Ako funguje animoterapia?
Štúdie ukázali, že zvieratá redukujú napätie a zlepšujú náladu. Citový vzťah k zvieraťu vyvoláva produkciu interferónu (látka na podporu imunitného systému) a endorfínov (formóny šťastia) čím nám navodí pozitívnu náladu a pocity šťastia.
V prípade terapie sa postihnutý človek dokáže v bezprostrednom kontakte so zvieraťom lepšie uvoľniť ako pri cielených terapiách.
Veľmi zaujímavé výsledky prináša vytváranie vzťahu intuitívnej mačky a detí s mentálnym postihom, ktorým mačka pomáha snímať ich rozdielnosť a uvoľňuje v nich skutočnú podstatu ľudských citov a vnemov. Dochádza medzi nimi k výraznej harmónii.
Veľký význam pri tvorbe tejto harmónie má teplo zvieraťa, svalová aktivácia, tep či dýchanie zvieraťa to totiž klienta upokojuje, uvoľňuje, odbúrava bariéry a pomáha mu aj pri koncentrácii.
Vplyv zvieracej terapie zahŕňa aj motiváciu k ďalšej činnosti, zodpovednosť za zviera, ktoré je na človeka odkázané, znižovanie pocitu osamelosti u starších ľudí, psychosociálny vývoj detí.
Výhodou je, že nemá vedľajšie nežiaduce účinky. Nemôže človeku uškodiť, môže „len“ pomôcť.
Okrem vyššie uvedných sa u postihnutých jedincov lieči a rieši terapou celé spektrum oblastí s následným vplyvom na reálne fungovanie klienta v živote ako napríklad:
Nepodmienená láska
je v prípade narušených rodinných vzťahov veľmi potrebná a je liekom na mnohé medziľudské vzťahy. Avšak ako sa jej naučiť? Zviera nám to často krát ukáže ako prvé. A potom ju vieme vedome aplikovať i v medziľudských vzťahoch. Ako píše Ian Cook, psychiater a riaditeľ Výskumu Depresie a Klinických Programov na UCLA “Zvieratá ponúkajú nepodmienenú lásku, ktorá môže byť veľmi nápomocná ľuďom s depresiami”.
Rutina
pravidelný denný režim pomáha pri mnohých chorobách stimulovať normálne fungovanie v živote – či už sa jedná o presný čas kŕmenia, venčenia, čistenia a podobne.
Priateľstvo
Choroba nás často izoluje od ostatných, no zviera sa nenechá chorobou odradiť. Pokiaľ sa cítite byť úplne sám je to frustrujúce, pričom zviera vám dokáže nahradiť nie úplne ale aspoň čiastočne priateľa – reaguje na vaše potreby, má i svoje potreby a treba ho rešpektovať.
Sociálna interakcia
Keď máte zviera, núti vás to viac nadväzovať sociálne kontakty. Minimálne máte niečo s druhými spoločné – zviera. Zvieratá sú veľmi vďačnými „icebreakers“ čiže „lámačmi ľadov“ a to človeka posúva vpred ďalším kontaktom.
Dotyk
Štúdie ukázali, že ľudia sa cítia lešie keď majú fyzický kontakt s druhými. Zvieratá ponúkajú niečo podobné. Pri hladení mačky sa stabilizuje tep človeka, znižuje sa zvýšený krvný tlak.
No a na záver to môžeme zhrnúť, že zvieratá nám pomáhajú k lepšiemu zdraviu. Výskumy dokázali že vlastníctvo zvierat znižuje krvný tlak, redukuje stresové hormóny a napĺňa náš mozog hormónmi šťastia.
doma mame male mačiatko a pravda je, že mi to po psych.stranke vlemi pomaha. Na druhu stranu je ako male dieta a moje deti ju miluju. U nas je mačka člen rodiny a dostava iba tu najlepšiu stravu (štavnate konzervy brit)