Prerastanie zobáka, ale aj drápkov je následok podmienok, ktoré papagáj má k dispozícií. Ak mu chovateľ nedá možnosti, ako si zobák obrusovať, tak nastáva často problém.
Základné informácie sme si už povedali v predchádzajúcom článku »»»
Horná aj spodná časť zobáka sa vplyvom príjmu potravy, lezenia a neustálej aktivity obrusuje a tým sa udržiava v dobrej kondícií. V prípade, že papagáj prestane s touto činnosťou, tak hrozí prerastanie zobáka.
Foto: Pixabay Na začiatok radšej veterinára Mnoho ľudí na podobné zákroky navštevuje veterinárneho lekára. Na začiatok je to vskutku dobrá voľba, pretože časom môžete papagája ošetriť priamo doma bez toho aby sa stresoval cestou. každý chovateľ však musí tento zákrok vidieť naživo, aby ho mohol po čase vykonať doma sám. Nepoužívame nožnice! Ich ostrý hrot by mohol papagája zraniť v prípade, že by sa nečakane pohol. Na tento účel sa dá bez problémov použiť napríklad klasický strihač nechtov, ktorý je určený pre ľudí. Samozrejme pre väčšie druhy ako je žako, amazoňan a podobne je to nástroj nedostatočný. V tomto prípade použijeme veterinárne kliešte, prípadne pilník, ktorým prerastenú časť zobáka zbrúsime. Niekedy nie je potrebné ju zbrusovať celú, ale postačí iba malé nabrúsenie a samotný papagáj už prácu dokončí za vás. Je ale nutné zdôrazniť, že väčšie druhy trpia prerastaním zobáka iba veľmi zriedkavo. A rovnako je dobré vedieť, že prerastanie nepríde z večera do rána. Trvá to niekedy aj mesiace, ale chovateľ to musí podchytiť hneď v zárodku.
Foto: Pixabay Ako na to? Papagája uchopíme do jednej ruky a pomaličky kúsok po kúsku postupne odlupujeme zo zobáka. Až sa dostaneme na úroveň, ktorú mal zobák pred prerastením. Je to často jasne vidieť, pretože sa zmení aj farba prerasteného zobáka. Ak máte viacerých papagájov rovnakého druhu, tak sa postačí pozrieť, kde by mal zobák končiť v normálnom prípade. Avšak pozor pri veľmi prerastenom zobáku je riziko, že zasiahnete do živého, pretože kanálik, ktorý vyživuje zobák sa posúva spolu so zobákom! Pri zákroku dávame mimoriadny pozor na jazyk, ktorý papagáje strkajú skoro všade, kam im to dovolíme.
Prevencia Základom pri predchádzaní tomuto stavu je dostatok okusovacích miest, ktoré musí mať papagáj k dispozícií. To znamená, že okrem minerálnych blokov, by to mali byť hlavne čerstvé vetvičky, alebo šišky ihličnatých stromov, prípadne iné tvrdšie veci na trénovanie zobáka.
Foto: Pixabay Niekedy je dobré v podobných prípadoch ponúknuť papagájovi aj citrusové ovocie, ktorého šťava (obsahuje kyselinu citrónovú) mierne zmäkčí povrch zobáka a je tak možné jeho lepšie obrúsenie.
Naopak nie je dobré, aby papagáje s prerasteným zobákom dostávali napríklad kašovitú stravu, ktorú im ich majitelia dávajú v dobrej viere, že im tak pomáhajú. Na kaši sa ale zobák obrúsiť nedá a ich stav sa iba zhoršuje. Prerastanie zobáka nie je vážny problém a dokáže ho bez problémov odstrániť aj mierne pokročilý chovateľ. Nespoliehajte sa na to, že to prejde samé o seba.
Foto: Pixabay V tomto prípade papagáj skutočne potrebuje vašu pomoc. A čím skôr príde, tým bude treba menej.
Loading...