Zviera a dieťaZviera a dieťa

Čo chovať vo veľkej záhrade? Napríklad lemura!

 Marcela Beňová   06.10.2018   0

Krásne zvieratko s veľkými očami a štíhlym telom nie náhodou pripomína malú opičku. Je to primát a radí sa do skupiny poloopíc.

shutterstock

 

Jeho pôvodným domovom je africký ostrov Madagaskar. Lemur vo voľnej prírode je pomerne nenáročný obyvateľ. Je bylinožravec – živí sa predovšetkým ovocím, občas zeleninou a hmyzom.

Jeho obvyklá hmotnosť sa pohybuje medzi 2,5 a 3,5 kg a dorastá do výšky 40 cm. Lemur je životaschopné zviera, môže sa dožiť až dvadsať rokov.

Charakteristickým znakom lemura je jeho dlhý chvost, jemný kožúšok a veľké oči, ktoré z neho robia neodolateľné zvieratko, ktoré vyvoláva úsmev a nadšenie. Lemur je naozaj priateľským a veľmi spoločenským tvorom, spolužitie s ľuďmi mu vôbec neprekáža.

Lemur je vo voľnej prírode súčasťou početnej skupiny. Ako zvieratko je známe množstvom zaujímavostí, ktoré sprevádzajú jeho život.

Napríklad tým, že skupinu lemurov nevedie samec, ale najskúsenejšia samička. Alebo že samica môže byť oplodnená len tri dni v roku. Či spôsob fungovania v klane lemurov – skupina samcov po skončení puberty vyženie z kmeňa. 

shutterstock

 

Chovať lemura je nákladné

Lemura nedostanete do starostlivosti len tak. Najprv mu musíte vybudovať terárium s dostatočne veľkým výbehom a vnútornou časťou. To využije v čase zimy, keď sa ochladí, keďže ideálna teplota pre lemurov sa pohybuje okolo 28 stupňov.

Vo voľnom výbehu potrebujú lemury dostatok “preliezačiek“, stromy, konáre, laná, rebríky. Sú to hravé zvieratá s veľkou potrebou pohybu, čo im zaručí spokojnosť a zábavu na celý deň.

K lemurovi sa nedostane bez potrebných povolení. Žiadosť sa zvyčajne podáva na krajskom úrade, kde musíte preukázať, že máte dostatočne priestrannú a bezpečnú voliéru.

Chov lemura vyžaduje mať v poriadku všetky potvrdenia, doklad o kúpe a certifikát. Zvieratko je potrebné kŕmiť trikrát denne a nezabudnite ani na pravidelné návštevy u veterinára.

Kde kúpite rozkošného lemura? Sledovať môžete rôzne inzeráty, navštíviť chovné stanice (mnohé nájdete v Českej republike) alebo sa na lemura opýtajte v niektorej zoologickej záhrade. Na lemura sa chvíľu počkáte, vhodného adepta na chov či dokonca mláďatko budete mať až o niekoľko mesiacov.

Pripravte sa aj na primeranú sumu – napríklad cena lemura kata sa pohybuje vo výške 100 eur.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised