Našou prvou reakciou, keď vidíme na psovi kliešťa alebo blchu, je snaha o čo najrýchlejšie zahubenie. Okrem častej a účinnej prevencie musíme psíka pozorovať či sa na ňom neprejavujú príznaky, ktoré môžu súvisieť s rôznymi ochoreniami prenášanými parazitmi.
Uvádzame vám najčastejšie komplikácie, ktoré môžu spôsobiť.
Alergia alebo precitlivelosť na blšie uhryznutie Alergia spôsobená uhryznutím blchy (alebo blšími slinami) sa u psov prejavuje intenzívnym svrbením, kožnými léziami – vypadávaním chlpov, krustovaním, odreninami zo škrabania sa alebo infekciami druhotnými infekciami spôsobenými baktériami.
Alergia môže byť znakom toho, že chlpáč na sebe nosí čierneho pasažiera, o čom svedčí reakcia jeho tela. Nie vždy môže byť spomínaná diagnóza 100%. Psík môže mať napríklad atypickú dermatitídu alebo alergiu na potravu. Je potrebné zistiť či zdravotné problémy sú spôsobené blchami a podľa toho stanoviť liečbu.
Pásomnica psia Blchy sú hlavným prenášačom vajíčok pásomnice psej (Dipylidium caninum). Jej vajíčka odchádzajú z tela hostiteľa trusom a rozptýlia sa po okolí, kde sa stávajú obľúbenou delikatesou lariev bĺch. Do tela psa sa pásomnica psia dostane vtedy, keď takúto „nakazenú“ dospelú blchu pes prehltne. Blcha je vskutku veľmi nepríjemný spoločník. Priemerne dokáže pohrýzť až 400-krát za deň a dokáže nasať 15-krát viac krvi ako je jej telesná hmotnosť.
Babezióza, lymská borelióza, ehrlichióza Existuje veľa druhov kliešťov, ktoré na psov prenášajú infekčné ochorenia. Najčastejšími ochoreniami sú babezióza, lymská borelióza a ehrlichióza. Príznaky ochorení sú letargia, anorexia, horúčka, krívanie, opuch kĺbov, zväčšenie lymfatických uzlín, strata hmotnosti. U niektorých infekcií nie je možné len z odberov a z testov na 100% určiť diagnózu.
Je potrené brať do úvahy aj sprievodné javy. Psa by ste mali sledovať minimálne ďalších 6 mesiacov. Obzvlášť nebezpečná je babezióza, nazývaná „psia malária“ spôsobená prvokom Babesia canis. Prejavy ochorenia sú veľmi podobné – horúčka, nechutenstvo, letargia, splenomegália a hemolytická anémia.
Účinná ochrana pred parazitmi Samozrejmosťou by mala byť pravidelná vakcinácia a odčervovanie, ale aj prevencia v podobe spot-on prípravku, antiparazitárneho obojku alebo ochutenej žuvacej tablety.
Rozdiely sú v aplikácii a v dĺžke účinku.
Spot on prípravky sa aplikujú psíkovi priamo na kožu vytlačením z pipety. Doba ich účinku je 4 týždne, niekedy však aj menej.
Nevýhodou je, že pri kúpaní a šampónovaní psa, ich účinok slabne, preto ho po aplikácií aspoň 2 dni nekúpte.
K veľmi obľúbeným patrí antiparazitárny obojok , ako napríklad Scalibor Protectorband, ktorý chráni havkáča 5 – 6 mesiacov proti kliešťom, komárom a pakomárom.
„Otieraním sa“ obojka o kožu sa uvoľňuje účinná látka, ktorá sa vstrebáva do tukovej vrstvy kože, kde zotrváva a psa tak chráni. Obojok nezapácha, je vodeodolný a pri jeho nosení nedochádza k uvoľňovaniu účinnej látky do prostredia, čím chránite svoje zdravie a zdravie psíka.
Ochutená žuvacia tableta je revolučnou novinkou a jej užívanie je čím ďalej častejšie. Funguje rovnako dobre proti blchám, ako aj proti kliešťom. Tableta má rýchly nástup účinku, nie je zdraviu škodlivá, v tele psa sa nemetabolizuje a nezaťažuje obličky ani pečeň. Nedochádza k jej kumulácií a z tela je postupne kompletne vylučovaná. Rovnako bezpečná je aj pre sučky v reprodukcii. Doba účinku je až 12 týždňov a vhodná je od hmotnosti 2 kg
Loading...