Dieťa a zvieratá v domácnosti

Tatiana Šušková, publicistika 1
isifa

Od malička poučne deti zoznamujeme so svetom prírody okolo nás a ony ku každému živému tvoru s nadšením a úsmevom na tvári vystierajú drobné ručičky.

Myslíte si, že sa v domácnosti znáša malé dieťa a zvieratko?

Prírodovedec:

Riziko je v tom, že ľudia nevedia, čo je to za zvera a myslia si, že je to hračka, s ktorou sa budú hrať. Keď ich prestane baviť, odložia ho. Existujú názory detských psychológov, ktoré zvieratko je ako vhodné pre aký vek. Asi by bolo vhodné poinformovať sa o tom.
Vtáky ako prírodovedec nepovažujem za vhodné pre deti. Najvhodnejší je pes, i keď treba dbať na to, že je dnes mnoho alergikov a je potrebné pristupovať individuálne k výberu.

Takmer každý rodič zažil situáciu, keď práve kvôli túžbe po živom spoločníkovi dieťa so slzami v očiach neúnavne prosíka o zvieratko a argumenty rodiča sú pre neho vždy len chabou výhovorkou. Niektoré deti to majú ľahšie, keď sa narodia do rodiny, kde pes, mačka či iný živý tvor bol už dávno pred nimi.

Je domáci miláčik pre naše deti skôr rizikom alebo výhodou? Pre mnohých rodičov zásadná otázka. Zviera a dieťa v jednom byte – áno alebo nie?

Doc. Darina Chovancová:

Pokiaľ v rodine zvieratko už je a prichádza aj ďalší nový člen – bábätko, určite sa mnohí pýtajú, či zvieratko môže byť v jednej domácnosti s takýmto malým dieťaťom. V prípade, že áno, aké opatrenia treba urobiť, aby dieťa nebolo ohrozené zo zdravotného hľadiska alebo útokom. Jednoznačne aj štúdie, ktoré sú v poslednej dobe publikované, hovoria o tom, že sa netreba báť kontaktu aj tých najmenších detí, teda v domácnosti so zvieratkom. Asi pred rokom vo významnom americkom imunologickom časopise bola publikovaná štúdia, podľa ktorej sa ukázalo, že v domácnosti, ak dieťa vyrastá s mačkou alebo psom, v prvých rokoch života, od narodenia do šiestich rokoch, je výskyt alergických ochorení nižší ako v skupine detí, ktoré boli v kontakte so zvieratkom až po 6.roku života.

Teda šiesty rok je určujúci? Ak má dieťa do 6. roku veku doma psa alebo mačku, je menej náchylné na alergie?

Podľa tejto štúdie áno. Odborníci sú však opatrní vo vzťahu k vzniku alergií. Takisto sa to týka rodín, kde sa vyskytuje alergia u otca alebo matka. Známa je hygienická teória, ktorá hovorí, že farmárske deti, ktoré vyrastajú v kontakte so zvieratkami majú signifikantne nižší výskyt alergie, čiže určitý vplyv stimulácie imunitného systému v kontakte so zvieratkami môže byť pozitívny.

Aké iné ochorenia okrem alergií hrozia deťom? Na čo si majú dávať rodičia pozor?

 

Okrem alergií je veľkým rizikom prenos rôznych parazitov z mačiek, psov a plazov – napr. salmonelóza. Jednoznačne podmienkou na to, aby zvieratko mohlo existovať v domácnosti s malým dieťaťom, je, aby bolo dobre veterinárne ošetrované, aby bolo sledované pravidelne, aby dostávalo lieky proti parazitom a takisto aj pobyt vonku by mal byť pod dohľadom. Ak máme psa, mali by sme sledovať, do akého prostredia zviera chodí. Pokiaľ máme záhradu, treba veľmi dobre dbať o hygienu v záhrade. Čo sa týka ďalších rizík, sú to úrazy. Zviera môže reagovať na podnety, môže žiarliť, reagovať obranným reflexom. Treba ho preto stále strážiť a nespúšťať deti z dohľadu.

Malé dieťa si veľmi rýchle zvykne na malé šteniatko. Ako je to naopak? Ako by sme mohli domáceho miláčika pripraviť na príchod dieťaťa z pôrodnice, aby sme nemuseli mať obavy, že mu istým spôsobom v rámci žiarlivosti ublíži.

