S láskou k starším psom

Viera Gáťová 4

Ľudia sa obyčajne neoznačujú za seniorov skôr, ako dosiahnu vek 60 rokov. U psov sa vek, keď ich začneme volať staršími dostal na hranicu 8 rokov. Toto číslo je trošku nižšie u veľkých plemien a trochu vyššie u malých. 

Foto: INGIMAGE

Ak sa o psov staráme počas ich života, snažíme sa aby boli zdraví, aktívni a šťastní, môžu sa spokojne dožiť toľko, ako je ľudský ekvivalent pre 80 – 90 rokov. Je to prekrásne obdobie, lebo starší psi bývajú kľudní, milí, nevystrájajú, majú oveľa viac skúseností ako juniori.

Určite si všetci želáme, aby mohli naši psi ostať s nami čo najdlhšie a s minimálnymi bolesťami či ťažkosťami. Prejdime si spolu pár bodov, ktoré nám pomôžu.

Obezita

Obezita nie je len ľudský problém. Ovplyvňuje negatívne aj psov. Ak váš pes začne priberať na váhe, nečakajte a zmeňte jeho jedálniček. Môžete si nechať poradiť veterinárom stravu, ktorá je špecificky upravená pre starších psov a ich trávenie. Predchádzaním obezite vlastne predchádzate problémom ako je zlyhanie srdca, cukrovka a bolesti kľbov.

Zubný kameň

S vyšším vekom sa môže pridať aj zubný kameň, zranenia v ústnej dutine alebo vypadávanie zubov – čo sa častejšie stáva u malých plemien. 

Foto: Pixabay

Mali by ste dbať na čistenie zubného kameňa minimálne jedenkrát ročne (u veterinára) a zároveň pravidelne čistiť svojmu psovi zuby kefkou a pastou.

Prehliadka

Psím juniorom sa doporučujr jedenkrát ročne zdravotná prehliadka. U seniorov by to malo byť dvakrát. Ak chcete byť dôslední, dajte psovi urobiť aj rozbor krvi aspoň raz ročne – dá sa tým predísť mnohým zdravotným problémom.

Zmena v správaní

Všimnite si, keď sa pes začne inak správať, napríklad sa mu prestane chcieť ísť po schodoch, alebo sa mu nebude chcieť skákať do auta, začne si ťažšie líhať alebo vstávať. To môžu byť znamenia indikujúce bolesti kĺbov, ktoré sa dajú zmierniť rôznymi doplnkami. Ak pes ostane odrazu apatický, prestane mu chutiť jesť alebo má problémy s vyprázdňovaním – je čas okamžite navštíviť veterinára.

Prispôsobiť sa veku

V staršom veku psa nastane okamih, že niektoré predtým obľúbené činnosti, sa už nebudú môcť diať alebo sa zmenia. 

Foto: Pixabay

Pravdepodobne skrátite prechádzky, lebo psí senior má už menej energie. Ak žijete v dvojposchodovom dome, bude lepšie premiestniť spací kútik na prízemie.

Ak váš pes oslepne, je dobré vytvoriť mu po domácnosti pachové stopy napríklad z kvetov levandule, aby ste mu pomohli ľahšie sa zorientovať. Ostré hrany na nábytku obaľte molitanom alebo mäkkou látkou.

Psi sú extrémne adaptabilní a ľudia sú extrémne múdri a vynaliezaví – takže kombináciu týchto vlastností vám všetko pôjde ľahko.

Článok bol inšpirovaný americkým blogerom a liečiteľom psích duší, Cesarom Millanom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. je to laskavy a verny pes ohladu na jeho vek. Len starší pes potrebuje inu stravu ako junior a tiež zvyknu mat problemy s klbami, tak sa im musi podavat vyživa na klby

  2. Máme jedenásťročnú sučku bordérskej kólie. Momentálne máme problémy s tým, že nechce nejako dobre žrať. Len prekusne a zje minimum. Kŕmime ju brit senior granulkami kvoli tomu, že obsahujú všetko čo potrebuje pes na dochodku k spravnemu fungovaniu. Celkovo brit patrí k najlepším značkám u nás a tak neviem kde može byť mýlka. Neviete mi poradiť čo primiešať alebo nejaké krmivo, ktoré by ju nakoplo? Ďakujem zwinker

    1. Skús brit monoprotein. U nás je to top žrádlo, len ho nasypeme do misky a už aj zmizne a myska je vylízaná jak lusk. Chutí mu to a je to zdravé takže sme spokojní až až

Pridaj komentár