Ako vybrať krmivo pre šteňa…

Michal Nemec 5

Výber toho správneho granulovaného krmiva je veľmi náročná úloha. Dnes sa stretávame totiž s množstvom krmív s rôznym obsahom živín. Môžeme si vybrať hypoalergénne alebo normálne. Podľa kvality rozdeľujeme krmivá na najlacnejšie – economy,  strednej kvality – premium a krmivo najvyššej kvality superpremium.

Ak chceme naozaj vedieť čo budeme nášmu šteniatku dávať, neostáva nám nič iné ako si poriadne pozerať zloženie. Ale ako sa v tom vyznať?

V podstate si treba uvedomiť základný fakt, že suroviny sú na obaloch uvedené zostupne.  Obsah prvej suroviny v zložení teda bude v krmive zastúpený najviac, poslednej najmenej!

Treba sledovať nasledovné zložky:

1. Bielkoviny

2. Uhlohydráty 

3. Tuky

4. Kompletnú sadu základných vitamínov a minerálov

5.     Konzervanty, farbivá a dochucovadlá

1. Bielkoviny

Môžu byť  živočíšne a rastlinné. Pre psov sú dôležité a stráviteľné predovšetkým živočíšne bielkoviny. Pomer medzi živočíšnymi a rastlinnými bielkovinami by mal byť 75:25 a viac. 

Hlavným živočíšnym zdrojom bielkovín je mäso. V granulovaných krmivách obecne nie je príliš dôležité, o aký druh sa jedná (to je problém individuálny, napríklad u psov s potravinovou intoleranciou), ale je dôležité o akú sa jedná formu.

Živočíšne bielkoviny:

V krmivách môžeme nájsť tieto formy mäsa: čerstvé mäso, sušené mäso, mäsová múčka a mäsová múčka s vedľajšími produktmi. 

Sušené mäso

Neobsahuje temer žiadnu vodu a jedná sa o čistú svalovinu. Pokiaľ je v zložení na prvom mieste, môžete si byť istí, že obsah mäsa je v krmive pomerne vysoký. Avšak pre opravdu optimálny obsah mäsa by malo v nejakej forme byť i na ďalších miestach zloženia. 

Čerstvé mäso

Výhodou je, že sa jedná iba o čistú svalovinu. Jej nevýhodou však je, že vďaka obsahu vody, ktorý je až 80% sa často dostáva v zložení na vyššiu pozíciu než by bolo po usušení. To je trochu finta na zákazníkov. Ako je uvedené vyššie, suroviny by mali byť uvádzané zostupne a to v sušenej forme (teda mäso bez obsahu vody). Pokiaľ krmivo obsahuje iba čerstvé mäso a je zastúpené iba na prvom mieste zloženia, je pravdepodobné, že celkový obsah mäsa bude pomerne nízky. Výhodou čerstvého alebo sušeného mäsa je tiež celkovo vyššia chutnosť než u ostatných foriem. 

Mäsová múčka

Je najpoužívanejšou formou. Existujú rôzne druhy mäsových múčok. Múčky často obsahujú okrem mäsa, tiež napr. kosti, vnútornosti atď. Tieto súčasti ale nemusia byť na škodu. Napríklad kosti obsahujú vápnik atď. Pokiaľ výrobca použije kvalitnú múčku, jedná sa z veľkej časti o usušené mäso, takže nie je potreba sa múčky báť. 

Mäsová múčka a vedľajšie produkty.

Tu je pravdepodobné, že obsah mäsa bude menší než v predchádzajúcich prípadoch a múčka bude vo väčšej miere obsahovať produkty ako sú kože, kosti, drápy apod. Výrobcovia používajúci vedľajšie produkty sa medzi kvalitných dodavateľov rozhodne neradia.

Rastlinné bielkoviny: 

Tieto bielkoviny sú pre psov málo straviteľné a ich využiteľnosť je pomerne nízka. Vo väššine prípadoch nahradzujú výrobcovia rastlinnými bielkovinami bielkoviny živočíšne, ktoré sú nepomerne drahšie. Medzi rastliny s vysokým obsahom bielkovín patria obiloviny, strukoviny alebo sója. Sója býva veľmi často v krmive náhradou mäsa, pretože obsahuje dvakrát viacej bielkovín než samotné mäso. Avšak pre psa je temer nestráviteľná a sú na ňu pomerne časté alergické reakcie. 

Od najlepšie stráviteľných ku konvenčným je toto poradie: tapioka, zemiaky, proso, amaranth, ryža, ovos, jačmeň, hnedá ryža, biela ryža, kukurica, pšenica.

Suroviny potenciálne menej vhodné pre výživu psa podľa nekomerčných trendov – kukurica, pšenica, repná dužina. Tieto suroviny sú veľmi málo straviteľné a slúžia ako najlacnejšie plnidlá. Rovnako je pomerne častá alergická reakce na ne.

2. Uhlohydráty

Uhlohydráty sú v krmivách dôležitým zdrojom energie. V granulovaných krmivách sú uhlohydráty alebo sacharidy zastúpené predovšetkým v podobe škrobov – ide teda o polysacharidy. 

Škroby sú pre psov menej straviteľné než pre ľudí a veľmi záleží na ich forme. Bežne sa ako zdroj základných uhlohydrátov v krmivách používajú obiloviny. 

