Parazitické infekcie sa prejavujú príznakmi ako:
Statickosť strata apetítu, nadmerný hlien alebo film na tele, viditeľné bodky alebo červy, rýchle dýchanie a otieranie sa o predmety. Červy Prejavy napadnutia červami:
Trenia sa o rôzne predmety Vytŕčanie bielo zelených vlákien z tela ryby Body kontaktu červa s rybou sú viditeľné zapálením Príčina: Do akvária sa dostanú infikovanou rybou, mladé červy sú malé a zaryjú sa do tela ryby a napadnú svaly. Tu sa rozmnožujú nakladením vajíčok predtým ako zomrú. Liečba: Bežné metódy zahŕňajú fyzické odstránenie parazita a ošetrenia rýb antiseptickým prípravkom (s jodidom). Taktiež sa bežne využíva kúpeľ v morskej vode pre sladkovodné ryby v priemere 5 minút niekoľko dní po sebe kým parazit neodpadne.
Motolice na tele alebo na žiabrach Symptómy:
Obtieranie sa o predmety. Vrstvy hlienu pokrývajúce žiabre alebo telo. Zrýchlené dýchanie. Rozstrapkané alebo odhryznuté žiabre alebo plutvy. Začervenalý povrch tela. Bledá ryba so sklesnutými plutvami, rýchlo dýchajúca alebo vyduté brucho indikujú extenzívnejšie napadnutie. Príčina: Nevhodné podmienky – zlá kvalita vody, preplnenie rybami, stres z nekompatibilných druhov. Motolice – červy cca 1mm dlhé sú často súčasťou akvárii ale pri dobrých podmienkach sú neškodné. Vyhýbaniu sa stresujúcim podmienkam je kľúčom k prevencii, ale keď dôjde k napadnutiu rýb treba okamžite konať.
Liečba: Prípravok proti parazitom je efektívnou liečbou ale musí byť podávaný opatrne a presne podľa predpisu. Jedna tableta na 10 litrov. Odstráňte filter a zopakujte po 48 hodinách. Vymeňte čiastočne vodu medzi liečbou. Druhotné infekcie sú bežné a liečia sa s antibiotikami alebo univerzálnymi liečivami.
Žiabrové bodky Symptómy:
Dýchanie na povrchu. Čiastočne otvorené žiabre. Príčina: Infikovaná ryba je umiestnená do akvária. Tenučké bodky na žiabrach zostávajú a živia sa krvou ryby a jej mäsom.
Liečba: Antiparazitným prípravkom.
Krupička Symptómy:
Bodky podobné zrnkám soli alebo bieleho piesku na tele, v prvej fáze ochorenia predovšetkým na plutvách Môžu byť jemne vystúpené. Obtieranie sa o predmety. Dýchanie na povrchu. Príčina: Obyčajne zasiahne ryby v strese spôsobených rýchlou zmenou teploty a kolísaním PH. Liečba: Prípravok proti krupičke priamo. Zvýšenie teploty vody približne na 31 °C. Osoliť vodu kuchynskou soľou (cca 3 dkg na 100 l vody), ktorú pred aplikáciou do akvária rozpustíme v troche vody. Liečba by mala trvať cca 2 týždne. V priebehu liečby je potrebné každý deň obmieňať 25 – 30% vody a dopĺňať soľ a liečivo v pomere zodpovedajúcemu objemu vymenenej vody. Po jej skončení jednorazová výmena 40% vody a pred opätovným zapojením filtra, dezinfekcia filtračných médií.
Zdroj: https://www.tetra-fish.com
Loading...
Dobrý večer chcela by som sa spýtať..mojmu samčekovi za veľmi zväčšilo oko a neviem čo s tým mám robiať a čo sa s ním deje