Domáce zvieratká k deťom. Áno či nie?

Viera Mikulová 0

Ľudia už od nepamäti  boli spätí s prírodou, zvieratami a hoci sa časy menia aj dnes to človeka k zvieratám priťahuje. Svedectvom toho sú rôzne chovné stanice, chovprodukty i domácnosti  so psami, mačkami, rôznymi vtákmi v klientkach, či rybkami alebo korytnačkami v akváriách. Keď uvažujeme nad zvieraťom, treba si dobre premyslieť výhody aj nevýhody takejto zmeny v našich životoch.

Pred tým, ako si ho prinesiete domov

Skôr ako si obstaráme zvieratko sa nám natíska množstvo otázok, aby pobyt zvieraťa v domácnosti nebol na obtiaž. Prax ukazuje, že často krát si ľudia na tieto otázky nedajú odpovede a na príchod zvieratka nie sú reálne pripravení. Dôkazom toho sú túlaví psy a mačky pobehujúce po uliciach, do chovproduktov sa vracajú dospelé zvieratá – či už potkany, alebo králiky a podobne. 


13 otázok, ktoré si treba položiť pred tým, ako si zaobstaráte zvieratko:

  • Prečo mať domáce zvieratko? 
  • Aká je nevyhnutná starostlivosť o vybrané zviera? 
  • Čo od zvieraťa očakávam? 
  • Kto sa bude o zviera starať? 
  • Môže zviera niekomu ublížiť a budú všetci členovia rodiny vedieť tomu predchádzať
  • Ako musím prispôsobiť svoju domácnosť potrebám zvieraťa? 
  • Ak zviera chceme pre dieťa, ako staré je dieťa, ktoré sa bude o zviera starať? 
  • V čom pozostáva starostlivosť o zviera, je to pre dieťa bezpečné? Napríklad z hygienických dôvodov – čistenie vtáčej klietky (ak je dieťa alergické vtáčie perie a náhodné vdýchnutie vtáčieho trusu mu veľmi nepomôže) alebo bezpečnostných – môže dieťa samo ísť so psom von alebo bude potrebovať vždy doprovod dospelého? Udrží dieťa svojho psa na prechádzke aj v prípade, že pes bude vyprovokovaný? 
  • Kde bude mať zviera svoje miesto v domácnosti, kde si bude môcť nerušene oddýchnuť?
  • Máme niekoho, kto sa o zviera postará ak pôjdeme na dovolenku alebo ak budeme dlhšie mimo domu?
  • Aké veľké bude mláďa v dospelosti , ktoré si chcem obstarať a som na to pripravený?
  • Čo budem robiť ak nastanú so zvieraťom problémy, napr. začne hrýzť (škrečok, morča, potkan, pes, mačka, zajac)?
  • Aký je denný režim zvieraťa – nebude ma v noci rušiť behaním či hrabaním? 

Domáce zvieratká  k deťom 

Ak plánujeme obstarať zvieratko našim ratolestiam, je veľmi dôležité aby to nebolo rozhodnutie jedného člena rodiny, ale minimálne jej väčšiny. Najmä však rodičov, keďže sú za finančné i hygienické podmienky rodiny zodpovední práve oni.

Každé zviera musí mať konkrétnu osobu, ktorá sa oň bude starať. Najlepšie je mať jednotlivé povinnosti rozdelené a jasne definované v rodine. Deti majú radi mláďatá, no tie vyrastú a potom už nie sú obyčajne také „zlatučké“ a časom strácajú o zviera záujem ak si k zvieraťu nevytvoria úprimný vzťah.

Často sa stáva, že vrámci kompromisu si rodina kúpi škrečka a ten v dospelosti začne hrýzť, čím sa postupne stane nechcený, aj tu samozrejme existujú výnimky. Napriek tomu aj taký škrečok (rovnako aj mnoho ďalších domácich zvierat) vie deťom poskytnúť možnosť pritúliť si ho, ale naučí ich aj rešpektu k živým tvorom.

Prečo áno

Rôzne výskumy dokázali, že deti, ktoré žijú v jednej domácnosti so zvieratkom menej často trpia alergiami a majú silnejšiu imunitu.

Pri starostlivosti o zvieratko sa naučia systematickej práci, zmyslu pre zodpovednosť a emocionálne dozrievajú.  Rovnako im zviera poskytuje psychickú oporu keď sú rodičia dlhšie v práci.

Veľmi silným argumentom je však hygiena, v domácnosti kde je zviera, by sa malo častejšie upratovať – vysávanie a umývanie podláh aspoň 3 krat do týždňa, samozrejme táto frekvencia závisí od druhu zvieraťa.

Podľa doc. Dariny Chovancovej sa psychológovia jednoznačne prikláňajú k tomu, že kontakt dieťaťa so zvieraťom aj pobyt v jednej domácnosti má pozitívny vplyv na jeho  rozvoj. U lezúňov môže zviera stimulovať k rozvoju motoriky, u starších záujem a vedomosti o prírodu a kolobeh života. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 3,60 z 5)
Loading...

Pridaj komentár