Vyššie uvedený rebríček obilovín nám veľa napovie ak zohľadníme – čím menej škrobov v krmive, tým lepšie, hodnota do 30% je špičková, 30-50% priemerná a nad 50% podpriemerná.

Vždy je dôležité, aby boli tieto suroviny použité v celozrnnej forme. Krmivá obsahujú tiež nevhodné obiloviny, ktorými sú predovšetkým kukurica a pšenica. 

V posledných rokoch sa tiež čím ďalej viac používajú v krmivách, ako zdroj uhlohydrátov, zemiaky. Zemiaky sú spojované s výrazom No Grain Diet, teda receptúry bez obilovín. V krmive sú potom miesto obilovín použité zemiaky. To je pre zákazníka avšak trochu zavádzajúce. Pokiaľ by sme mali hovoriť o skutočnej No Grain Diet, malo by zloženiu dominovať mäso a ako zdroj uhlohydrátov by mala byť použitá zelenina a ovoce. Pokiaľ narazíte na No Grain Diet a na prvom mieste v zložení budú zemiaky, pravdepodobne sa nebude jednať o kvalitné krmivo, vďaka absencii väčšieho množstva mäsa.

Zemiaky vďaka vyššiemu obsahu vody zle „držia“ vitamíny. To znamená, že vitamíny sú pri procese výroby zničené rychlejšie než napríklad v hnedej ryži. Ďalšou nevýhodou zemiakov je obsah nerozpustnej vlákniny, čo vo výsledku znamená väčšie množstvo odpadu. Nepopierateľnou výhodou zemiakov je však ich nulová potravinová intolerancia.

3. Tuky

Obsah tukov v granulovaných krmivách je veľmi dôležitý. Slúži ako zdroj energie. Tuky taktiež môžeme opäť rozdeliť na živočíšne a rastlinné. 

Zo živočíšnych tukov sú najviac používané lososové a kuracie. Oba tieto tuky sú veľmi vhodné a mali by byť v zložení vždy pred rastlinnými. 

Z rastlinných tukov (olejov) sú najviac vhodné brutnákový olej, ktorý je pre psov veľmi vhodný. Bohužiaľ ho v zložení krmiva nájdete len malókedy. Ďalej sú z rastliných tukov akceptovateľné repkový olej (musí byť ale za studena lisovaný a mal by slúžiť ako zdroj omega 3, nie ako zdroj energie), ďalej kokosový olej alebo olej z petrkľúča. Málo vhodné sú predovšetkým nespecifikované „rastlinné oleje“.

4. Vitamíny a minerály

Vitamínov a minerálov obsahujú krmivá celú radu. V tomto bode je vhodné zopakovať, že granulované krmivá bývajú z pohľadu vitamínov a minerálov celkom vyvážené, až na čierne výnimky.

5. Konzervanty, farbivá a dochucovadlá

Farbivá a konzervanty – BHA, BHT, propylgallát, sorban draselný – niekedy skrytý za termín „doplňkové látky povolené v EU, žiadny chemický konzervant zdraviu neprospieva a sorban draselný je potenciálny karcinogén, v informačných materiáloch sa môžete stretnúť i s výrazom “ prírodne konzervované sorbanom draselným“ a to u krmiva, ktoré snáď pod vplyvom reklamy chovatelia vnímajú ako „špičkové“.

Aké vybrať krmivo? 

Najlepšie je pozrieť si Dog Food Analysis a vyberať si z krmív aspoň so 4 hviezdičkami. Je tam toho hodne, ale stojí za to si to pozrieť.

Podstata je že granule pre šteňa musia byť určené pre šteniatka – nikdy nedávajte šteňaťu krmivo pre dospelého psa. Rovnako dbajte aby ste si vybrali krmivo pre veľkosť Vášho psa.  A v neposlednom rade cena nezodpovedá vždy kvalite, verte radšej sebe a nie predavajúcemu.

Najlepšie krmivá pre šteňatá

Zdroje:

https://www.danteo.sk – články od Martina Pučalku a Karly Dvořákovej

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. mame už ročného psíka, ale od šteniatka mu kupujeme iba kvalitné granule a konzervy zo slovakiafarma. Jednu chvilku sme mu kupovali ine a nechcel ich, tak sme sa k nim zase vrátili

  2. Neviem-ja sa v tom moc nevyznam,a le bola by som rada za nejaku radu na dobre krmivo. Nemusibyt zrovna pre stena- mame uz dospeleho psika, ale zatial mu nic moc nechutilo.

    1. ahoj ja kupujem tieto juko-krmiva.cz/vyhledavani.php?katalog-hledany-string=optimanova aj pre macicky aj pre psov, ine uz velmi dlho nekupujeme a som moc poskojna, nemaju vobec problem s travenim, veterinar nas vzdy pochvali ze mame dobru vahu, srst zubky vsetko

  3. Ja som dala na radu veterinára a pracovníka chovatelských potrieb v ZOODOMe v Bratislave. Predsa len sa tomu rozumejú viac a bolo to jednoduchšie ako ako študovať čo ktoré krmivo obsahuje. Nehovoriac o tom, že to čo je tam napísané ešte nemusí byť pravda

Pridaj komentár