Ornitoterapia

Andrej Jakubík 0

V dnešnom modernom svete sme sa už akosi zmierili s tým, že odchádzame od lekára s rukou plnou receptov na lieky, ktoré trápia našu utrápenú dušu. Antidepresíva, alebo lieky, ktoré zvyšujú koncentráciu, prípadne iné látky na povzbudenie psychiky človeka. Nemusím hovoriť o tom, že to nie je správna cesta.

Tento článok sa zaoberá problémami, ktorými trpia predovšetkým deti. Ale čas od času sa tento problém pritrafí aj dospelému človeku. 

shutterstock

Porucha komunikácie 

Tento problém sa volá porucha komunikácie. Zajakávanie, utiahnutosť, neochota komunikovať, prípadne iné spôsoby ako sa vyhnúť rečovej komunikácií. Ornitoterapia u nás nie je rozšírená forma terapie, ale ako jediná sa dá použiť pri niektorých problémoch, ktoré sme spomenuli.

Dnešné deti totiž viac ako ich rodičia trávia čas pri počítači a na sociálnych sieťach. Mnohé z nich, ale majú neskôr jeden veľký problém. nevedia sa rozprávať s osobou, ktorá je z mäsa a kostí. Jednoducho na to nie sú zvyknuté. Stávajú sa utiahnuté a nekomunikujú. Dôsledky tohto správania sú na celý život a takýto človek sa ľudovo povedané „nevie predať“.

Mnoho rodičov preto objavuje metódu, ktorú poznali už staroveký Egypťania. Je to terapia za pomoci papagájov, ktorú radíme do skupiny Ornitoterapí. Jej základ je jednoduchý. Iba papagáje a niektoré druhy krkavcovitých druhov vtákov vedia napodobňovať ľudskú reč. Navyše ako vieme, tak papagáj si dokáže vytvoriť nesmierne silné puto, ktoré si udrží po celý svoj život. 

 

Papagáj vie s dieťaťom komunikovať

Použitie opereného tvora v prípadoch, kedy nepomáhajú iné riešenia je v poslednej dobe veľmi častá voľba. Nemusí sa jednať striktne o papagája, ale používa sa napríklad aj Holub, alebo domáca hrabavá hydina. Papagáj však má jednu podstatnú vlastnosť napodobovaniu zvukov a teda vie s pacientom komunikovať. Navyše ich pestrofarebný vzhľad a vysoká inteligencia je pre samotnú liečbu veľká výhoda.

Presne to je prístup, ktorý potrebujú deti s poruchami. Preto sa odporúča a to predovšetkým v prípade zajakávania, aby malo dieťa ako domáceho miláčika papagája. Môžete sa rozprávať so psíkom, ale ten vám odpovedať nebude. Zajakávanie sa často prejavuje v spoločnosti druhých ľudí, ale doma v známom prostredí je reč často krásne plynulá.

Ak ukážete dieťaťu, že vie krásne rozprávať, tak tomu samé začne veriť. A ako pomocníka je najlepšie si zvoliť papagája.  A to ideálne druh, ktorý vie imitovať ľudskú reč. Sem sa radia takmer všetky väčšie druhy, ktoré sú bežne chované. Najlepšie je mať operenca od vyliahnutia a byť jeho prvým majiteľom, ale toto je vec, ktorú je dobré dodržať vždy a nie iba pri ornitoterapií. Papagáj musí rovnako prejavovať isté schopnosti, ktoré ho radia medzi vhodných jedincov na tento druh pomocnej terapie. Musí byť komunikatívny, nesmie sa báť nových veci, samozrejme nesmie byť agresívny voči okoliu, čo sa bohužiaľ niekedy prejaví ako následok zlej výchovy. Ale ani tu nie je nič stratené a ak sa stretnú osoba citovo uzavretá spolu s opereným tvorom, ktorý túži po láske, tak je možné, že si k sebe nájdu cestu oveľa rýchlejšie. 

Povedali sme si už ktoré poruchy dokáže táto terapia zmierniť, prípadne zlepšiť ich stav, tak že to okolie ani nespozoruje. Papagáj totiž komunikuje. A to ako prostredníctvom hlasového prejavu, tak aj za pomoci reči tela.  Toto správanie pôsobí na osobu, ktorej má táto terapia pomáhať doslova ako živá voda. Veľmi dôležitý je priamy kontakt a to napríklad pohladenie, ručné kŕmenie, alebo jednoduché dotyky.

Operenec sa vie oddať maznaniu a veľmi často si dokonca ľahne na bok a nechá si poškrabkať brucho, čo je zrejme jeden z najväčších prejavov dôvery. Človek, ktorý trpí poruchou reči, alebo výslovnosti, prípadne je citovo uzavretý voči okoliu. To sú tie správne skupiny pacientov, kde je možné použiť papagája. Navyše je tu jedna výhoda v tom, že dnes už existujú špecializované záujmové organizácie, ktoré vedú kurzy ornitoterapie za použitia napríklad papagájov rodu Ara. 

A čuduj sa svete, pri kontakte so živým tvorom sa dosahujú lepšie výsledky ako pri bežnej liečba za pomoci liekov a plošnej terapie. Papagáj  je totiž tvor, ktorého môže mať doma naozaj skoro každý. Na rozdiel od napríklad delfína, alebo koňa. 

Veľmi uspokojivo napríklad pôsobí dotknutie sa papagája, ktorého  krehké telo akoby sálalo do priestoru pozitívnu energiu. Musíme si uvedomiť, že papagáj necíti pomstu a ak má agresívne chovanie, tak je to vždy oprávnené a nikdy neútočí bez dôvodu. Je to jeden z najmierumilovnejších tvorov planéty. Samozrejme aj tu je potrebné čítať reč tela a vedieť čo je už za hranicou toho čo papagáj je ochotný tolerovať. Spolužitie človeka a papagája je tu totiž už tisícky rokov a dokonca sa objavuje na rytinách zo starého Egypta. 

Nesmieme však zabúdať, že sa jedná o živého tvora. Ten vyžaduje veľmi veľa času a starostlivosti. Preto by jeho obstaranie nemali byť iba na základe toho, že chceme pomôcť druhému človeku. Papagáj je záväzok s ktorým sa upisujete na desaťročia vzájomného spolužitia. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár