Ak ukážete dieťaťu, že vie krásne rozprávať, tak tomu samé začne veriť. A ako pomocníka je najlepšie si zvoliť papagája. A to ideálne druh, ktorý vie imitovať ľudskú reč. Sem sa radia takmer všetky väčšie druhy, ktoré sú bežne chované. Najlepšie je mať operenca od vyliahnutia a byť jeho prvým majiteľom, ale toto je vec, ktorú je dobré dodržať vždy a nie iba pri ornitoterapií. Papagáj musí rovnako prejavovať isté schopnosti, ktoré ho radia medzi vhodných jedincov na tento druh pomocnej terapie. Musí byť komunikatívny, nesmie sa báť nových veci, samozrejme nesmie byť agresívny voči okoliu, čo sa bohužiaľ niekedy prejaví ako následok zlej výchovy. Ale ani tu nie je nič stratené a ak sa stretnú osoba citovo uzavretá spolu s opereným tvorom, ktorý túži po láske, tak je možné, že si k sebe nájdu cestu oveľa rýchlejšie.
Povedali sme si už ktoré poruchy dokáže táto terapia zmierniť, prípadne zlepšiť ich stav, tak že to okolie ani nespozoruje. Papagáj totiž komunikuje. A to ako prostredníctvom hlasového prejavu, tak aj za pomoci reči tela. Toto správanie pôsobí na osobu, ktorej má táto terapia pomáhať doslova ako živá voda. Veľmi dôležitý je priamy kontakt a to napríklad pohladenie, ručné kŕmenie, alebo jednoduché dotyky.
Operenec sa vie oddať maznaniu a veľmi často si dokonca ľahne na bok a nechá si poškrabkať brucho, čo je zrejme jeden z najväčších prejavov dôvery. Človek, ktorý trpí poruchou reči, alebo výslovnosti, prípadne je citovo uzavretý voči okoliu. To sú tie správne skupiny pacientov, kde je možné použiť papagája. Navyše je tu jedna výhoda v tom, že dnes už existujú špecializované záujmové organizácie, ktoré vedú kurzy ornitoterapie za použitia napríklad papagájov rodu Ara.