V súčasnej dobe prišiel do módy trend využívať tzv. ,,psie škôlky“, kam psa umiestnime podobne ako deti do materskej školy s dobrým úmyslom, nech sa v čase našej neprítomnosti pohrá s kamarátmi.
Psi v ,,škôlkach“ sú rôzneho veku, rôznych veľkostí a plemien. Niektoré jedince sa neznesú, iné sú uštekané, malátne, ale aj útočné a dominantné.
Psi sa nehrajú, ale bojujú.
Toto rozhodnutie môže priniesť viac negatív ako pozitív. Totižto psi sa spolu v týchto zariadeniach nehrajú, ale medzi sebou bojujú, čím vzniká hierarchia v skupine. Jedná sa o vzťah nadradenosti a podradenosti.
Týmto umiestnením do skupiny dávame možnosť ,,biť alebo báť sa.“ Čiže silnejší a dominantnejší jedinec sa začne presadzovať a vyhráva, zatiaľ čo submisívnejšie zviera začne prejavovať strach, čo sa môže prejaviť reakciou ,,útek alebo útok.“
Najhoršia situácia vznikne, ak šteňa začne útočiť zo strachu, o čom sa Vy ako majiteľ nedozviete, pokiaľ sa neprejavia viditeľné zranenia. V tomto prípade už je neskoro na riešenie vzniknutého problému. Pes si negatívne zážitky bude so sebou niesť po celý svoj život.
Kto škôlky prevádzkuje
Tieto ,,škôlky“ často prevádzkujú ľudia, ktorí nemajú žiadne praktické skúsenosti s výchovou a výcvikom psov, avšak majú vlastného psa/psov, kapacitné možnosti pre ubytovanie ďalších a tak za účelom zisku začnú prevádzkovať vlastný biznis.
Ak už niekam chcete umiestniť psa, treba si zistiť ako dlho sa daný človek zaoberá výcvikom psov, aké má skúsenosti a hlavne či už niekedy so svojím či cudzím psom úspešne zložil minimálne základnú skúšku – Skúška doprovodného psa označovaná ako BH/VT , prípadne jej slovenskú variantu BH-SK,u medzinárodného rozhodcu, ktorý posúdi okrem iného aj vlohové vlastnosti psa rozvinuté psovodom.
Práve túto skúšku skladajú často tzv. mestské typy psov, kde sa overuje okrem poslušnosti na cvičisku aj správanie v mestskom ruchu, teda poslušnosť v bežnom živote.
V dnešnej dobe je umožnené každému robiť všetko a čoraz viac ľudí sa hrá na odborníkov, prezentujúcich sa na webe a v médiách vlastnými výcvikovými školami, škôlkami a nezmyselnými kurzami a ich pochybením a zlým vedením vznikajú kritické situácie, ktoré vrhajú zlé svetlo na kynológiu ako takú.
Klaďte otázky,
pýtajte sa na dosiahnuté výsledky, zistite si či človek, ktorý prevádzkuje danú činnosť o ktorú ste prejavili záujem je členom niektorého oficiálne registrovaného kynologického klubu a či efektívne pracuje v oblasti kynológie a vzdeláva sa, pretože tak ako všetko aj výchova a výcvik psov neustále napreduje.
Skutočnému odborníkovi bude záležať na Vás a Vašom psovi, nielen na Vašich peniazoch.
Loading...