Zviera a dieťaZviera a dieťa

Chovať môžete čokoľvek. Aj medvedíka čistotného

 Marcela Beňová   16.09.2022   1

Túžite chovať domáce zvieratko, ale pes, mačka či rybičky sa vám zdajú nudné?

Dnes sa už doma môžete starať o akékoľvek zvieratko, hoci aj o takého medvedík čistotného.

shutterstock

 

Roztomilý obyvateľ lesa, ktorý vyzerá na zjedenie a veľkosťou sa hodí do piknikového koša, je už na pohľad taký prítulný, že je mu ťažko odolať.

Ak hľadáte zvieratko, pri ktorom vám zakaždým poskočí srdce, a ktorého vám bude závidieť celá ulica, medvedík čistotný má svoje kúzlo. Či je tento tvor vhodný na chov, je úplne iná otázka.

Je to divoch

Medvedík čistotný síce vyzerá ako dokonalé zvieratko na maznanie, opak je však pravdou. Dorastá do výšky 40 až 60 centimetrov, jeho váha sa pohybuje medzi 10 až 20 kilogramami.

Charakteristickým znakom zvieratka je šedočierne sfarbenie kožucha so žltým melírom a pruhovaný chvost. Spoznáte ho aj podľa výrazných čiernych kruhov okolo očí.

Medvedík čistotný pochádza zo Severnej Ameriky, kde žije čulým spôsobom života. Aj keď si ho mnoho milovníkov prírody predstavuje so sušienkou  v labke, jeho hlavným zdrojom obživy je mäso.

Ak ste malého medvedíka čistotného pripravovali ako darček pre osamelú starú mamu či milované dieťa, radšej to nerobte. Medvedík sa síce prekvapivo dobre prispôsobuje zajatiu, avšak veľmi rád hryzie. Tento spôsob komunikácie používa vždy, keď sa svojmu majiteľovi usiluje dať niečo najavo.

shutterstock

 

Ste adept na chovateľa?

Medvedíka čistotného môžete chovať dokonca aj v bytových priestoroch, pretože sa jedná o prispôsobivého tvora. Avšak oveľa vhodnejší je ohradený výbeh na záhrade.

Medvedík čistotný však bude vyžadovať vašu pozornosť. Aktívny je predovšetkým večer, pretože vtedy začína jeho čas. Jeho výraznou povahovou črtou je zvedavosť. Okrem potravy ho fascinuje všetko okolo neho, takže urobí poriadok všade, kam príde. V domácnosti ho bude zaujímať predovšetkým obsah vašich úložných priestorov a políc.

Jeho veľkou výhodou je čistotnosť. Čokoľvek sa chystá zjesť, vždy to predtým poumýva vo vode. Možno aj vďaka hygienickým návykom je ako zvieratko takmer stále zdravý a vy si nebudete musieť robiť zbytočné výdavky na vyšetrenia a lieky.

Od chovateľa medvedíka čistotného sa vyžaduje maximálna tolerancia k zvieraťu a ochota vzdať sa výhod chovu bežných domácich miláčikov- medvedík čistotný si na chov dokáže zvyknúť, ale nikdy z neho nebudete mať zviera, ktoré poslúcha príkazy.

Je, a vždy to bude, neskrotný a divý tvor. 

Je chov v domácnosti naozaj možný?

Znie to prekvapivo, ale áno. Aj na Slovensku či v Českej republike nájdete niekoľko súkromných chovateľov. Tí preferujú chov predovšetkým vonku, a to namieste, kde je strom a vodná nádrž.

Chovatelia zvyknú potencionálnych záujemcov upozorniť na dve veci: každý medvedík čistotný má svojskú povahu, ktorú treba rešpektovať, a žiadnemu nie je dobre samému. Ak by ste sa teda na chov medvedíka čistotného odvážili, určite ho potešíte kamarátom. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

Najčítanejšie
Komentáre k článku
Michal napísané 26.09.2022 14:42

Dobrí deň,kde by som vedel kúpiť medvedíka čistotneho. Ďakujem

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku
Michal napísané 26.09.2022 14:42

Dobrí deň,kde by som vedel kúpiť medvedíka čistotneho. Ďakujem

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised