PesPes

Odetkine šteniatka - Prvé týždne u mamy

 Beata Lacíková   27.07.2016   0

Keď nám sestrička priniesla po cisárskom reze posledné šteniatko a usmievali sme sa nad nádielkou, v duchu som si pomyslela, keby Vierka vedela čo ju čaká, neviem či by sa na toto dala. Odetka otáčala hlavu na bok s výrazom: „Tak toto som nečakala! 

Foto: Aleš Dvořák

Čo ste mi to tu naukladali, čo ma tu hryzie a všetko sa okolo mňa točí! Dajte to hneď preč!“ Poslušne však akceptovala dohováranie Vierky a myslím, že jej cavalieria povaha nedovolila druhý krát zavrčať, Vierka sa predsa tak hrozne tešila!

Starostlivosť o šteniatka

Ráno bola moja prvá myšlienka na Odetku. Prijala ich? Je dosť časté, že sučky po cisárskom reze prvé dni šteniatka odmietajú. V horšom prípade odmietajú aj kojiť, v lepšom prípade ich neumývajú, rozumej neoblizujú dôkladne od hlavy po päty. Oblizovanie je rovnako dôležité ako kojenie, mamičkin jazyk udržiava šteniatko čisté, vlhké a zároveň dôkladne masíruje celé tielko. Najdôležitejšie je umývanie bruška a ritky, pretože malinké šteniatko sa bez toho jednoducho nevie vycikať a vykakať. Niekedy si myslím, aké jednoduché riešenie pre mamičky s bábätkami s kolikou, treba im pravidelne masírovať bruško a ritku najlepšie s kokosovým olejom v smere hodinových ručičiek a novorodeniatko by malo po problémoch. 

Foto: Aleš Dvořák

Tak sme spustili rozhovor cez FB. „Začala ich oblizovať?“ Odpoveď ma dojala: „Ahoj, sme úplne rozbití po noci. Odetka pekne kŕmi, ale vôbec ich neoblizuje. Keď sa jej dostanú k tvári, tak na ne vrčí akoby ani nevedela, že sú jej. Ešte že ich stále kojí, ale keby sme jej dovolili, tak odíde z ohrádky.“ „Dávajte na ňu veľký pozor, stáva sa to aj u ľudí. Zblbli je hormonálne reakcie po cisárskom reze. Musíte na ňu dávať veľký pozor, nech im náhodou neublíži, ale to nie je jej chyba, len musíte vydržať a odmakať to chvíľu za ňu. Budete ich musieť utierať vlhkou utierkou po každom kojení, musíte vidieť že sa každé vyprázdnilo, inak by vám mohli zomrieť, samé to ešte nevedia robiť.“ Sama som takúto skúsenosť nemala so šteniatkami, ale raz sme našli malilinké mačiatko, ktoré sme kŕmili z fľašky lebo nevedelo ešte piť a tak som dostala presné inštrukcie od veterinára. Každé tri hodiny sme sa k nemu striedali celá rodina a vyrástla z neho pekná mačka. 

Foto: Aleš Dvořák

„A aké majú mená?“ Baby sa volajú Amálka, Abbie, Amy a chalani Artur, Alex, Atrey a Alvin.“ Po dvoch dňoch som dostala správu: „Ešte ich neoblizuje, ale je zlatá, kladie na ne hlavu.“

Mama Odetka - konečne

Trvalo to štyri dni kým začala Odetka preberať svoju úlohu úplne a tak som dostala správu: „Dobre spinkajú a papajú. Odetka už vylizuje len ešte nie tak často akoby mala, ale bude lepšie. My sme strašne unavení.“ Bola som pozrieť rodinku, Vierka s Alešom mali modré kruhy pod očami a začínali vyzerať ako mátohy. Odetka si spokojne ležala v ohrádke, struky plné mliečka do prasknutia a šteniatka spokojne odfukovali, narástli aspoň raz toľko. Chovateľom prišla na pomoc druhá smena, Alešovi rodičia. Drobčekovia boli úžasní, predierali sa jedno cez druhé, snažili vzoprieť na malých nôžkach, nevedela som od nich odtrhnúť zrak. 

Foto: Aleš Dvořák

Prešli skoro dva týždne, keď ich bola pozrieť aj Artušova Katka, predsa musí vidieť „Artušove detičky“! Ustarostene mi spolu s Vierkou volali, že sa im nezdajú Odetkine bradavky, sú horúce, tvrdé a Odeta má aj teplotu, presne ako moja Ziva, tak sme zase konzultovali.

Zázračný kokosový olej

“Ja mám najlepšie skúsenosti s kokosovým olejom, má protizápalové účinky. Ponatieraj každý struk olejom a keď sa trošku uvoľní prilož na tie najtvrdšie tie najväčšie šteniatka. Nech čo najviac vypapajú a ak budú ešte plné zase natieraj a masíruj jemne olejom a odstriekavaj. Malé nechaj chvíľu hajať a za hodinu znovu prilož, aj keby si ich mala budiť. Hlavne rukou prejdi po celom brušku a hľadaj hrudky, tie musíš uvoľniť, inak dostane zápal a bude musieť ísť na antibiotiká. Pre istotu by som zašla aj k veterinárke ak sa ti nebude zdať.”

Vierka je úžasná, neviem či poznám človeka, ktorý tak počúva a dokáže objektívne vyhodnotiť a buď prijme radu alebo si spraví po svojom. Každopádne, Odetka krízu prekonala a potom sa jej už tvorba mliečka upravila. “Vybrala si si už?” Vedela som, že malá TR Amy je jej láska od prvého okamihu ako ju videla, ale Aleš mal tiež svoju BH favoritku a tak ma vôbec neprekvapila správa: “Beatka predstav si, babička tým, že nám pomáhala so šteniatkami si jedno berie

Foto: Aleš Dvořák

Sme strašne radi s Alešom, že nám ostávajú. Budeme chodiť cvičiť na handling tréning a na výstavy spolu.“ Vierku čakala najťažšia skúška, vybrať ostatným drobcom tých najlepších majiteľov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised