Americký prezident Franklin Roossevelt raz povedal: „Jediná vec, ktorej by sme sa mali obávať, je báť sa seba samých“. Jeho slová platia dodnes.
Keď my sami pociťujeme strach, môže nás to paralizovať, zabraňuje nám to čokoľvek urobiť. A keď vidíme iných ľudí báť sa, najmä deti, naša prvá inštinktívna reakcia je ísť a upokojiť ich, povedať im, že sa nemusia báť, že všetko je vporiadku.
Foto: Everystockphoto.com Netíšiť psa Čo sa týka psov, takýto postup uvedený vyššie, je úplne nesprávny. Prečo? Lebo pes si spája naše správanie a svoje v nejakom danom momente. Na takomto princípe je vlastne založený tréning psa pomocou pozitívnej motivácie. Keď chcete psa naučiť aby podal labku, snažíte sa, aby si spojil podanie labky s niečím príjemným, napríklad ho odmeníte pamlskom. On si potom zapamätá, že podávanie labky je obyčajne spojené s niečím dobrým.
V prípade upokojovania ustráchaného psa je naša pozornosť a chlácholivé prihováranie sa v jeho očiach vlastne odmenou za jeho ustráchané správanie. Akoby sme ho odmeňovali za to, že sa bojí. Psovi nedokážete vysvetliť, že sa nemusí báť, že tá záležitosť, ktorá ho desí čoskoro pominie alebo ho vôbec nezraní…Pes chápe takúto situáciu nasledovne: „Som ustráchaný a môj pán sa mi preto venuje a odmeňuje ma milými slovami. Želá si, aby som sa takto správal“.
Postupne sa môže plachý pes zmeniť na ľakavé a vydesené zviera hlavne vďaka svojmu pánovi, ktorý ho nechtiac odmeňuje, keď je pes v stave negatívnej energie.
Ustráchaný a bojazlivý pes nepotrebuje ľudskú lásku a nehu ale správne vedenie a energiu svojho vodcu.
Foto: Everystockphoto.com Rola vodcu svorky Psy sa v rámci svojej svorky učia jeden od druhého pozorovaním správania. Keďže ľudia a psy majú špeciálny a blízky vzájomný vzťah, napodobňujú psy aj ľudské správanie.
Preto kľúčom k tomu, ako prekonať strach vášho psa, je ostať v rozhodujúcej situácii úplne pokojný a rozhodný. Ak pes uvidí, že vy sa nebojíte toho hlasného zvuku, ďelobuchu, ohňostroja, výstrelu, bicykla, prichádzajúcej búrky, kričiacich detí atď., dodá mu to sebaistotu. Ak uvidí, že úplne ignorujete príčinu, ktorá ho desí, pripustí, že asi daná situácia nebude až tak desivá a netreba sa báť.
Reakcie psa na podnety Pamätajte na to, že pes má možnosť reagovať na popudy strachu z vonkajšieho prostredia štyrmi spôsobmi: boj, útek, vyhýbavé správanie a akceptovanie situácie bez reakcie. Bojazlivý pes sa prejaví buď útekom alebo vyhýbacím manévrom. Snaží sa buď úplne ignorovať situáciu alebo utiecť od podnetu. Extrémne ustráchaný pes „zahnaný do kúta“ bude bojovať.
To čo chceme dosiahnuť, je reakcia akceptovania situácie a podnetu úplne pokojne, bez toho, aby došlo k nejakej prudkej odchylke v správaní psa. K tomu nám práve pomáha pokojná ale rozhodná energia vodcu svorky, ktorá vedie psa k tomu, aby reagoval pokojne na všetky okolité podnety.
Foto: Everystockphopto.com Naša energia a príklad To je ten správny spôsob ako sa správať k ustráchanému psovi. Energiou vodcu a pozitívnym správaním. Nie slovami. Príkladom a nie rozprávaním tíšivých slov ako „Som s tebou, neboj sa, všetko je vporiadku…atď“.
Je ešte jeden spôsob ako môžeme zhoršiť psí strach ešte viac, a to ak sa bojíme my sami. Ustráchaný majiteľ bude mať nepredvídateľného a ustráchaného psa. Je to preto, lebo ak sa človek bojí, tak rola vodcu svorky je neobsadená a prirodzená reakcia psa je prevziať ju.
Foto: Everystockphoto.com Ustráchaný a bojazlivý pes teda potrebuje vodcu s asertívnym správaním a pozitívnou energiou, ktorý ukáže psovi ako sa nebojácne správať.
Článok bol inšpirovaný americkým blogerom a liečiteľom psích duší, Cesarom Millanom.
Loading...
moj sa skryje ku mne do postele a nechce vyliezt. Až po chvilke, ked je klud sa odvaži vyliezť a aj to ho musím podplatit nejakou dobrou psou tyčinkou, alebo grnaulkami.
Náš strašne zavýja a vyzerá celkovo taký vystrašený. Hlavne teraz mi ho bolo chudáka ľúto, ked cez Silvester strielal ohňostroj
spi s detmi v posteli a trasie sa. Je to živy tvor, tak sa proste boji. Vtedy mi je psa strašne luto