Ako vidí pes

Viera Gáťová 0

Mnoho ľudí má dojem, že psi vidia len čierno-bielo. Keď ale príde na to, aké je ich skutočné videnie, nie je to celkom pravda.

Foto: INGIMAGE

Pri porovnaní s ľudským zrakom je ten psí značne obmedzený a podobný ľudskej poruche farebného videnia tzv. červeno-zelenej slepote. To znamená, že psi nie sú veľmi jasnozrakí pri videní odtieňov modrej a ani sivej.

Keby sme to ale chceli zobrať ako metaforu – potom áno, platí, že psi žijú v čierno-bielom svete.

Možno ste sa už niekedy stretli s človekom, ktorého nemá rád žiadny pes. Takýto človek keď vstúpi do priestoru so psom, aj inak kľudný pes sa naňho rozšteká a ak sa priblíži k psovi, ten po ňom chňapne.

Pravidlo stretnutia s neznámym psom: nedotýkať sa, neprihovárať sa, nepozerať mu do očí

Určite je fajn dodržiavať zásadu, že ak sa so psom navzájom nepoznáme, treba dodržiavať pravidlo: nedotýkať sa, neprihovárať sa, nepozerať mu do očí. Existujú totiž typy ľudí, ktorým sa od psov vždy vráti negatívna reakcia. 

Foto: INGIMAGE

Niekedy ide o vysokých hlučných mužov, ale inokedy o nízke tiché ženy.

Na druhej strane existujú typy ľudí, ktorým sa spoločnosť úplne vyhýba a psi ich absolútne milujú. Či sa jedná o rozlične postihnutých, s nejakou telesnou vadou, mentálne postihnutých, alebo odstrčených na okraj z iných dôvodov. Tieto fakty psi naprosto ignorujú a nezajímajú sa o ne. Často sa stáva, že keď pes stretne preňho úplne neznámeho človeka a živo naň zareaguje – je to buď jeho doživotný nepriateľ alebo úplne naopak – priateľ až do konca života.

Videnie = Vnímanie

Toto je to, čo nazývame “čierno-biele” videnie psov. V zmysle protikladov, buď / alebo, pozitívne / negatívne, pristúpiť / cúvnuť. Toto videnie skutočností nie je v zmysle cítenia a vnímania farieb, ale v zmysle cítenia a vnímania energie. Pes, keď hľadí na človeka nevníma len jeho postavu. Vníma aj jeho náladu, postoj, energiu.

Foto: Pixabay

Jeden zo základných princípov komunikácie zvierat, je komunikácia pomocou energie a reči tela. To je presne ten obraz, akým vás vidí pes. Neposudzuje vás podľa vašich schopoností, alebo koľko dokážete zarobiť peňazí, ani aké máte značkové oblečenie. To všetko dokáže prehliadnuť a vidí práve a jedine to, čo je “vo vás”. Vaše vnútro a energiu.

Ak na konkrétneho človeka psi stále reagujú negatívne, je to zvyčajne preto, že tento človek vyžaruje negatívnu a ustráchanú energiu. Možno sa bojí. Možno nemá rád psov. Alebo môže ísť o všeobecne napätého a nervózneho človeka. Pre psa to znamená blikajúce svetielko s nadpisom: “Pozor! Kolísavá energia. Vyhýbaj sa mi!”

Staňme sa vyrovananými ľuďmi a načúvajme našim psom

Naopak, ľudia ako doktor Doolittle alebo Cesar Millan ku psom vyžarujú pokoj a sebaistú energiu.

Foto: INGIMAGE

Je isté, že milujú zvieratá, najmä psov, alebo sa pri nich cítia príjemne. A tento vnútorný postoj “bliká” na psa ako neónový nadpis “Vitaj, kamarát!” Z toho celého vyplýva len to, že psi môžu byť naši významní životní učitelia. Učia nás ako sa sa máme prezentovať navonok a vnútorne máme byť vyrovnaní, pokojní a sebavedomí.

Takže keď porovnávame ľudský zrak so psím videním, buďme opatrní. Hoci naše farebné vnímanie vonkajšieho sveta je výnimočné, vo vnímaní vnútorného vyžarovania a postoja, sú psi pred nami o tisíc rokov popredu.

Foto: INGIMAGE

Článok je inšpirovaný americkým blogerom, kynológom a liečiteľom psích duší, Cesarom Millanom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár