Rozhodli sme sa pre hada…

Viera Mikulová 0

Ak máte doma alergika a túžite po zvieratku, máme pre vás ďalší tip: hada. 

Odpoveď asi veľkej väčšiny bude „ no to vieš…“.  Hady sú však rozvážne, zaujímavé, mnohé aj farebné pestré, príjemne suché na dotyk, nepáchnu. A sú netradičnou ozdobou obydlia.

Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity alebo rovno strach, mali by ste svoje  pocity rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo centrách.

Avšak, … ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ale ani nemusia ovplyvniť.

Vyžadujú „chabú“ starostlivosť:

  • raz za dva týždne jednu myš, 
  • čistenie terária sporadicky, 
  • netreba ich venčiť, ani sa s nimi povinne hrať. 

Poďme si teda o tomto miláčikovi povedať viac:

Za predpokladu, že sa vám hady páčia, fascinujú vás svojou eleganciou a tajomnosťou možno patríte medzi potenciálnych chovateľov. Jedná sa o studenokrvné tvory, ktoré netrpia túžbou maznať sa a byť vám za niečo vďační. Keď si na vás zvyknú vedia byť príjemným exotickým doplnkom domácnosti, s ktorým sa dá pohrať (rozumejme nechať si loziť po rukách, visieť vám na krku a podobne).

Vlastniť hada je rozhodnutie na asi 20 – 40 rokov (veľký rozptyl, no je závislý od druhu hada, ktorý si zaobstaráte). 

 

Čo a kedy žerú hady

V podstate sa jedná o nenáročné zviera, ktoré v dospelosti kŕmime 1x za 14 dní  a čistíme jeho terárium podľa potreby. To čím hada kŕmime záleží od druhu hada. Niektoré žerú len cvrčky, iné iba myši, či jašterice, …

Tak ako u psov a mačiek pri barfovaní, je vhodné aj pre tohto miláčika z praktických dôvodov mať vyhradený priestor v mrazničke na mrazenú stravu pre tohto miláčika.

Pred kúpou hada si treba poriadne naštudovať aký druh chcete, do akých rozmerov dorastá, čím ho kŕmiť, kde bude mať svoje terárium a odkiaľ si ho kúpite. Odpovede na tieto základné otázky pomôžu v úspešnom nastavení vzťahu chovateľ a zviera.

Existuje množstvo druhov jedovatých i nejedovatých hadov chovaných v zajatí. Samozrejme sú druhy odporúčané chovateľom  – začiatočníkom a druhy pre skúsených chovateľov.

Aký druh hada sa odporúča pre chovateľov začiatočníkov?

1. Python Regius – Pytón Kráľovský

Dĺžka v dospelosti: 80 až 120 cm. 

Má krátke a hrubé telo s nepravidelnými tmavohnedými znakmi na svetlohnedom alebo žltkastom podklade. Okolo úst má nápadné jamky s termoreceptormi. Proti predátorom vo voľnej prírode (cicavce, vtáky) sa bráni skrútením sa do klbka, s hlavou skrytou uprostred, tieto prejavy má aj keď sa chová v zajatí a má práve strach. Je to had, ktorý nehryzie.

Potrebuje vlhkosť okolo 60%, terárium veľkosti 80x50x50cm s teplotou 25-31°C  a na noc ochladenie na 22°C. 

POZOR : Nepomýliť si ho s pytónom tmavým. Hoci je to kľudný had, dorastá do 4-6 m samice.

2. Boa Constrictor – Veľhad Kráľovský

Typická je pre neho trojuholníková hlava, výrazne oddelená od silného tela. Sfarbenie siaha od červenohnedej, cez oranžovú a žltú až po tmavohnedú s oranžovo-červeným chvostom. Od nosa až ku krku sa tiahne tmavý pruh. 

V dospelosti dosahuje veľkosť: 250 až 300 cm

Potrebuje terárium: 160 x 90 x 90 cm (DxŠxV), s dennou teplotou okolo 28 °C (v teráriu by malo byť miesto aj s vyššou teplotou), v noci okolo 22 °C (nikdy nie menej ako 20°C). Do terária treba dať silnejší konár na ktorý sa had zavesí ako aj bazénik, z ktorého had pije, ale sa tam aj namočí (hady vo vode ležia aj niekoľko dní).

Strava: v dospelosti dokážu zožrať kurčatá, holuby, myši, potkany, morčatá a králiky.

3. Elaphe Guttata – Užovka Červená

Pre svoju kľudnú povahu a jednoduchosť chovu je jednou z najčastejšie chovaných hadov v zajatí. Aj minimálnu možnosť úniku z terária však  využije. Dožívajú sa 12 – 15 rokov.

V dospelosti dosahuje veľkosť: 150 až 180 cm

Potrebuje: terárium o veľkosti 50×40×40 cm, s dennou teplotou 24 – 25°C, v noci nie pod 20°C; s kameňom (aby sa mala kam schovať a kde vyhrievať), bazénikom aby sa v ňom mohla namočiť celá. Terárium pravidelne raz za týždeň zvlhčujeme např. rozprašovačom alebo umiestnime misku z vodou pod svetlo.

Strava: myšami (1 kus 2-3× mesačne), mladé hady kŕmime myšími mláďatami (1 kus 3-4x mesačne). Zhruba 3 dni po kŕmení užovka potravu trávi a  potrebuje kľud.

4. Lampropeltis – Korálovky

Je to veľmi nenáročný, taktiež ako ostatné tu uvedené aj nejedovatý had. Patrí medzi hady s nočnou aktivitou. Cez deň sa schováva do piesku alebo pod kamene. Má rada sucho, a nepotrebuje bazénik s vodou. Korálovky sú známe svojím kanibalizmom, preto sa odporúča chovať v teráriu len jedného hada.

V dospelosti dorastá do veľkosti:  100 cm

Vyhovuje jej terárium o veľkosti 80x45x45 cm, s teplotou 25-30°C, v noci pokles na izbovú teplotu. 

Strava: hlodavce


Zdroje: 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Pridaj komentár