutých vedomostí, si uchovávajú po celý život. Inteligencia mačiek ostáva stále predmetom vedeckého skúmania a hoci sa vedci rozchádzajú v názoroch či šírku vedomostí dostávajú mačiatka už v mladom veku od svojej matky alebo ich nasávajú až neskôr počas svojho života, excelentná mačacia pamäť slúži ako základ pre všetky výskumy.

Zrak, čuch, sluch

Spomienky, ktoré mačka má, sa viažu k jej zmyslom, ktorými sú najmä zrak, čuch a sluch. 

Foto: Pixabay

Čím sú spomienky unikátnejšie, tým má pri nich mačka silnejší vnem alebo zážitok. Spomienky určitých konkrétnych situácií, príjemných aj nepríjemných, sa tak stávajú jasné a dlhotrvajúce. Napríklad jeden zážitok zo stretnutia z tváre do tváre ufrflaného veľkého psa, utvrdí mačku v presvedčení, že je rozumnejšie sa vyhýbať odteraz všetkým psom. Iná, pozitívna skúsenosť , spojená s podávaním chutnej potravy alebo veselej hry, má takisto za účinok trvalé ukladanie informácií.

Časová náväznosť

Niektoré výskumy poukazujú na fakt, že krátkodobá pamäť mačky je asi taká, ako u 2-3 ročného dieťaťa. (U psa je táto doba uchovania spomienky cca 16 hodín). Internetové blogy a fora sú plné vtipných záznamov o preverovaní dlhodobej pamäti mačiek. Výskum spolu s internetovými vtipmi spoločne dokazujú, že mačky si dlhodobo pamätajú, ak sú ich spomienky naviazané na silné zážitky v minulosti.

Foto: Pixabay

Ak svoju mačku kŕmite, dávate jej pamlsky, odmeňujete ju a hráte sa s ňou, veľmi ľahko si vás zapamätá. Čím výnimočnejšie sú okolnosti zážitkov, tým silnejšia je stopa, ktorú zanechajú v mačkinej pamäti.

Vek ako Faktor pamäti mačiek

Zdravá mačka má výbornú pamäť, ale nie všetky mačky ostávajú zdravé po celý život. Podľa štatistiky, ktorú uvádza Americká asociácia prevencie proti krutosti na zvieratách, viac ako polovica z nich vo veku 11 až 15 rokov trpí mačacou kognitívnou dysfunkciou. Ide o chorobu spojenú s vekom a stárnutím – podobne ako u ľudí Alzheimerova choroba alebo starecká demencia. Vo veku 18 až 20 rokov, ako uvádza štatistika, že až 80% mačacej populácie trpí kognitívnou dysfunkciou.

Foto: Pixabay

Táto porucha má nepriaznivý vplyv na pamäť mačiek a vyvolanie spomienok. Dokonca, tak ako u ľudí, sa môže stať, že mačka na vás počas 1 dňa zabudne.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Pridaj komentár