Zviera a dieťaZviera a dieťa

Mravčia farma- skvelá výchovná pomôcka či zbytočný rozmar?

 Marcela Beňová   21.07.2018   0

Skúšali ste doma chovať psíka, aby ste v dieťati vypestovali pocit zodpovednosti? Mačku, pretože je prítulná? Korytnačky a rybičky, aby vaši malí výskumníci videli krásy prírody v praxi? Na trhu dnes dostať takmer čokoľvek. Dokonca si môžete doma „vychovať“ zvieratko od mláďaťa. Najväčším hitom, ktorý dnes valcuje internetové predajne a láka rodičov aj deťúrence, je mravčia farma.

shutterstock

 

Áno, mravčia farma naozaj slúži na chov mravcov. Mnoho mamičiek sa teraz iste striaslo strachom a predstavilo si malých čiernych výletníkov, ktorí sa v noci uberajú ich domovom.

Ako taká mravčia farma vyzerá a čo vám i deťom môžem priniesť?

Pri chove mravcov si môžete vybrať z dvoch variánt- buď otvorené mravčie formikárium podobné akváriu, ktoré je však určené pre naozajstných chovateľom, a deťom do rúk nepatrí, alebo mravčiu farmu. 

shutterstock

 

Pozorovanie pri práci

Mravčia farma je vlastne malé ploché akvárium, ktoré má štandardný obdĺžnikový tvar, je však o niečo užšie. Jeho výplň tvorí modrý gél. Mravčeky sa spoločne s farmou zväčša nekupujú, musíte si ich objednať individuálne. Asi pätnásť tvorčekov k vám dorazí v malej plastovej nádobke.

Po príchode domov je čas vypustiť ich do farmy. Mravčeky, pretože ich je málo, na mravčej farme nebudú tvoriť kolóniu, rozmnožovať sa ani spolu vzájomne spolupracovať.

Keď sa dostanú do svojho nového domova, začnú vytvárať cestičky, ktoré sú, tak ako je v prírode zvykom, fascinujúcim úkazom. 

Čo ďalej? Keďže mravce sú od prírody spoločenskí dobrodruhovia a celým srdcom sa starajú o komunitu, alebo vyrážajú za potravou, čoskoro začnú strádať.

Modrý gél rozhodne nie je ich prirodzené prostredie a skôr či neskôr zahynú hladom. Ostanú po nich len prázdne vybudované cestičky. 

Mravčia farma ako dar?

Mravce sa podľa výrobcov živia samotným gélom a dĺžka ich života na farme je asi šesť mesiacov. Ak chcete obdariť rodinu mravčou farmou, zvážte, či na takýto darček máte dosť staré deti. 

Menšie deti sú často citlivé a zvyknú sa naviazať dokonca aj na takých tvorov, ako sú mravce. Zaujímavým darom by mravčia farma mohla byť pre staršie deti, najmä ak sa zaujímajú o rôzne experimenty a pokusy, alebo ich láka svet prírody.

Ak ste však zástanca praktického života a netradičné novinky na trhu vám netrhajú srdce, mravčia farma zrejme nebude darček pre vás. Pokiaľ hľadáte zvieratko-spoločníka, stavte na overeného psíka, no a ak sa o niečo živé chcete s láskou starať, doneste si z kvetinárstva kvety.

O mravce na farme sa starať nedá. Budete si musieť vystačiť s lupou a veľkou dávkou trpezlivosti.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised