Ak ste si kúpili psa a netrávite doma zrovna celý deň, čaká vás možno neľahká úloha. Nejedno šteňa samotu znáša veľmi zle a počas vašej neprítomnosti sa z bytu môže ozývať neprestajné kňučanie a zavýjanie. Aby ste spolužitie so psíkom zvládli v pohode, podchyťte jeho návyky už v zárodku a naučte ho byť sám.
Foto: Pixabay Azda každý, kto sa rozhodol kúpiť si psa, občas zažil pocit „ťažkého odchodu“ z domu. Ľútostivé oči psíka nám trhajú srdce a zavíjanie doznieva v ušiach ešte niekoľko minút po opustení bytu.
Učte ho od narodenia Psíka treba vychovávať od prvého momentu. Ak sa rozhodnete rozkošné šteniatko rozmaznávať, asi len ťažko ho naučíte nejakým návykom. Preto aj keď ste doma, nevenujte mu nepretržitú pozornosť, ale nechajte ho občas samého bez povšimnutia. Hoci sa možno bude doprosovať vašej pozornosti, psík si musí uvedomiť, že nie je možné sa mu venovať 24 hodín denne.
Vymyslíte mu aktivitu osamote. Nemusíte kupovať drahé hračky ani stráviť vymýšľaním aktivít celé hodiny. Dajte mu napríklad penovú loptičku alebo staré pískajúce hračky, ktoré sa dajú hrýzť a uvidíte, že bude mať o zábavu aspoň na čas postarané.
Za žiadnych okolností ho príliš nenoste na rukách a nenaťahujte. V opačnom prípade si zvykne na blízkosť človeka a taktiež sa bude neustále doprosovať vašej pozornosti.
Foto: Bing Nájdite mu spoločníka Samota sa dá vyriešiť rôznymi spôsobmi. Jedným z nich môže byť aj to, že svojmu štvornohému miláčikovi jednoducho nájdete spoločníka. Nemusí to byť ďalší pes, pokojne stavte na iné zvieratko. Mnohé psy dokonca bez problémov vychádzajú s mačkami. Verte, že ak bude mať doma spoločníka, čas osamote bude pre neho o čosi jednoduchší.
Ak by ani to nezabralo, skúsiť môžete ešte odborný výcvik. Odborník vám poradí, ako zvládať rôzne situácie, nielen tie týkajúce sa samoty.
Nezatvárajte ho v miestnosti Ak ste pre svojho miláčika vyčlenili osobitné miesto či dokonca miestnosť, nezatvárajte ho tam nasilu. Podobné kroky by len mohli vystupňovať jeho strach či dokonca viesť k agresivite. Niektorí majitelia psov sa zhodujú na tom, že domácemu miláčikovi pomôže pustené rádio. Ak počuje nejaké hlasy, necíti sa tak neisto a aspoň čiastočne to v ňom môže potlačiť pocit samoty.
Foto: Pixabay Okrem toho pamätajte aj na fakt, že pri svojom odchode by ste sa so psom nikdy nemali lúčiť. Vyvolá to zbytočne emócie u vás aj u psíka. Pes dokáže vnímať vaše správanie, ako aj správanie v celom svojom okolí a s tým spojené emócie. Príliš dramatickým či emotívnym odchodom by ste len zbytočne priliali olej do ohňa.
Riešením hotely či škôlky Riešením v prípade problémov so zvládaním samoty môže byť umiestnenie psíka v rôznych špecializovaných zariadeniach. Určite každý už počul o hoteloch pre zvieratá či dokonca o škôlkach. Tieto miesta a ľudia v nich pracujúci dokážu poskytnúť profesionálnu starostlivosť vášmu miláčikovi, navyše sa váš psík socializuje s inými psíkmi. Aj tak sa domáci miláčik zbaví prílišnej fixácie na majiteľa.
Foto: Pixabay V škôlkách či v hoteloch čaká štvornohých chlpáčov príjemné exteriérové prostredie, útulné izby a profesionálny prístup. Samozrejme, nie každý si takýto spôsob môže dovoliť. Možnosťou je ešte zveriť psíka do rúk svojim ochotným príbuzným.
Loading...
moj vydrží sam, lebo ja chodím do práce. Ale to mu musím nechat misku plnu brit granul, aby cez den nebol hladny a vydržal do večera kym prijdem
ked mu necham misku plnu granul a misku s konzervou, vydrží doma cely den sam a večer ked prijdem, tak je to radosť velikáááá
moj vie byt sam, ved chodim do prace a on je skoro cely den doma sam. Ale to mu vždy musím pripravit misku plnu granul, vody a ešte i nejaku konzervu, aby nebol hladny, lebo potom strašne šteka