Zviera a dieťaZviera a dieťa

Kúpime im zvieratko? Áno, či nie?

 Simona Jurášová   27.10.2021   0

Poznáte to. Príde za vami, vaša ratolesť, v očiach pohrávajú malé iskričky a plné očakávania vám oznámi, že by chcelo domáce zvieratko. Vy sa v tom momente, od čistého prekvapenia, nezmohnete na slovo.

Hneď vás začnú bombardovať otázky typu: Kto sa o to bude starať? Moje dieťa to síce bude chvíľu baviť, ale skôr, či neskôr, aj tak všetko zostane na mne. Zvládnem ďalšiu záťaž? Aj keď iba v podobe milého domáceho miláčika.

shutterstock

Rozmýšľate o domácom zvieratku?

Je to síce milá predstava, ale poriadne si zvážte, čo taká starostlivosť o zvieratko obnáša. Aj ono má nejaké potreby. Potrebuje kvalitné krmivo, ktoré jeho telu dodá potrebné živiny, príslušenstvo, ku konkrétnemu zvieratku tiež niečo stojí a výnimkou nie sú ani pravidelné návštevy veterinára. Okrem toho, vyžaduje vašu pozornosť, možno aj vtedy, keď na to nemáte celkom náladu.

S týmto všetkým, by ste mali rátať a stotožniť sa s tým, pred tým ,ako si domáceho miláčika zaobstaráte. Nikto predsa nechce, aby zvieratko zostalo zabudnuté v kúte. Na túto situáciu, sa skvele hodí citát, zo slávnej knihy Malý Princ: „...navždy sa stávaš zodpovedným za to, čo si k sebe pripútaš.“

Správny výber

Keď sa už pre nejaké zvieratko rozhodnete, dôležitý, je aj správny výber. Ak ste majiteľmi honosného domu so záhradou, výber by nemal byť veľmi zložitý. Väčší pes, alebo mačka by nemal byť vážny problém. Umiestnite ich na záhradu, pravidelne dodáte príjem živín, v podobe granúl, kostí, prípadne mäsa, zabezpečíte jednu dlhšiu prechádzku denne, kde sa miláčik poriadne vyšantí a je postarané.  

Ak však máte k dispozícii menší byt, a susedov k tomu, výber sa tak trochu zužuje. Samozrejme, sa pri výbere nemôže zabudnúť ani na vek dieťaťa. Ak máte doma predškoláka, prípadne školáka navštevujúceho prvý stupeň, vhodným kamarátom je napríklad morča, korytnačka, alebo menší zajac. Ak je dieťa staršie, môžete porozmýšľať aj o psovi, rôznych druhoch vtákov, prípadne aj plazov.

Vplyv na dieťa

A posledná otázka: „Aký vplyv, bude mať domáce zviera na moje dieťa?“ Odpoveď je jednoduchá . Zvieratá všeobecne, rozvíjajú u ľudí empatiu, navodzujú pocity pokoja, kľudu a šťastia. Zároveň, však naše dieťa naučí zodpovednosti, ohľaduplnosti a poskytneme mu spojenca, keď ho nikto iný nechápe.

Myslím si, že domáce zvieratko prinesie do vašich životov viac radostí, ako starostí. Takže, ak so mnou súhlasíte, hurá do toho!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised