Väčšina majiteľov psov dobre pozná túto situáciu: sedíte pred televíziou po dlhom dni, sledujete napínavý príbeh, keď zrazu začujete srdcervúce psie skučanie a škrabkanie labiek. Čo sa to deje? Je váš pes vporiadku? Vstanete a idete sa naňho pozrieť zblízka a zistíte, že psík si spokojne spí hlbokým spánkom a asi sa mu niečo sníva!
Foto: Pixabay Ale čo je to naozaj, keď sa pes v spánku hýbe alebo vydáva rozličné zvuky? No nie je to také jednoduché zistiť, keďže po prebudení nám nedokáže porozprávať či a čo sa mu snívalo. Hoci takéto priame potvrdenie nikdy nedostaneme, máme k dispozícii viacero vedeckých teórií, ktoré dokazujú, že psom sa naozaj snívajú sny.
Ale ako?
Naše mozgy sú si podobné Napriek tomu, že je samozrejme veľa rozdielov medzi mozgom človeka a psa, existuje celková podobnosť na ich štrukturálnej úrovni. To je hlavný dôvod, prečo sa môžeme domnievať že pes pravdepodobne dokáže počas spánku snívať.
Spíme podobný sen Tak ako ľudia, aj psi upadajú do tzv. hlbokého spánku, ktorý býva sprevádzaný rýchlymi pohybmi očných viečok a nepravidelným dýchaním.
Foto: Pixabay Vtedy sa nachádzajú v stave, ktorý poznáme ako fázu snenia. Naši psi ležiaci na chrbte pohybujú vo vzduchu labkami alebo vrčia na neviditeľné čudo.
Aj iné zvieratá snia… Presne ako u psov, aj u potkanov bola preukázateľne zaznamenaná elektrická aktivita v mozgu počas spánku, tak ako u ľudí. Napriek tomu potkaní mozog je vo veľkej miere odlišný od ľudského.
Čo vieme o psích snoch? Samozrejme že nemáme 100 percentný dôkaz o psom snení, ale existuje veľa vecí, o ktorých vieme tak, že ich predpokladáme, a tak je to aj so snením psov.
Malí psi snívajú viac? Nikto vlastne nevie povedať prečo je to tak, ale malí psi v porovnaní s veľkými, mávajú častejšie živé sny.
Foto: Pixabay Napríklad čivava alebo toy pudel mávajú sen až každých desať minút, kdežto väčší zlatý retríver si zasníva cca každých 90 minút.
Je to normálne a prirodzené Aj keď niekedy psie sny vzbudzujú u nás majiteľov strach alebo obavu, či sa niečo zlé nedeje s naším psom, ich správanie je úplne prirodzené, normálne a zdravé.
Snívajú o “psích” veciach Ľudský mozog nám umožňuje snívať ale nedovolí nám v sne konať. Je to vďaka špecifickej časti mozgu, kt. sa volá Varolov most.
Keď vedci túto časť mozgu deaktivovali u psov, tí začali počas spánku kopať imaginárnu jamu, bojovať s fiktívnymi zlodejmi a naháňať mačky v sne.
Ako zistíte, že váš pes sníva? Jednoducho. Pozorujte ho, keď zaspáva.
Foto: INGIMAGE Ak cca za 20 minút uvidíte psa ako sa zľahka hýbe v spánku alebo vydáva mumlavé zvuky akoby štekal či vrčal – je jasné, že váš pes práve prežíva nejaké spánkové psie dobrodružstvo.
Článok bol inšpirovaný skúsenosťami chovateľa psov a novinára Josha Weiss-Roesslera.
Loading...