Hneď na úvod máme pre vás jednu dobrú správu. Psy nie sú tak náchylní na choroby ústnej dutiny ako my ľudia.
No napriek starej známej “múdrosti” že psia tlama je čistejšia ako ľudská, aj u psov sa môžu rozvinúť niektoré problémy, ako výskyt zubného kameňa, povlaku a zápaly zubných ďasien. Ale nie je to len zápach z psích úst alebo zažltnuté zúbky, na ktoré musíme dávať pozor. Tak ako u ľudí, aj u psov môžu zubné problémy ovplyvniť iné infekcie v tele, vrátane chorôb srdca, pečene a obličiek.
Foto: Pixabay Preto vám poskytneme niekoľko praktických rád ako udržiavať psí chrup zdravý a tým sa starať aj o celkové zdravie a kondíciu vášho psa.
Čistenie zubov psa kefkou Na čistenie psích zubov potrebujeme mať kefku a správny prístup. Váš pes nemusí byť hneď nadšený z čistenia, ale pokúste sa ho spraviť príjemné pre vás oboch.
Vyberte si na čistenie správny čas napríklad po tréningu alebo po prechádzke, aby mu neprekážalo že musí trpezlivo sedieť. Na prvý raz to s dĺžkou čistenia nepreháňajte, menej je niekedy viac.
Začnite pomaly a prestaňte ak je pes rozrušený, aj keď ste ešte nedokončili celý chrup. Postupne môžete čistiť každý deň o chvíľu dlhšie, až pokiaľ si pes na to nezvykne.
Pozitívna energia Určite sa treba počas čistenia psovi prihovárať, príjemne a veselo. Po čistení ho odmeňujte pamlskami. Nepotrvá dlho a váš pes sa začne tešiť na čistenie zúbkov.
Starší psy si celkom dobre dokážu zvyknúť na čistenie chrupu ale ak si chcete prácu čo najviac uľahčiť, začnite už od šteniatka.
Foto: Pixabay Zubná pasta pre psa Výber tej správnej zubnej pasty je veľmi dôležitý. Nikdy nepoužívajte zubnú pastu určenú ľuďom. Väčšina ľudských zubných pást totiž obsahuje fluorid, ktorý je pre psov extrémne jedovatý. Psiu pastu zoženiete v špecializovaných obchodoch pre zvieratá alebo u veterinára.
Zloženie stravy a zuby Suchá strava je na zuby lepšia ako šťavnatá alebo kašovitá. Ak každé čistenie zubov končí krvácaním alebo nadmerným potením alebo slzením vždy ešte máte šancu zlepšiť zubnú hygienu vášho psa. Suchá chrumkavá strava je zdravšia pre psie zuby ako kašovitá či vlhká, ktorá sa lepí na zuby a spôsobuje kazy.
Žuvacie kosti a žuvacie hračky na čistenie zubov Existuje veľa druhov syntetických kostí a žuvacích hračiek, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby spevňovali psie ďasná a zuby. Dávajte ale pozor, aby pes bral do tlamy len bezpečné objekty na hryzenie, aby si náhodou nezlomil zub.
Tým, že mu dáte dobrú žuvaciu kosť, ho zaručene zbavíte povlakov na zuboch a bude ich mať silné. No predstavte si človeka, ktorý by si len masíroval ďasná a vyplachoval ústnu dutinu. Nepostačuje to na komplexnú hygienu úst. To isté platí aj pre psa.
Foto: Pixabay Kedy navštíviť veterinára Či už čistíte vášmu psovi zuby alebo nie, mali by ste mu kontrolovať ústnu dutinu pravidelne, asi raz za týždeň. Ak pri tom zistíte ktorúkoľvek z nasledujúcich zmien a problémov, choďte so psom k veterinárovi:
• Zápach z úst
• Zmeny pri žuvaní a jedení obvyklej stravy
• Driapanie si úst alebo tváre labkou
• Depresia
• Nadmerné slintanie
• Posunutý alebo chýbajúci zub
• Zmenená farba, úlomok, alebo poškodenie zuba
• Červené, opuchnuté, bolestivé alebo krvácajúce ďasná
• Žlto-hnedá vrstva vodného kameňa pozdĺž línie ďasien
• Vriedok alebo výrastok
Ako často navštíviť veterinára Presne tak ako my, aj pes by mal mať zubnú kontrolu raz za 6-12 mesiacov.
Starostlivosť o zuby vie ľudí aj psov poriadne otráviť . Ale pravidelná prevencia z dlhodobého hľadiska šetrí peniaze a zlepšuje kvalitu života. Ak ju zanedbáte, môže viesť k drahým a bolestivým návštevám u lekárov. Väčšinu psov treba pri zubných zákrokoch uspať, lebo očistiť veľké nánosy zubného kameňa na zuboch a ďasnách býva zdĺhavé a nepríjemné.
Foto: Pixabay Pomôžte vášmu psovi aby mal stále čisté zuby a zdravé ďasná a obaja sa budete usmievať na svet!
Článok bol inšpirovaný americkým blogerom a liečiteľom psích duší, Cesarom Millanom.
Loading...