Feng Shuej a akvárium

Viera Mikulová 0

Staré čínske učenie, Feng šuej, ktoré sa zaoberá tým ako si stvárňovať bývanie aby pozitívne ovplyvnilo energie okolo nás, už vo svojom  priamom preklade má jeden zo základných živlov – vodu. 

Preto by sme sa chceli spoločne pozrieť na to, ako môžeme akváriom ovplyvniť prúdenie energii v našom domove, keďže voda znamená tok života, bohatstva a prosperity. 

foto: sxc.hu

Akvárium má potenciál aktivizovať energiu čchi, a špeciálne ak v ňom plávajú živé rybičky tak symbolizovať rast a prosperitu. Správne umiestnené a vytvorené akvárium podporuje vplyv a vyrovnávanie piatich prvkov – kov, drevo, voda, oheň, zem. Čím sa podporuje aj energia, ktorá vyrovnáva nevhodné elementy a zlepšuje pozitívnu energiu v prostredí.

To je dôvodom prečo množstvo orientálnych domácností preferuje akváriá ako vhodný doplnok k domu i ako dekoráciu. Slúži totiž ako výborná zásobáreň čchi, kde sa spája čchi pohyblivej vody s čchi rastlín a zvierat.  

Na základe tejto teórie sa odporúča do akvária dávať iba živé rastliny a ryby, môžeme pridať aj mušle. Samozrejme nie je úplne jedno aké rybky do akvária dáme. Pozitívne  alebo negatívne môžu vplývať v závislosti od ich tvaru, farby a správania. Rýchle, agresívne ryby, ktoré majú viac jangovej energie, zabezpečujú rýchly tok energie avšak ryby so žiarivými farbami pôsobia povzbudzujúco a pomalé, pokojné rybky s tlmenými farbami vytvoria jinovú energiu a zároveň pokojnejšiu a uvoľnenejšiu atmosféru.

foto: sxc.hu

Pri zakladaní akvária by sme nemali zabúdať na dodržanie 5 základných elementov feng šuej:

  • Kov – kovový element získame jednoducho umietnením starej medenej mince pod substrát, alebo pridaním do zlata sfarbených rybičiek.
  • Drevo – pridaním rastlín alebo dreva do akvária.
  • Voda – nemali by sme mať prázdne akvárium, ale funkčné, naplnené vodou, rastlinami, rybičkami  a podobne. Voda by nemala byť stále ale mierne sa pohybujúca, čo dosiahneme filtráciou vody potrebnou pre život rybičiek.
  • Oheň – osvetlenie akvária.
  • Zem – substrát, piesok, kamene.

Kam umiestniť akvárium v byte

Aby sme však dosiahli naozaj pozitívny vplyv akvária na našu domácnosť treba ho aj správne umiestniť. Najlepšie miesto kam umiestniť akvárium  podľa feng šuej je juhovýchod (pôsobí na oblasť bohatstva a materiálneho šťastia),  potom sever (kariéra) alebo východ (zdravie a rodina).

Keď element vody umiestnime blízko vchodu do domu, hlavne neďaleko vstupných dverí – aktivizuje to parameter bohatstva. 

Kam nikdy akvárium nedávame?

Nikdy však neumiestňujeme akvárium do spálne alebo kuchyne, aby neprinášali nechcené energie do týchto priestorov. Pre tieto priestory vo feng-šuej platí zvláštne tabu. Živel – voda, ktorý akvárium predstavuje, okrem iného hasí vášeň a narúša spánkový rytmus. 

Ďalšia oblasť kam voda nepatrí je juh domu, ktorá zodpovedá za slávu, spoločenské uznanie a doťahovanie veci dokonca.  Juhu  patrí prvok oheň a voda oheň hasí. Tu však rozlišujeme juhovýchod a juhozápad, ktorý nie je v zmysle feng šuej to isté ako juh.

foto: sxc.hu

A na záver mi dovoľte pripomenúť…

Aby sme mali akvárium podľa feng šuej je potrebné sa pozrieť na svoje osobné znaky z pohľadu tejto teórie. Každá domácnosť a každý domáci má iné podmienky a vlastnosti preto ak by sme sa chceli striktne pridŕžať tejto teórie treba osloviť odborníka na feng šuej, ktorý musí prepočítať jednotlivé umiestnenia akvária v dome vo vzťahu k našej osobe, rodine a potrebám jednotlivých živlov zastúpených farbami, hranami, priestorovou dispozíciou domácnosti a pod.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár