Kŕmenie psa

Marcel Koreň 3

Častokrát  počúvam  od majiteľov  štvornohých kamarátov zaujímavý výrok: „veď ten pes sa má lepšie ako ja“. Vo veľa prípadoch to nemusí byť pravda, aj keď snaha o blaho domáceho miláčika je očividná a stáva sa samozrejmosťou … Aby sme dôkladne pokryli potrebné nároky nášho psíka, mali by sme dbať na kvalitu a vyváženosť krmiva, ktoré mu chceme podávať.

Skúsme sa spoločne zahlbiť do tajov kŕmenia pôvodne mäsožravého, dnes už značne domestifikovaného zvieraťa,  – psa a oboznámiť sa s faktami , ktoré by nám mohli dopomôcť pri správnom výbere krmiva a následne jeho skrmovaní vaším psíkom. 

Každý z majiteľov psov by chcel to najlepšie pre svojho miláčika a verte, že ako chovateľ – bežný spotrebiteľ to hravo zvládnete …

Potrebujeme  zohľadniť prostredie zvieraťa, kde žije, akú má aktivitu- teda pohyb či energetický výdaj. Preto musíme v závislosti od týchto faktorov aj prispôsobiť výber správneho krmiva. 

Z čoho sa krmivo skladá

Keďže kŕmime mäsožravca, potrebujeme mu dožičiť kvalitnú živočíšnu bielkovinu ( kuracie , jahňacie, morčacie , rybie mäso, vajcia alebo vaječné bielka, pečienky), časť kvalitnej vlákniny v podobe  obilnín poprípade enzymatické zdroje ako sú ovocie a zelenina  alebo byliny.  Sú to takzvané vstupné suroviny, z ktorých je krmivo vyrobené, tieto suroviny nám napovedajú o kvalite krmiva a hľadáme ich v kolonke ZLOŽENIE.  Tu sa uvádzajú suroviny z ktorých je krmivo zložené, pričom sú uvedené v poradí podľa percentuálneho zastúpenia.  

Krmivá rozdeľujeme na suché, doma pripravované, konzervované, kombinované a surové tzv. BARF.

Suché krmivo: 

Čím viac je mäsových a živočíšnych zložiek , tým viac bude krmivo kvalitnejšie, zase naopak ak bude v zložení pomerne  vysoký podiel rastlinných komponentov a výrobca nám len tajuplne odkrýva zastúpenie mäsových a živočíšnych zložiek ALEBO DOKONCA NEUDÁVA  množstvo a konkrétny podiel,  krmivo veľmi vysokú kvalitu mať nebude. 

Ďalšími znakmi suchých krmív sú analytické zložky alebo deklarované akostné znaky, ktoré nám hovoria o charaktere krmiva , obsiahnutých dôležitých látok –markantov ako sú bielkoviny, tuky, vápnik, fosfor , vláknina, vitamíny a minerály, poprípade nenasýtené mastné kyseliny omega -3 a omega-6 , glukosamin a chondroitín. 

Podľa týchto znakov vieme určiť kalorickú hodnotu krmiva , kompletnú vyváženosť daného výrobku, vlastne všetky charakterové vlastnosti a cieľovú skupinu zvierat. Teda prakticky_ ak budeme mať psíka, ktorý nemá veľa pohybu, nebudeme mu dávať krmivo s vysokým obsahom tukov a bielkovín, zase naopak ak budeme chovať strážcu , ktorý bude vonku celú zimu- potrebujeme mu vybrať krmivo s vysokou kalorickou hodnotou a zase priemerne aktívny pes, bude dostávať stredne kalorické krmivo.

Na záver by som len chcel pripomenúť , že výber krmiva pre vášho  miláčika  je častokrát individuálna záležitosť , stavaná na mieru, preto ak ste vo výbere krmiva pre vášho štvornohého kamaráta neistí, vyberte sa za odborníkmi do chovateľských potrieb, kde vám radi poradia a pomôžu vybrať kvalitné kŕmenie aké váš pes potrebuje a skúste sa vyhnúť  gigantickým reťazcom kde o kŕmení zvierat ani len nepočuli.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý večer, ja by som sa chcela poradiť, aké krmivo doporučítepre veľkého psa? Pravdepodobne má alergiu na pšenicu, ešte sa nám to nepotvrdilo úplne… Confused

    1. Ahoj tiez sme riesili pred casom intoleranciu na lepok u psíka. Boli nam doporucene granulky Optimanova, zatial mame prve balenie a pes je v poho, musim si zatukat, som rada ze mu je konecne dobre urcite mrkni na to, mali by mat krmiva bez obilnin, ktore su aj tak zbytocne v krmive pre selmy

    2. Ďakujem za tip, určite sa na to pozriem, chcem aby mu bolo už konečne dobre, aby ho bruško nebolelo z toho

Pridaj komentár