Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Tie sú súčasťou našich príbytkov a životov odpradávna. Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
shutterstock Mačka ako bohyňa Najstaršie známe dôkazy o vzťahu medzi človekom a mačkou pochádzajú z doby pred 4 500 rokmi. Úrodný polmesiac na Blízkom východe je ľuďmi už dlho považovaný za „kolísku civilizácie“. Predkovia dnešnej mačky domácej pochádzajú z danej lokality.
K domestikácii prišlo v údolí Nílu v Egypte. Ide o obrazy mačiek namaľovaných na stenách hrobiek, sošky mačiek a mumifikované mačky. Na rozdiel od väčšiny ostatných domácich zvierat si pravdepodobne vybrala mačka človeka a nie naopak. Človek totiž priťahoval myši a potkany skladovaním potravín a mačky sa živia práve týmito hlodavcami.
V Egypte boli mačky uctievané ako bohovia. Najznámejšou bola Bastet, ktorá bola zobrazovaná v podobe mačky. Bastet bola považovaná za prototyp dobrej matky a bývala zobrazovaná s množstvom mačiatok. Ženy, ktoré chceli mať deti, nosili na krku amulet Bastet s mačiatkami, ktorých počet mal zodpovedať ich vytúženému počtu potomkov.
Mačky zohrávali v Egypte ešte jednu dôležitú úlohu. Ničili hlodavce, ktoré mohli poškodiť uložené obilie, a dokázali zabiť aj hada, obzvlášť jedovatú kobru, takže si ich Egypťania vysoko cenili. Niekedy im majitelia dávali nosiť zlaté ozdoby alebo im dovolili jesť z tých istých tanierov, z ktorých jedli sami.
Bastet bola uctievaná ako patrónka mačiek. V jej chráme v Perbastet bolo mumifikovaných a pochovaných viac ako 300 000 mačiek, ktoré tu boli objavené počas vykopávok. V Egypte sa dokonca trestalo zabitie tejto šelmičky smrťou. Ak rodine zomrela mačka, na znak smútku si všetci členovia oholili obočie.
Do Európy sa mačka rozšírila vďaka Rimanom a Grékom, u ktorých dostali mačky okrem lovenia aj inú funkciu. Stali sa spoločníkmi a miláčikmi. Mačka žila v staroveku na všetkých kontinentoch okrem Austrálie a Antarktídy. Podľa všetkého sa v niektorých častiach Austrálie nachádzali mačky už pred príchodom Európanov. Boli to ale mačky, ktoré sa zachránili zo stroskotaneckých lodí alebo utiekli z lodí obchodníkov.
Temný mačací stredovek V stredoveku nastali pre mačky ťažké časy. Verilo sa totiž, že sú poslami diabla a že majú magické schopnosti. Ľudia, ktorí vlastnili mačky, boli považovaní za čarodejníkov a popravení aj so svojím domácim miláčikom. Mačky boli vtedy zabíjané a vyháňané z obcí a dokonca takmer došlo k ich vyhynutiu.
Keďže čierne mačky nie je v tme vidieť, boli považované za hlavný symbol čarodejníctva. Čarodejníci ju využívali pri obradoch a ako obetu. Niektorí čarodejníci sa vraj dokázali prevteliť do mačkinho tela deväťkrát, preto sa dodnes hovorí, že mačka má deväť životov. Určite poznáte poveru, že keď Vám cez cestu prebehne mačka, je to symbol nebezpečenstva, nešťastia alebo dokonca smrti. Táto povera sa rozšírila práve počas temného stredoveku.
Mačka dnes Po stredoveku prišlo pre mačky konečne pokojné obdobie. Mačky začali byť domácimi miláčikmi, spoločníkmi a ľudia sa začali chváliť ich krásou a rodokmeňom. Prvá výstava mačiek sa uskutočnila v roku 1871 v Crystal Palace v Londýne. V Anglicku chová vláda tisíce mačiek. Ich úlohou je postarať sa, aby vo vládnych budovách neboli žiadne hlodavce.
Mačka je mimoriadne populárna aj v Turecku. Tu sa vyšľachtilo zriedkavé plemeno Van. Od iných plemien sa líši tým, že má mimoriadne rado vodu. Preto je známa aj ako „plávajúca mačka“ Je silná, rýchla a športovo nadaná. Skrátka výborný spoločník na zemi aj na mori.
Dnes je mačka po psovi druhým najobľúbenejším domácim miláčikom. Odhaduje sa, že v USA ľudia chovajú približne 30 miliónov mačiek. Ašpirujú tieto vznešené tvory na prvenstvo? To ukáže až čas! Určite ich ale neprestaneme ľúbiť a obdivovať!
Loading...
moja mačka je pani, dáma mačka, takže tiež ma to zaujima. tej vylahodit je naozaj naročne. Niekedy si už vravim, že ju necham hladnu a nauči sa jest
Hovorí sa že mačka ma 9 životov-tiež povera.
To z niečoho si ludia vymysleli.
Možnože lahko dopadne na labky z výšky,prešmykne sa , rýchla,
atď.
Neskutočne mila
Ja mam onlubené číslo 4 čoto znamená??????? (:
Ja mam v mobile aj 777. Minule mi prislo 777e.
Asi je to štastie.
V niektorých kulturach je krava povatna, v iných had,v iných
lev kral zvierat