Kedy utratiť choré zviera

Nika 2

Mám dať svojho chorého psíka utratiť alebo s ňou o zdravie ešte bojovať?

Máme doma psíka – fenku, kríženca, 11 rokov,  30 cm v kohútiku, malinkú, no vždy dávala o sebe vedieť tak, že väčšieho psa sme nepotrebovali .

Teraz Je však chorá a slabá, bývala skôr tučnejšia ako chudšia, ale posledné týždne sa nám začína strácať pred očami. Má bolesti, nevládze chodiť a celkovo je na tom zle.

Veterinár povedal, že to môže trvať pár týždňov ale i pár mesiacov.  Otázne je či sa netrápi viac ako je „ľudské“. Je to však moja priateľka, a nie dáky obyčajný pes. Bola so mnou v mojich ťažkých časoch i v tých lepších. 

Nie je egoistické keď ju takto nechávame trpieť a len ju ľutujeme lebo nikto o ňu nechce prísť? Je to ako blúdny kruh – dúfam, že ráno vstanem a bude všetko ok, no nie je a …

 

Kedy je ten správny čas dať chorého psa utratiť?

Až keď stále skučí od bolesti alebo keď vidíme, že už nevládze chodiť, padá, je slepý a pomaly prestáva žrať? Máme čakať kým sa dostane do veľmi zlého stavu alebo stačí už ten zlý?

Stále si v sebe opakujem „je to priateľ, ale priateľ – pes a nemala by som ho nechať takto sa trápiť“ ale dáko mi to nejde od srdca.

Viem, že stačí zavolať veterinárovi a ten už spraví potrebné. Detaily opisovať nebudem, lebo nemám ešte odvahu sa v takýchto veciach rýpať. 

Viem, že môžem byť pri nej v jej posledných chvíľach a to je práve tá ľudskosť. Ale kedy to spraviť, kedy je ten správny čas? Nemáme ešte počkať?

Utratenie zvierat

Utratenie alebo eutanáziu zvierat na Slovensku upravuje zákon č.39/2007 o veterinárnej starostlivosti, z. č.115/1995 o ochrane zvierat a vyhláška 123/2008. Zákon považuje za týranie zvierat o.i.konanie, ktoré spôsobí zvieraťu zbytočné utrpenie alebo bolesť tým, že sa nevyliečiteľne choré, slabé alebo vyčerpané zviera, pre ktoré je ďalšie prežívanie spojené s trvalou bolesťou alebo utrpením, vydá na iný účel ako na neodkladné bezbolestné usmrtenie. 

Ďaľej zákon zakazuje opustiť zviera s úmyslom zbaviť sa ho a usmrtiť zviera bez primeraného dôvodu. Primeraným dôvodom je o.i.: bezbolestné usmrtenie zvieraťa z dôvodu jeho nevyliečiteľnej choroby, závažného alebo rozsiahleho poranenia alebo jeho veku, ak je jeho ďalšie prežívanie spojené s nepretržitou bolesťou alebo utrpením. Zákon povoľuje aj usmrtenie nechcených zvierat, ak pre ne nie je možné zabezpečiť náhradnú starostlivosť. 

Bezbolestné usmrtenie zvieraťa po predchádzajúcom zbavení vedomia môže vykonať len veterinárny lekár okrem naliehavých prípadov. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 2,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Máme 13-ročnú fenku.Začala sa jej zväčšovať prsná žľaza.Zväčšuje sa jej,má priemer 10 cm a na výšku asi 5 cm.Prípadnú operáciu by asi neprežila.Potravu prijíma s chuťou,stolicu a močenie vykonáva vonku.Od bolesti neskučí.Je to druh nádoru alebo cysta?

  2. Váš komentár

    Máme fenku Boxerku – ťahá na 14-sty rok. Bola úžasná, milá, prítulná, naozajstný priateľ. Pred rokom krvácala, uvažovali sme s utratením. Po porade s veterinárom sme sa rozhodli dať ju operovať a po odstránení maternice sa rýchlo zotavila a zas šantila ako predtým. No posledné týždne je deň čo deň je smutnejšia, nepočuje, už dobre nevidí. Nevládze na nohy, iba sa motká, ani na vychádzku sa jej nechce. Súcitne sa na ňu pozerám a neviem jej pomôcť. Nevieme sa rozhodnúť, kým žerie, má ešte chuť žiť? Nechceme jej ublížiť, ale ušetriť utrpenia.

Pridaj komentár