Nebezpečenstvo, ktoré hrozí psom v záhrade: Bežne pestované rastliny, čo môžu ublížiť

Viera Gáťová 1

Na rozdiel od svojich mačacích kamarátov, psi nie sú výlučne mäsožravci. Vyvinuli sa s vrodeným všežravým inštinktom, ktorý im dovolí zjesť čokoľvek čo uspokojí ich nutričné potreby. 

Foto: INGIMAGE

Takisto majú chuť objavovať okolitý svet pomocou svojho perfektného čuchu. Nanešťastie tieto psie vlastnosti sú pre psi niekedy aj nebezpečné.

Vieme, že čokoláda, plesnivé odpadky, alebo jed proti hlodavcom sú pre psov všetko vysoko toxické a nebezpečné zdroje možnej nákazy.

Pes v záhrade a naše rastlinky

V záhrade môžeme nájsť niekoľko rastlín, ktoré by tiež vedeli spôsobiť psovi zdravotné ťažkosti a sú preňho hrozbou. Nižšie si vymenujeme zopár rastlín, na ktoré by sme si ako majitelia psov mali dávať pozor. Niektoré sú menej toxické – ako napríklad rajčiaky, ktoré by mohli spôsobiť len ľahkú nevoľnosť. Rastliny uvedené nižšie sme rozdelili do skupín podľa ich toxicity, aby ste – ak ich máte radi, mohli urobiť nejaký kompromis.

Foto: INGIMAGE

Rastliny, ktoré sú v skupine “Veľmi toxické”, dokážu psom spôsobiť veľa závažných zdravotných problémov, ba dokonca smrť. Tie, ktoré sú označené ako “Toxické” a “Mierne toxické” by sme mohli vylúčiť hoci nespôsobujú veľmi vážne ťažkosti.

Treba ešte podotknúť, že zoznam nuvedený nižšie nezahřňa úplne všetky rastliny, ktoré by mohli otráviť psov. Sú to len tie najznámejšie a u nás najčastejšie sa vyskytujúce.

Ak máte v záhrade konkrétnu rastlinu, o ktorej vplyve na psa si nie ste celkom istí, skúste si informácie dohľadať na internete alebo skonzultujte s vaším veterinárom.

Veľmi toxické rastliny

Azalea / Rododendrón, Ricín obyčajný, Cyklámen, Glejovka, Oleander, Sagová palma, Tis

Toxické rastliny

Aloe Vera, Amarylis, Begónia, Chryzantéma, Narcis, Hosta, Povojník, Mliečnik

Mierne toxické rastliny

Gypsomilka, Klinček, Gladiola, Rajčiak

Fotot: INGIMAGE

Čo robiť, ak máte podozrenie, že sa pes otrávil

Ak ste videli psa, že zjedol neičo toxické, alebo ak pes vykazuje známky otravy – ako zvracenie, triaška, záchvat, ťažkosti s dýchaním, volajte hneď veterinárovi. Rozličné toxíny si vyžadujú rôzne spôsoby liečenia, takže neskúšajte sami uhádnuť ďalší postup liečby. V niektorých prípadoch totiž zvracanie je najlepší spôsob vyriešenia problémov, ale v iných by mohlo byť nebezpečné. Takže 100% treba konzultáciu s profesionálmi.

Telefónne číslo na veterinára alebo 24 hodinovú pohotovosť treba mať uložené v mobile alebo na rýchle dostupnom mieste, aby ste dokázali v prípade potreby hneď zorganizovať pomoc.

Foto: INGIMAGE

Tento článok je inšpirovaný vetrinárnou lekárkou a chovateľkou psov, pani Julianou Weiss-Roessler.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Všetky tieto rastliny, ktoré môžu ublížiť môjmu psovi, mám naštudované, ale pevne verím, že je inteligentný a jednoducho vycíti, ktorú určite nemá zožrať. Ešte mu podporujem imunitu Beta glucan gelom pre zvieratá, ale je to vhodné aj pri nejakej zvýšenej fyzickej či psychickej záťaži, takže mu dávam sirup, aj keď cestujeme niekam na dovolenku a je v strese. Veď naše zvieratká milujeme, dali by sme im aj modré z neba, čítame o nich rôzne články, tak prečo im nepomôcť aj takto. Razz

Pridaj komentár