Papagáj je veľmi spoločenský tvor. Ako v divokej prírode, tak aj v zajatí vyžaduje spoločnosť, ktorú mu však človek niekedy nevie a niekedy ani nemôže dať. Dostavujú sa teda rôzne problémy so správaním, ktoré v neriešených prípadoch prerastajú až do depresie a inokedy naopak až do útočnej povahy papagája. Skrátka chovať papagája izolovaného od spoločnosti sa nikdy nevyplatí.
Foto: INGIMAGE Človek supluje prírodu Človek, ktorý sa rozhodne pre zakúpenie si papagája by si mal byť vedomý toho, že operenec nie je tvor, ktorý žije osamote. Ak je papagáj sám, tak je potrebné mu robiť spoločnosť. Možno sa Vám bude zdať divné, že sa rozprávate so svojím papagájcom vlnkovaným (andulka) ale vedzte, že to určite ocení. Týka sa to predovšetkým papagájov, ktorí boli dokŕmení ručne a sú teda zvyknutý na ľudskú prítomnosť. A v prípade väčších druhov papagájov sa dokonca prejavuje až závislosť na človeku.
Ako sa prejavuje závislosť? Závislosť papagája na človeku sa prejavuje veľmi jednoducho. Papagáj má totiž vo zvyku vytipovať si iba jedného človeka, ktorému bezmedzne dôveruje a všetci ostatní sú mu tak povediac „ukradnutí“. Vytipovanej osobe to samozrejme často lichotí, ale je to veľmi nebezpečná situácia, pretože si predstavte čo s papagájom, keď jeho osoba na niekoľko dní zmizne z dohľadu. Dovolenka, odchod do práce alebo čokoľvek iné. V týchto prípadoch nastáva s papagájom ťažké obdobie, kedy sa on dožaduje pozornosti a predovšetkým často volá svoju osobu
Foto: INGIMAGE . Prejavovať sa to môže okrem zvýšenej agresivity aj ničením vecí v klietke. Dokonca niektoré druhy mávajú aj záchvaty zlosti, kedy kričia a ničia všetko čo im príde pod zobák. Okrem toho papagáj často aj odmieta potravu a hrozí jeho úplné vyhladovanie.
Ako von z kruhu? Ak si všimnete príznaky, tak musíte začať postupne konať. Určite sa neoplatí prikupovať k samotnému papagájovi „parťáka“. Ak je totiž papagáj zvyknutý na samostatný život, tak ďalší operenec v jeho klietke môže spôsobiť stres a dokonca aj útok. Preto ak chcete papagájovi skutočne pomôcť, tak si musíte v prvom rade vystačiť sami. Ak sa papagáj hlasne dožaduje vašej pozornosti, tak ho ignorujte a prihovorte sa mu až vtedy, keď sa upokojí. Ak sa mu totiž začnete venovať práve vtedy keď to vydieračsky vyžaduje, tak to začne robiť automaticky vždy. Musíte si vypestovať viac samostatnejšieho papagája, ktorý musí poznať vaše hranice.
Ak je papagáj vyslovene zlý a robí zle ľuďom okolo seba alebo má záchvat, tak ho dajte do klietky a zakryte ho, aby na vás nevidel. Po niekoľkých minútach by sa mal upokojiť, ale niektorým to môže trvať aj desiatky minút, čo je pre majiteľa často večnosť.
Foto: INGIMAGE Pokúste sa nájsť aj inú príčinu toho, prečo sa váš papagáj tak dožaduje vašej prítomnosti a prenasleduje vás všade kde sa len môže dostať. Chýba mu pozornosť? Dajte si pravidelné spoločné chvíle, kedy sa budete venovať iba jemu. Papagáj je učenlivý a vie premýšľať v čase. Presne bude vedieť, kedy nastane jeho chvíľa.
Nedopustite emócie Papagáj pri vašom odchode a príchode pociťuje silné emócie a okamžite ich začne hlasito prejavovať. Preto sa snažte, aby bolo tých emócií čo možno najmenej. Dlhé lúčenie sa a rovnako tak aj zvítanie určite tento problém nevyriešia, ale naopak prehlbujú. Istým spôsobom je veľmi dobrá terapia aj voľnosť papagája. Naučte ho na pravidelný pobyt mimo klietky a nechajte ho, aby išiel tam, kam ho to ťahá. Tento pocit slobody, kedy nie je papagáj skoro nijak obmedzovaný je skvelý liek na jeho úzkostlivé stavy. Rovnako tak je dobré hlavne v letných mesiacoch aj jeho letnenie. To znamená, že klietku aj s papagájom postavíme napríklad na balkón, kde bude operenec ak zaujatý novým prostredím, že zabudne na všetko ostatné. Po takomto pobyte vonku mu už často neostávajú sily na to aby vás vydieral.
Foto: Pixabay Citové priľahnutie papagája na jedného človeka nie je určite správna vec. Na jeho opatere by sa mala podieľať celá rodinka bez ohľadu na to, koho si papagáj vytipoval ako privilegovanú osobu. V konečnom dôsledku je to taktiež člen rodiny.
Loading...