Ako kŕmiť mačku?

redakcia 10

Pokiaľ vaše deti túžia po domácom miláčikovi, no viete, že zodpovednosť nie je ich silná stránka, ideálnym zvieratkom je pre nich mačka.

Je finančne aj starostlivosťou menej náročná ako pes, ale hodí sa viac k starším deťom.

Mačka je čistokrvný mäsožravec

Ten, kto doma chová zároveň psy a mačky vie, že stravovanie mačiek je oveľa náročnejšie.  Mačky sú výhradne mäsožravce a na rozdiel od psov majú iné nutričné nároky. Príroda ich stvorila k prijímaniu živočíšnych bielkovín, rastlinné nedokáže mačací metabolizmus efektívne spracovať.

Navyše, mačky majú znížený pocit smädu a je potrebné, aby vodu prijímali aj z potravy. Preto je vhodné striedať kvalitné suché granulované krmivo s takzvanou „mokrou“ stravou.

Neznamená to však, že by ste mali mačke dávať zvyšky ľudskej stravy, alebo začať kupovať živé myši či výsekové mäso a tráviť čas varením pre mačku. Dôležité je zamerať sa na výber skutočne kvalitných krmív, mačací organizmus je totiž oveľa náchylnejší k negatívnym reakciám na výkyvy v prísune živín a je celkovo oveľa viac citlivejší.   

Kombinujte suché a mokré krmivo

U suchých krmív venujte pozornosť skutočnému obsahu mäsa a zároveň zožeňte svojej domácej šelmičke mäsové kapsičky alebo konzervy.

Aj tu je z dôvodu zvýšenej citlivosti zažívacieho ústrojenstva, obzvlášť u „domácich mačiek“, nutné venovať pozornosť kvalite a pestrosti stravy. 

Mačka nepociťuje smäd

Podľa odborníkov by sme nemali podiel mokrej stravy v mačacom menu podceňovať. Mačky, ktoré konzumujú len suché krmivo nevypijú totižto viacej vody ako tie, ktoré sú kŕmené konzervovanou stravou.

Ak teda spočítate podiel vypitej vody spolu s tou, ktorú mačka prijala v potrave, tak mačka kŕmená len suchým kŕmením bude mať len polovičný príjem vody. To môže následne viesť k problémom s ochorením močových ciest a ľadvín či ďalším komplikáciám.

Je tak rozhodne lepšie vhodným kombinovaním krmiva týmto problémom predchádzať a predĺžiť tak vašej mačke jej deväť životov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 3,10 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. verte mi, že niekedy je to naozaj umenie dat mačke niečo, čo jej bude chutit a nebude nad tym ohrňat nos. čo davate vašim mačkam?

 2. mačky su v jedle velmi naročne, takže je naozaj velmi tažke najst niečo, čo by jej chutilo. Viete mi poradit niečo štavnate a vonave pre ročnu mačku?

 3. Tento článok je poriadne amatérsky. Minimálne zdravý sedliacky rozum hovorí, že dávať konzervy a kapsičky dlhodobo nie je vôbec dobré. Nielenže to pohltí značnú časť financií, ale hlavne je to pre mačku nezdravé. Stačí sa len pozrieť na zloženie výrobku a to ešte nehovoriac o konzerve, ktorá je sama o sebe škodlivá.

  Pritom stačí len kúpiť trochu mäsa, nechať ho min 3 dní v mrazničke (kvôli parazitom) a nakrájané potom dať mačke.

  Mojim mačkám dávam suché granule a 1-3 týždenne (ako stíham) takto pripravené mäso.

  Výsledok? Náš 14 ročný kocúr (angličan) je vo výbornej kondícii a 3 ročná mačička tiež. A ešte sú aj obe spokojné.

   1. Kajka z dlhodobého hľadiska konzervy nikomu neprospeju a keď už bude vaša mačka staršia a bude mať problém, že všetky toxíny jej telo nedokáže spracovať, vtedy už bude neskoro. Môže mať z toho toľko zdravotných problémov, že nebudete stíhať behať k lekárovi a platiť za lieky (poznám také prípady).

    1. najlepšie tu vybrať krmivo-brit. cz/cs/produkty/kocky my máme dobrú skúsenosť s konzervami s tuniakom, tie naším chutia dosť

 4. My krmivo nakupujeme v ZOODOMe v Bratislave a veľmi dobre nám poradili. Upozornili nás aj na to, že mačky veľmi nepijú, preto je dobré podávať im aj mokré krmivo. Priznám sa, že to som dovtedy nevedela

Pridaj komentár