Toxoplazmóza

Andrej Jakubík 0

Čo je to toxoplazmóza? Je to infekčné ochorenie, ktorého pôvodcom je prvok Toxoplasma gondii. Toxoplazmóza patrí medzi zoonózy a to znamená pre človeka jednu jedinú podstatnú vec. Môže sa nakaziť od infikovaného zvieraťa – mačky – alebo konzumáciou nakazeného surového mäsa. Vrodená toxoplazmóza je špeciálna forma, pri ktorej je plod infikovaný cez placentu od matky. 

Foto: Pixabay

Mačka nenesie vinu

Mačička samozrejme nenesie vinu za to, že je nakazená týmto jednobunkovým parazitom, známym ako Toxoplasma gondii. Avšak často sa pre toto ochorenia mačka dostane prečo z rodiny. Koluje totiž veľmi veľa mýtov, ktoré sa však rozhodne nezakladajú na pravde. O tomto ochorení sa toho mnoho popísalo a často sa zvykne robit panika aj tak, kde to nie je potrebné. Toxoplazmóza je toho dôkazom.

Mačka nie je konečný hostiteľ

V tele mačky (v jej tráviacom ústrojenstve) sa parazit vyvíja do ďalšieho štádia. Spolu so stolicou je potom vylúčený do vonkajšieho prostredia, kde sa ním nakazí ďalší hostiteľ, teda aj človek. Tesne po opustení tela mačky však nie je parazit nákazlivý, pretože na to, aby vedel nakaziť človeka, musí dozrieť na vzduchu.

Foto: Pixabay

Zasa tá hygiena

Najčastejší a v podstate takmer jediný spôsob nakazenia je v dôsledku nedostatočnej hygieny. Bežne sa stáva, že za nakazením stoje napríklad neumyté ruky po tom, čo sme hladkali našu mačičku. Nakaziť sa dá napríklad aj zle umytou zeleninou alebo pri hre v pieskovisku, ktoré často mačičky používajú ako toaletu. Existuje vskutku mnoho spôsobov, ako sa nakaziť ale vždy je to o hygiene. Najvyšší výskyt parazita v Európe je vo Francúzsku, kde je nakazených približne 80% populácie krajiny. Skutočne nie je potrebné robiť paniku, pretože nenakazený človek je už dávno v menšine.

Foto: Pixabay

Nie každá mačka

Ochorenie neprenáša každá mačka a napríklad majitelia bytovej mačky si môžu vydýchnuť, pretože tá sa nemá kde nakaziť. Mačka sa totiž nakazí iba potravou, ktorú si „uloví“ vonku. Najväčším prenášačom ochorenia sú práve hlodavce, ktoré slúžia ako potrava pre vonkajšie mačky. Bytová mačka je teda takmer bez šance sa nakaziť. Teda iba v prípade, že vám doma po byte nebehajú nakazené hlodavce.

Parazit to má všetko dokonale premyslené, pretože doslova vyvoláva pri hlodavcovi samovražedné sklony, aby sa nechal od mačky chytiť a zjesť. A vedci vraj prišli na to, že podobné sklony vyvoláva aj pri ľuďoch.

Foto: Pixabay

Aká je teda najlepšia obrana pred toxoplazmózou? Postačí Vám mydlo. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár