Rozmýšľali ste už nad tým, že by ste vášmu špuntovi splnili sen a kúpili mu zvieratko? Obávate sa toho, že by mohlo byť naň alergické? V súčasnosti existuje mnoho teórií o tom, či je bezpečné chovať doma zvieratá.
shutterstock
Hoci váš Muro, či Ňufo vyzerajú nevinne, v súčasnosti sú predmetom kontroverzných výskumov. Stále pribúdajú dôkazy a zistenia o tom, že domáci miláčikovia, hlavne v prvých siedmich rokoch života dieťaťa majú ochranný účinok voči alergickým ochoreniam.
Vo výskume odborníci sledovali 700 detí, ktoré mali doma psa alebo mačku.
Práve u týchto detí bola vykázaná nižšia náchylnosť na alergiu. Výsledok bol ešte markantnejší u prvorodených detí.Avšak podľa najnovších testov na Univerzite v Georgii (USA), chovanie zvieratka znižuje pravdepodobnosť výskytu alergie u detí. Takéto informácie o liečbe alergií vedci prvýkrát zaevidovali pred desiatimi rokmi. Výsledky prekvapili aj samotných vedcov, keďže pokladali mačky a psov za vyvolávačov alergií.
Pozorovanie vykonali na 474 bábätkách, ktoré sledovali až do veku siedmich rokov. Keď mali deti jeden rok, vedci zisťovali počet zvierat v dome. Keď mali šesť až sedem rokov, lekári ich testovali na alergické protilátky dvoma spôsobmi- klasickým testom na koži a rozborom krvi.
Zistili, že u detí, ktoré sa doma starali alebo žili so zvieraťom, mali o polovicu menšie riziko, že sa u nich vyskytne alergia ako u detí bez domáceho miláčika. Vysvetľujú si to tým, že deti sú pri zvieratách vystavené endotoxínom – látkam, ktoré sa nachádzajú v tráviacich orgánoch psov a mačiek. Zatiaľ neobjasneným spôsobom endotoxíny menia reakciu imunitného systému. Ďalším poznatkom je fakt, že vystavenie sa dostatočnému množstvu alergiu vyvolávajúcim látkam v rannom detstve „vytrénuje“ imunitný systém. Iné výskumy tiež potvrdili ochranný vplyv kontaktu so psom či mačkou i v spojitosti s astmatickými ochoreniami. Vedci však zároveň upozorňujú na to, že ak rodičia majú alergiu, nemalo by sa v tejto rodine chovať zviera, keďže je viac ako pravdepodobné, že ju dieťa zdedí.
Čo je však na výskume najprekvapivejšie,
je skutočnosť, že vystavenie sa kontaktu so zvieraťom v rannom detstve, nielenže ochráni dieťa voči alergii na zvieratá, ale aj na roztoče a rôzne trávy. Deti, ktoré boli v detstve intenzívne v kontakte s dvomi alebo viacerými psami v domácnosti, mali tiež nižšiu pravdepodobnosť výskytu ekzémov. Niektorí odborníci zachádzajú až tak ďaleko, že tvrdia, že vystavenie dieťaťa špine zvyšuje jeho obranyschopnosť.
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov. Pravdou však je, že deti si môžu vypestovať alergiu na látky, ktoré sa nachádzajú v moči týchto zvierat. Tie vyvolávajú alergickú reakciu, ak sa dostanú na detskú pokožku. Keďže výskum alergií u detí v posledných rokoch začal naberať nový smer, je len na samotných vedcoch, aby svoje tvrdenia podložili ešte ďalšími dôkazmi, o ktoré sa moderná medicína bude môcť oprieť.
Foto: isifa
Loading...
mame dom azviera, maleho Yorkšira, deti alergici nie su a so psikom si najlepši kamarati. DOkonca ked sa povie dame psovi jest, hned bežia pre granule Brit a same ich nasypu do misky, aby sa pes najedol. Su to skvelí kamarati
deti nemáme, ale mame psa i mačku a ono to niekedy stači. V podstate su ako surodenci a dokonca im kupujeme aj rovnaku značku granul
aj u nas sa niekedy stalo, že pes dostal granule čo mala mat mačka a opačne. Ale granule maju podobne zloženie, takže o nič nejde. Niekedy im dogranul primiešam aj varene vnutornosi, pridam nejaku psiu salamu a miska je vždy prazdna
byvame v byte, mačku nemame, mame iba psa. Kupujeme mu tiež granule Brit. Su najlepšie
ako poznate že ma pes na nejake jedlo, potravinu alergiu a ako sa to potom rieši?