Prečo je mačka tučná

Marcela Beňová 1

Nielen zdravie ľudí, ale aj zdravie domácich zvieratiek ohrozuje v dnešnej dobe predovšetkým obezita. Ak pohodlný životný štýl dobehol aj vašu mačku, mali by ste spozornieť. Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.

shutterstock

 

Bytové mačky sú v nevýhode

Narozdiel od svojich kolegýň z rodinného domu, kde je mačke k dispozícii voľný výbeh a môže si užiť to, čo je pre ňu najprirodzenejšie, teda lovenie myší či vtáčikov, bytová mačka nemá príliš na výber. Myslite na to skôr, ako si ju zadovážite a rozhodnite sa pre typ mačky, ktorá sa bude v byte cítiť spokojnejšie. V tomto smere vám poradí veterinár.

Bytovým mačkám chýba zdravý pohyb. Pobehovanie po byte je síce fajn, ale mačky sú od prírody objavitelia a hľadajú výzvy. Avšak dokážu sa prispôsobiť prostrediu, v ktorom žijú a množstvo ich pohybu v byte postupne klesá. Ako mačku znova dostať do pohybu a udržovať v kondícii?

Riešením je hra.

Venujte svojmu domácemu zvieratku aktívnu štvrťhodinku denne a vymyslite pre ňu nové aktivity. Klasická hra s klbkom či loptičkou bude pre vášho spoločníka skvelým dobrodružstvom a potrénuje si svoju pozornosť, ohybnosť a vytrvalosť. Výborným pomocníkom sú aj rôzne hračky pre mačky či staré hračky, s ktorými sa už vaše deti nehrajú.

Na prechádzku nemusíte chodiť len so psom. Zoberte mačku na trávnik či výbeh v blízkosti bytu a nechajte ju tam do sýtosti vybehať. Ak sa bojíte, aby sa nezatúlala, môžete jej zadovážiť špeciálnu vôdzku.

foto: shutterstock

Pozor na krmivo

Mačky sú mäsožravci. Ich strava by sa mala skladať predovšetkým z ľahko stráviteľných bielkovín, ktoré im budú chutiť v rôznej forme- či už ako varené mäso, sušené plátky alebo kúsok duseného morčacieho. Mnohí chovatelia ani netušia, že mačky milujú ryby, ktoré im veľmi prospievajú. Mäso pripravte tak, že ho pokrájate na menšie kocky a ponúknete mačke.

Ak ste sa z časových či finančných dôvodov rozhodli pre krmivo, uprednostnite kvalitnú značku. Lacné alternatívy neobsahujú spomínané bielkoviny, takže vášmu zvieratku by chýbala tá najdôležitejšia zložka potravy. Krmivá naopak zvyknú obsahovať veľké množstvo tukov, ktoré sú najmä pre bytovú mačku úplne nevhodné.

Ideálne je kombinovať pripravené mäso s krmivom, aby mačka získala všetky potrebné živiny. Mačky by ste mali kŕmiť dva až trikrát denne, malé mačiatka častejšie. Do misky dajte vždy menšiu dávku potravy. Rozhodne však nešetrite nešetrite na čistej vode, mačky rovnako ako ľudia reagujú na faktory ako zvýšená fyzická námaha či ročné obdobie.

Aj strava mačiek má svoje trendy

Pri starostlivosti o mačku sa rozhodne vyhýbajte domácim potravinám ako syry, jogurty, sladkosti či pochutiny. Mnoho chovateľov obchádza aj výrobky zo pšenice, teda aj pečivo či kúsok chleba.

A čo trendy v stravovaní mačiek? Populárny je najmä raw feed. Znamená to, že mačka dostane presne to, čo by si ulovila v prírode. Raw je obľúbený stravovací štýl aj v našich kuchyniach, u mačky má však svoje osobitosti.

Základom takéhoto jedálnička je surové mäso a vnútornosti, ktoré v prírode tvoria súčasť mačacej stravy. Mačkám sa k nemu ponúkajú aj výživové doplnky, keďže v prírode sa do ich stravy prostredníctvom mäsa z iných zvierat dostanú aj kúsky ovocia, zeleniny či obilia.

Nezabudnite, že najdôležitejším ukazovateľom zdravia mačky je jej lesklá srsť, pružná chôdza a pohyb bez náznakov letargie. Ak sa vám zdá, že vaše domáce zvieratko potrebuje v otázke životosprávy pomôcť, vždy sa poraďte so zverolekárom a bez jeho rád nenasadzujte mačke žiadnu diétu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Komentáre k článku

  1. viac je ako sa hybe. Takže zredukovat stravu, pridat pohyb. mačka nemože iba ležat a nic nerobit. To iste plati aj o psoch. Alebo može byt chyba v strave. POradila by som sa s veterinarom

Pridaj komentár