Ako skrotiť papagája

Andrej Jakubík 6

Papagáj je zviera, ktoré vyžaduje pre svoje skrotenie oveľa viac úsilia ako iný domáci miláčikovia. Je to dané logicky jeho inteligenciou, ktorá je najvyššia spomedzi všetkých zvierat našej planéty.

Platí nepísané pravidlo, že čím je papagáj väčší, tým je jeho inteligencia vyššia.

Ale nie vždy to platí. Napríklad papagáj sivý, zvaný aj žako patrí medzi stredné papagáje. A aj napriek tomu sa najvyššia inteligencia zaznamenala práve pri tomto druhu. Bol ním slávny papagáj ALEX, ktorého inteligencia sa dala porovnávať s dieťaťom vo veku 5-6 rokov. 

Ako začať

S krotením papagája je nutné začať čo najskôr. Ak sme si teda zakúpili svojho miláčika priamo z obchodu a nie je ručne dokŕmený, tak je tu vysoká pravdepodobnosť, že nie je zvyknutý na ľudskú prítomnosť.

Začíname pomaly. Ako prvé je potrebné zabezpečiť, aby sa papagáj cítil bezpečne. To znamená, že v jeho prítomnosti nezvyšujeme hlas, nerobíme prudké pohyby, neplašíme ho a zbytočne sa k nemu nepribližujeme tak blízko až je mu to nepríjemné.

Ako spoznáme, že sa papagáj bojí?

Je to jednoduché. Pierka má pritiahnuté k telu. Hlavu má vystretú, aby mal rozhľad a krídla sú zvyčajne v trasľavom pohybe, aby mohol kedykoľvek vzlietnuť. V takejto chvíli je dobré ustúpiť a ponechať ho, aby sa upokojil. 

Pravidelné kŕmenie je dobrá cesta.

Ak kŕmime papagája tri krát denne, tak si po niekoľkých dňoch zvykne na Vašu ruku. Ak ju však ešte nepozná, tak zrejme bude splašene lietať po klietke, prípadne bude na ruku útočiť. Nikdy neopätujte útok! Papagáj nie je pes a nepoučí sa. 

Útoky musíte strpieť

Tieto jeho útoky musíte jednoducho strpieť a ukázať mu, že sa nemá čoho báť. Prvým krokom pri skrotení je docieliť, aby vám papagáj pokojne sedel na prste, alebo na ramene. Po čase sa to určite podarí, ale musíte vyžarovať pozitívnu energiu a samozrejme toto všetko bez prudkých pohybov.

Ak papagáj zaútočí na prst, alebo ruku na ktorej sedí, tak to nie je preto, že vám chce ublížiť. Zobákom totiž skúša pevnosť podkladu na ktorom sedí. Všimnite si, že papagáj používa zobák na všetko a iba málokedy prenesie svoju váhu na vetvičku, ktorej pevnosť nevyskúšal zobákom. 

Ak chcete, tak si môžete na začiatok dať na ruku rukavicu. Avšak mnoho papagájov sa bojí práve rukavice. A niektoré papagáje majú veľký strach z červenej farby. Je to zrejme pozostatok divokej prírody, kde červená znamená nebezpečenstvo. Preto by ste mali v jeho prítomnosť  zvážiť aj výber farby odevu.

Prestup

Prstom sa pomaly priblížte k papagájovi a ponúknite mu možnosť, aby si k vám prestúpil. Spočiatku bude zrejme váhať, ale časom vašu ponuku určite neodmietne. Krotenie je potom už rýchly proces.

Kŕmenie z ruky, sedávanie na ramene, priletenie na privolanie… toto všetko a ešte omnoho viac dostanete od papagája v prípade ak vám začne dôverovať. Vlastne sa zdá, že to nie je v ničom iné ako u ľudí. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (23 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň, mám žaka syvého a neviem ho naučiť aby sám chodil z klietky lebo keď ho chcem z nej dať preč tak na mna zaútočí a nechce ísť preč

    Prosím o radu.

  2. Dobrý deň, je možné aby sme chovali v jednej klietke dvoch samčekov AGAPORNIS alebo dve samičky? Budú sa znášať?

  3. Dobrí deň mam problémy s papagajom horským nedovolí sa pohladkať a ked sa priblížim tak začne útočiť zobakom mam ho už 10mesiacov a stale to iste ale ked mam v ruke niečo dobre a napr sedím dôjde a chodí po mne bez problémov ale ked sa priblizim ja tak utoci a odletí zrnie si berie aj tak z ruky ale ked zoberem hoci co iné tak sa strasne boji ked je v klietke začne hrozne pískať a skriekat

  4. Dobry den mam Alexandra velkeho ma cca 9 mesiacov kupil som ho pred tyzdnom aj daco od chovatela ale ked dam ruku do klietky tak vzdy utoci ale uz ked je von z klietky tak je trocha menej agresivny a aj si sadne na ruku aj sa necha pohladkat ale vedsinou vzdy utoci mozte mi niejako pomoct?

  5. Chcela bi som vas poprosit o radu. Priletel k nam Papagaj spevavy este malada mal sem tam este detske pierka,ale mal zlomenu nohu a niekto sa mu ju snazil amatersky napravit a potom zafixoval neidentifikovatelnou zmesou. Ked som ho chytila tak som ho hned zobrala k veterinarovi vsetko vycistil,nozku zachranil ok bude krivat dozivotne. Perfektne sa zotavuje. Ale asi od toho ako som ho drzala u veterinara a potom doma osetrovala sa ma boji. Krmim ho kazdy den cistim klietku,ale vzdy ked sa priblizim lieta po klietke ako splaseny. Neviete mi poradit ako ho skrotit,alebo aspon aby ma zacal akceptovat? Vopred dakujem.

    1. Dobrý deň. Návšteva veterinára bola správna vec. Zlomená noha nie je pre papagája väčší problém, pretože ten dokáže prežiť dokonca iba s jednou nohou. Jeho správanie plynie z traumy, ktorú zažil. Útek do neznámeho prostredia, zlomená noha, možno niekoľko dní hladoval, potom veterinár a opäť neznáme prostredie. Nesmiete sa čudovať, že takto reaguje. Avšak nikdy nie je neskoro na skrotenie. Základom sú tri veci. vzbudiť dôveru, ukázať mu že je pánom situácie a nikdy mu neopätovať útok. Dôvera sa získava tak, že si na vás musí zvyknúť. buďte pri jeho klietke čo najviac a zhovárajte sa s ním. Ak mu je niečo nepríjemné, tak to nerobte a ukážte mu že má nad vami moc. Skúste sa k nemu priblížiť rukou a dotknúť sa ho. samozrejme dbajte na to, aby si neublížil. ideálne je mu dať napríklad piškótu priamo z ruky. dávajte mu pamlsky iba z ruky a papagáj si spojí vašu ruku s niečím príjemným.
      najlepším krotiteľom a zariekávačom papagájov bol Ken Globus. Dokázal skrotiť tisícky papagájov behom 25 rokov praxe. Odporúčam vám si pozrieť jeho videá na you tube, kde uvidíte ako to robia profesionáli. On sám zomrel v roku 2009, ale jeho stránka http://www.thebirdwhisperer.com funguje dodnes. Vyskúšajte si pozrieť nejaké triky.
       
      Ďakujem

Pridaj komentár