Športy pre psa

Viera Mikulová 0

Mať psa doma znamená režim, povinnosti, no na druhej strane aj radosť spontánnosť a ak máte deti, je to pre nich užitočné školenie života. Najlepšie je skĺbiť aktivity detí s aktivitami psov. 

Mnohí psíčkari budú so mnou súhlasiť, že keď je pes príjemne unavený jeho spokojnosť je viditeľná, ale ak sa nudí je v ohrození  domácnosť  i nervy majiteľov. 

V podstate ideálne je mať staršie dieťa, ktoré cíti povinnosť psa vyvenčiť po príchode zo školy, resp. sa mu venovať na spoločnom tréningu. Na Slovensku je mnoho psích športov ešte len v plienkach, ale dá sa vybrať aj z ponuky dlhoročne prevádzkovaných.

Sú tu kynologické športy, pri ktorých sa vyžaduje skúsený kynológ i také, ktoré si vyžadujú „len“ nadšenie a radosť so spoločne stráveného času majiteľa a psa. Dnes sa budeme venovať najmä tým, ktoré by mohli byť zaujímavé pre mladších členov našich domácností, a neskoršie aj tým, ktoré budú pre ne vhodné keď naberú trochu skúseností.

Mnohé psie športy sú fyzicky náročné i pre psovodov, nejedná sa teda len o športy pre psa, ale o spoločnú aktivitu pes – psovod, kde na oboch stranách vidieť záujem a radosť. 

Komplexnosť  väčšiny kynologických športov väzí práve vo vzťahu psa a psovoda, kde radosť psa je priamo prepojená na radosť psovoda a tá sa dá okamžite identifikovať. Športy ako agility, frisbee, flyball sú mimoriadne vhodné aj pre staršie deti a ich miláčikov, pretože nadšenie z dráhy si vzájomne zdieľajú a násobia. Ďalším no veľmi podstatným faktorom pri psích športoch je že sa jedná o bezpečný spôsob ako efektívne využiť voľný čas tínegerov. 

Obedience

Obedience znamená poslušnosť avšak nie je to slepá poslušnosť dosiahnutá cez nezáujem a dril, ale poslušnosť psa dosiahnutá hravou formou. Často sa stretávame s pojmom „vysoká škola poslušnosti“ čo najviac vyjadruje podstatu tohto športu. Jedná sa o súhru psa a psovoda, o maximálnu možnú sústredenosť psa na to čo mu psovod káže. Jedná sa o zvládnutie 10 cvikov. Cvičí sa bez vodítka a vo vyšších štádiách aj bez obojku a vyžaduje sa záujem a radosť psa, ktorá sa v konečnom dôsledku aj hodnotí. Avšak ani prílišná radosť prejavujúca sa neprimeraným skákaním psa na psovoda a podobne nie sú znakom zvládnutej poslušnosti.

Flyball

Temer všetky temperamentné psy nájdu záujem v preskakovaní prekážok a chytaní loptičiek.  Preto flyball nachádza stále viac a viac priaznivcov. Jedná sa o skupinový kynologický šport pri ktorom  družstvo  viacerých psov a psovodov jednotlivo prekonáva na dráhe štyri skokové prekážky a chytá loptičku z flyballového boxu. Na povel psovoda, ktorý počas celého behu zostáva na štartovacej línii, vybehne pes na dráhu, prekoná prekážky, vybehne na dosku boxu, čím spustí jeho mechaniku, chytí vystrelenú loptičku a aportuje ju cez prekážky späť k psovodovi.

Frisbee

Frisbee je ďalšia z možných zábav so psom, ktoré sa premietajú do športových aktivít. Je to hádzanie lietajúceho taniera psovi, ktorý ho chytá a donesie. Sledovanie pohybujúceho sa predmetu, jeho naháňanie, chytenie a aport sú základné psie inštinkty. Práve pri dogfrisbee sa jedná o ich využitie, pričom záleží na psovodovi či vie psa správne nasmerovať a rozvíjať ich vo svoj i psí prospech.

Agility

Agility je šport, pri ktorom psy prekonávajú rôzne prekážky, podľa určenej dráhy. Na prvý pohľad jednoduché možno trochu nudné, ale v skutočnosti práve naopak. Tak pre psa ako aj pre psovoda, ktorí musia na preteku ukázať absolútnu súhru psovoda so psom. Pre psovoda je dôležité aby si dráhu zapamätal, správne psa inštruoval a motivoval. Pes na druhej strane zvláda skokové prekážky, hojdačku, slalom, tunel a podobne v rôznom poradí a opakovaní za čo najkratší čas. 

Na Slovensku sa prevádzkuje ešte mnoho ďalších kynologických športov, avšak zväčša sa jedná už o športy, ktoré si vyžadujú starších a skúsenejších psovodov napríklad psie záprahy, beh so psom, skok psa do vody na diaľku, ťahanie psovoda na lyžiach a pod.  Odvíjajú sa od základov dosiahnutých minimálne v jednom z oblastí športovej kynológie. Netreba ale zabúdať aj na ďalšie samostatné odvetvie kynologických športov, ktoré patrí  poľovníctvu.

Poľovnícka kynológia

K poľovníctvu patria neodmysliteľne aj psy. Jeho začiatky na Slovensku sa datujú od polovice minulého storočia a vzťahujú sa k práci s poľovníckymi plemenami. Zameriava sa na rôzne aktivity ako vyhľadávanie žiadanej zvery podľa veľkosti a druhu – srnčej, danielej, diviačej, muflonej ako aj na prácu s malou zverou a pod zemou. Ďalej existujú rôzne sezónne aktivity, nakoľko poľovníctvo je výrazne ovplyvnené ročnými obdobiami – napríklad letné a jesenné činnosti sa líšia. 

Keďže sa v posledných dvoch príkladoch jedná o športy, ktoré sú vhodné pre skúsených kynológov budeme sa im bližšie venovať až v ďalších článkoch.

Športová kynológia

Športová kynológia vznikla zo služobnej kinol’ógie, jej účelom však nie je výcvik psa priamo pre služobné práce, ale pre dosahovanie športových úspechov. Súťaží sa však v podobných disciplínach ako pri služobnej kynológii a vyžaduje si skúsenejšieho psovoda.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár