Kedy spoznáme, že starká sa už nedokáže postarať o psa

Viera Gáťová 0

Pomáhať staršiemu človeku, seniorovi, môže niekedy znamenať postarať sa mu o jeho financie, zdravotnú starostlivosť a preusporiadanie života. Takéto zmeny nie sú jednoduché a často k nim patrí aj otázka čo treba spraviť s babičkiným psom alebo či nadišiel čas, aby sa preňho našiel iný domov.

Foto: Pixabay

Táto téma je určite náročná a ťažká na konverzáciu, ale pre psa je dôležité aby bolo oňho dobre postarané aj keď už majiteľovi dochádzajú fyzické či psychické sily. Skúsme si prejsť niekoľko bodov, ktoré nám pomôžu pri vzájomnej argumentácii.

Strata psa na váhe

Ak si všimnete, že pes tratí na pôvodnej váhe a stále viac a viac chudne, je možné, že starká ho zabúda kŕmiť.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že starostlivosť o psa pomáha seniorom s ich denným harmonogramom. Dokonca dokáže pomôcť ľuďom s rozvíjaním pamäte, ale v určitom momente už pes nevládze pomôcť. 

Foto: INGIMAGE

A nie je správne aby trpel, ak ho majiteľ zabudne nakŕmiť alebo dať mu vodu.

Toaleta alebo venčenie “vo vnútri” bytu

Takúto vec si iste povšimnete hneď po vstupe do bytu a začnete si dávať pozor, aby ste nestúpili do niečoho mäkko nepríjemného.

Je jasné, že najprv treba preveriť u veterinára, či náhodou pes nemá vylučovací problém resp. nie je chorý. Výlučky psa vo vnútri v byte nie sú zdravé ani pre človeka ani pre psa.

Foto: INGIMAGE

Ak zistíte, že človek buď zabudne ísť na prechádzku alebo sa mu nechce, je jasné, že o psa sa nedokáže riadne postarať.

Časté úteky psa

Dokonca aj veľmi dobre vycvičený pes môže z času na čas utiecť z rozličných dôvodov. Dá sa to minimalizovať nielen pomocou tréningu, ale aj používaním vodítka alebo ohradou. Ale ak staršiemu človeku pes opakovane uteká a vracia sa domov za pomoci susedov, niečo treba spraviť. Hľadanie nového domova môže pomôcť obom.

Predávkovanie liekmi

Jedna z najsmutnejších vecí, ktorá sa môže stat psovi senior je, že sa predávkuje liekmi určenými majiteľovi. Pri veľkom šťastí len pes vážne ochorie a treba mu vypumpovať žalúdok ale môže to končiť aj uhynutímpsa.

Foto: INGIMAGE

Samozrejme takáto nehoda by sa mohla stať v akejkoľvek domácnosti, ale u seniorov sa to stáva častejšie, keďže užívajú viac liekov a sú zábudlivejší. Treba dbať na to, aby boli medikamenty úplne z dosahu psa.

Ako treba pomôcť

Najlepší spôsob ako sa ubezpečiť, že o psa je riadne postarané, je zobrať ho na prehliadku k veterinárovi. Ponúknite sa, že ich tam spolu vezmete automa prípadne preberte vase obavy s veterináromosobne. Pomôže vám správne sa rozhodnúť.

Ak identifikujete problémy, ešte stále sa po dohode so seniorom môžete rozhodnúť uňho psa ponechať a začať mu s ním pravidelne pomáhať. Buď vy sami alebo zapojíte ďalšiu rodinu, priateľov alebo agentúru, ktorá by vedela poskytnúť takúto službu.

Foto: Pixabay

Ak ale usúdite, že zmena majiteľa psa bude pre oboch to najlepšie, skúste senior zapojjiť do toho, aby sám urobil toto rozhodnutie – z lásky. Ak je to možné, dovoľte mu osobne stretnúť budúcich majiteľov psa, odpevaďte psa spolu do nového domova, prípadne mu dohodnite občasnú návštevu.

Článok bol inšpirovaný novinárom a chovateľom psov Joshom Weiss-Roesslerom

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár