Alergia na zviera, čo robiť?

Viera Mikulová 0

Gény majú na svedomí takmer 80%  rizika vzniku alergie. Ak jeden rodič trpí alergiou, u dieťaťa je riziko vzniku alergického ochorenia až 50%. Ak sú alergickí obaja rodičia, zvyšuje sa riziko vzniku alergického ochorenia na 70-90%. 

Podľa MUDr. Novákovej 20- 50% rizika vzniku alergie tvorí vplyv vonkajšieho prostredia. Alergické ochorenia sa prejavujú častejšie u ľudí, ktorí žijú v mestách, majú sedavé zamestnanie, nešportujú, chovajú domáce zviera, majú nezdravé stravovacie návyky alebo žijú v klimatizovaných priestoroch s vysokým hygienickým štandardom. Príčiny alergii môžu byť rôzne. Často krát sa jedná o tzv. skrížené alergie.

 

„Domáci miláčikovia“ sú zdrojom agresívnych alergénov 

Hlavné zvieracie alergény sú priamo v srsti zvierat, sú to zbytky kože, mazu, ale alergenmi sú  aj sliny, moč, či šupiny.

Najsilnejšie alergény má kocúr, potom mačka, kone, psy i  hlodavce. V súčasnosti sa hovorí o hypoalergénnych druhoch psov, či mačiek, ale v tejto otázke sa odborníci nezhodujú, ba práve naopak. Americká akademia pre alergiu, astmu a imunológiu uvádza, že žiadny pes nie je 100% hypoalergénny. Aj psy bez srsti produkujú alergény. Je však jedno či máme dlhosrsté alebo krátkosrsté zviera, miera alergénov je zhruba rovnaká, nakoľko sa jedná o „proteíny“ , ktoré sú alergénmi a nie samotné chlpy.

Alergia na vtáky je vlastne alergiou na roztoče prítomné v ich perí. U mnohých ľudí sa spustí alergia priamym stykom s vlastným domácim zvieraťom. Alergiu však môže vyvolať aj nepravidelný, príležitostný kontakt so zvieraťom, prípadne s ľuďmi, ktorí zvieratá chovajú.

Život so zvieraťom v domácnosti zoceľuje imunitu dieťaťa 

Napriek vyššie uvedenému mnohé výskumy potvrdili, že prílišná hygiena u novorodencov sa môže podieľať na potenciálnom vzniku alebo prepuknutí alergie.

V rodinách, kde žijú domáce zvieratá, sú deti vystavené väčšiemu množstvu alergénov a ich imunita sa postupne upevňuje.

MUDr. Bergendiová vo svojom článku o alergiách, napríklad uvádza, že vystavenie dostatočnému množstvu látok, ktoré alergiu vyvolávajú, môže v rannom detstve imunitný systém lepšie „vytrénovať”.  Píše aj o výskumoch, ktoré  hovoria o budovaní imunity dieťaťa a určitej tolerancii voči alergénom vďaka prítomnosti zvierat.

Alergia na zviera, ktoré máme doma

Najskôr sa treba uistiť, že naša alergia je naozaj na zviera, ktoré máme doma. Ak sme alergickí na neho, pravdepodobne budeme aj na ďalšie podnety, preto sa ich pokúsme identifikovať a eliminovať. Znížením ostatných alergénov znížime aj naše symptómy. Treba sa napríklad vyhnúť cigaretovému dymu, automobilovým výparom, eliminovať množstvo prachu v dome ako i ďalším faktorom, ktoré zhoršujú naše symptómy.

Uvádzame niekoľko tipov ako znížiť množstvo alergénov v domácnosti:

  1. Používajte netapacírovaný nábytok (napríklad ako sú kuchynské stoličky). Platí pravidlo, čím menej nábytku tým lepšie.
  2. Používajte antialergický kryt na matrace, na ktorých spíte.
  3. Postelné prikrývky, záclony, závesy perte často a pravidelne. 
  4. Umývajte aj steny, stropy, koberce (používajte ľahko čistiteľné, nie s dlhým vlasom, ktorý zachytáva nečistoty a jeho čistenie je veľmi náročné).
  5. Používajte vysávač s HEPA filtrom poprípade aj čističe ovzdušia s HEPA filtrom (tie odstraňujú alergény z ovzdušia takmer na 100%), nezabudnite často čistiť alebo vymeniť filtre. 
  6. Vysávajte aspoň raz za 3 – 4 dni a umývajte podlahu antistatickými pomôckami. 
  7. Poriadne vyvetrajte každý deň.
  8. Eliminujte konzumovanie bežných alergizujúcich potravín.  V jednej štúdii, 15 z 22 pacientov s astmou zaznamenalo zlepšenie stavu už po pár týždňoch keď vynechali konzumáciu mliečnych výrobkov.

 

 

Tipy súvisiace so starostlivosťou o zvieratko

  1. Čistite zvierací pelech aspoň raz za týždeň.
  2. Vyhraďte svojmu domácemu miláčikovi jeho priestor na spanie a oddych, s jeho pokrývkami.
  3. Vždy si umývajte ruky po kontakte so svojim zvieracím priateľom.
  4. Ak je to možné požiadajte niekoho, kto nie je alergický vo vašej rodine, aby česal a čistil vaše zvieratko. Tieto činnosti vykonávajte iba v dobre vetraných priestoroch, poprípade vonku.
  5. Vyhýbajte sa znečisteným zvieracím záchodíkom, ich čistenie prenechajte vrámci možnosti inému členovi rodiny a nie alergikovi.
  6. Kŕmte vaše zviera vysokokvalitným krmivom, ktoré obsahuje Omega 3 – mastné kyseliny; zdravé zvieratá produkujú menej lupín/šupín vo svojej srsti, či koži.
  7. Zamedzte zvieraťu prístup do vnútra domácnosti alebo aspoň do spálne či miestnosti, kde trávite najviac času.
  8. Kúpte/umývajte vaše zviera aspoň raz za týždeň, čistenie zvieraťa 2x za týždeň redukuje alergény až o 85%.
  9. Používajte protialergénny šampón pre zviera. 
  10. Ak máte zvieratko žijúce v klientke, vrámci možností ju skladujte mimo domu, napr. v garáži alebo v prístrešku.
  11. Kastrácia zvieraťa – vykastrovaný kocúr alebo pes produkuje menej alergénov.
  12. Využite možnosti Imunoterapie.
  13. Ak nič nezaberá, tak pre alergikov namiesto psíkov a mačičiek, ktoré majú veľmi agresívne alergény, sú vhodnejšie iné druhy zvierat.
  14. Zvieratko doma poteší, upokojí, obveselí avšak až do momentu kým nás alebo niekoho z rodiny neohrozuje. Občas existuje alternatíva ako si zvieratko ponechať i napriek alergiám, no inokedy zase  nie a vtedy musíme nášmu miláčikovi nájsť nový domov. 

Ako by ste to riešili vy?

  • Aké sú vaše skúsenosti s alergiami na zvieratá a čo ste  vtedy robili vy?
  • Alebo čo by ste robili keby vám váš miláčik spôsoboval alergie?
  • Máte tip na to ako sa zbaviť alergénov zo zvierat?
  • Ako často čistíte domácnosť pri svojom zvieratku?
  • Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti čo sa vám osvedčilo a čo nie.

     

     

    1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
    Loading...

    Pridaj komentár