Vonku fungujú už tzv. zvierací psychológovia, ktorí veľmi dobre vedia otestovať rôzne typy zvieratiek a poradiť, ako postupovať, keď chceme priviesť do rodiny nového člena. Odporúčania sú zamerané na prípravu zvieraťa. Po splnení zdravotných hľadísk by bolo dobré trénovať takéto zvieratko v tom smere, že môžeme sa hrať s bábikou, hojdať ju, kolísať a pripravovať na takúto situáciu. Môžeme mu púšťať zvuky detského plaču a spomínať pred zvieraťom meno, ktoré sme vybrali dieťaťu. Keď nový člen príde do domácnosti, je potrebné, aby sa aj matka zvítala so zvieraťom, aby nemalo pocit, že je odstrkované a opatrne ho zoznámiť s dieťaťom. Treba strážiť dieťa, aby sme predišli napadnutiu.

Hady sú netypickým domácim zvieraťom. Môže ich prítomnosť v domácnosti nejako vplývať na zdravie malého dieťaťa?

Odporúčania, ktoré sú publikované v rôznych časopisoch, hovoria o tom, že plazy môžu byť prenášačmi salmonely. Rozhodne by sme takýchto miláčikov nemali kúpať v kuchynskom drese, pretože by sme mohli kontaminovať dres a preniesť infekciu. Treba dodržať základné hygienické podmienky. Aj v kontakte s inými zvieratami vždy je dôležité umývanie rúk a tiež aj pobyt zvieraťa v tej miestnosti, kde je dieťa, sa neodporúča. Pri dodržaní hygienických zásad by nemuselo byť dieťa ohrozené.

Aký význam má prítomnosť zvieraťa z hľadiska psychického vývoja dieťaťa?

Psychológovia sa jednoznačne prikláňajú k tomu, že kontakt dieťaťa so zvieraťom aj pobyt v jednej domácnosti má pozitívny vplyv na rozvoj dieťaťa. U lezúňov môže zviera stimulovať k rozvoju motoriky, u starších záujem o prírodu, rozširujú sa vedomosti detí. Čo sa týka psychologického aspektu, tieto deti si budujú k sebe lepšiu sebaúctu, rozvíjajú sa lepšie v emotívnej oblasti, naučia sa veľa o živote a smrti, čo tiež patrí k rozvíjaniu vedomostí, učia sa tiež zodpovednosti.  


Odznelo v pravidelnej relácii Slovenského rozhlasu DOMÁCA LINKA.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň.

     

    Chcela som v krátkosti reagovať na tento pekný príspevok. Mali sme doma kocúrika 5 rokov predtým, než sa nám narodila dcérka. Veľmi sme sa báli, či to nenarobí šarapatu, nakoľko som mala rizikové tehotenstvo kvôli problémom s otehotnením a aj problémom počas tehotenstva. Nevedela som si predstaviť, že by mi povedali, že sa ho musím vzdať. Bol našim miláčikom, pretože som ani nedúfala, že sa raz dočkám bábätka a tak sme si k nemu vytvorili veľmi silný citový vzťah. Dcérka sa narodila v 37. týždni tehotenstva, no lekár sa vyjadril, že na to všetko mala ešte šťastie v nešťastí, pretože bola opozdená vo vývine o 4. týždne (pre zle okysličenú a prekrvenú placentu), čiže to bolo ako keby sa narodila v 33. týždni. 3 týždne sme strávili na nedonoseneckom oddelení a potom sme prišli domov, kde nás čakal náš kocúrik. Zo začiatku bral dcérku ako votrelca a syčal na ňu, no nikdy jej neublížil. Po týždni vyskočil do postieľky, oňuchal ju, skrútil sa jej pri nohách a spal pri nej celú noc. Odvtedy boli nerozlučná dvojka. On ju bral ako niekoho, koho musí chrániť a ona jeho ako obľúbenú plyšovú hračku, ktorú si veľmi váži. Som veľmi rada, že sme ho mali, lebo od malička sa malá učila úcte k zvieratkám a celkovo k prírode a hlavne zodpovednosti. Teraz na začiatku prázdnin nám umrel a dcérka to znášala (aj znáša) ťažko. Ale som rada, že si takto na reálnom príklade uvedomuje, že všetci raz umrú, že niekto tu nie je naveky, pretože deti, vyrastajúce na počítačových hrách, nemajú pojem o realite. Tam ako postavička v hre majú niekoľko životov a potom si niektoré veci skresľujú a niektoré faky nedokážu vnímať reálne. Ja osobne som za to, aby sa deťom nebránilo mať zvieratká, ale treba vyberať také, ktoré sú vhodné. Či už z pohľadu nárokov samotného zvieratka, ale aj z nárokov, vyplývajúcich zo starostlivosti o ne. A v neposlednom rade treba viesť deti k tomu, aby sa o to zvieratko poctivo starali. Nie že na Vianoce dostanú psíka a od polovice januára ho venčia rodičia zwinker

     

    Prajem pekný dník Cool

Pridaj komentár