Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!

Hana Cuperová 5

Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky?

Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.

foto: iStock

Ako domáce zvieratá zlepšujú zdravie?

Niektoré spôsoby sú zjavné a jednoduché, ďalšie skryté a na prvý pohľad až nadprirodzené. Jedno je však isté, ľudia, ktorí žijú so zvieratami, sú zdravší, vyrovnanejší a často aj spoločensky úspešnejší. A čím dlhšie spolužitie trvá, tým sú výhody výraznejšie.

Najlepšie je zaobstarať si mačiatko či šteniatko, ak máme zostať pri najobľúbenejších zvieracích „parťákoch“, a dať mu domov na celý jeho život. Jar je na to najlepšie obdobie, na svet ich prichádza najviac.  

Fyzické zdravie

Už keď hladíte huňatý psí alebo mačací kožúšok, môžete sledovať, ako sa pomaly upokojíte. Klesne vám tlak a zlepší sa nálada. Ak k tomu pripočítame pravidelné prechádzky so psím priateľom, či s väčším psom potulky prírodou, prínos pre zdravie je evidentný. 

foto: jana Veselska

Ukazuje sa však, že mačka a pes hrajú aj úlohu v prevencii pri niektorých druhoch rakoviny (napr. Non-Hodgkinov lymfóm, hoci sa presne nevie, prečo), pri cukrovke, srdcovo-cievnych ochoreniach. Proste pri problémoch, ktoré zjednodušene voláme civilizačné ochorenia. A zďaleka nie všetko sa nedá vysvetliť iba pravidelným pohybom. Tie chlpaté stvorenia proste majú v sebe niečo zázračné. 

Psychické zdravie 

Seniori so zvieratkom sa cítia potrební a viac naplnení ako ich osamelí rovesníci. Deťom zas pes či mačka zlepšujú imunitu. Ale nielen tú, v porovnaní s deťmi bez zvieraťa sa vedia o seba lepšie postarať, sú sústredenejšie a duševne vyspelejšie, čo sa ukazuje už v materských a základných školách.

foto: isifa

Dospelí milovníci zvierať napríklad takmer nepoznajú depresie a neurózy, také časté v dnešnom uponáhľanom svete. Oveľa lepšie zvládajú stres, dokážu mu často predchádzať, lepšie a primeranejšie naň reagovať a dreagovať sa z neho.

Mnohí psičkári či mačičkári hovoria, že sa so svojimi životnými partnermi zoznámili na výstavách alebo len tak pri „venčení“. Susedské rozhovory počas prechádzok tiež pomáhajú bojovať proti anonymite sídlisk, kde často sused nepozná suseda. Psičkári sa však poznajú všade na svete. Nikto vám neporadí lepšieho inštalatéra, maliara alebo opravára na drobné práce. Môžete takto prísť k väčšiemu bytu, lepšej práci či dokonca láske svojho života. 

Ako sa zvieratám odvďačiť

Aby ste mali zo svojho šteniatka či mačiatka osoh čo najdlhšie, je dobré dávať mu len tú najlepšiu starostlivosť. V období rastu je primeraná strava najdôležitejšia, zvieratá majú oveľa väčšie nároky na stravu, ako dospelé zvieratá. 

„Výživa po narodení a v období rastu je kľúčová. Len vyvážená a nutrične správne poskladaná potrava dokáže pokryť vysoké energetické nároky organizmu vo vývoji,“ hovorí MVDr. Lucia Repová z Royal Canin. 

Odporúčené krmivo pre psy:

  • od narodenia šteňatá pijú Babydog Milk (ak nemôžu prijímať mlieko matky),
  • od 4 týždňov možno začať prikrmovať vlhkou pevnou potravou (Starter Mousse),
  • od 8 týždňov sa odporúča prejsť na granuly typu Starter. Royal Canin ponúka krmivo pre šteňatá presne podľa veľkosti či dokonca určené pre špecifické plemeno (v ponuke aj pre dospelých psov). 
foto: isifa

Pre mačiatko potrebujete okrem misiek na vodu a potravu aj nízku nádobu, kam bude vykonávať potreby. Nedávajte ju blízko miesta na kŕmenie, mača buď prestane chodiť na záchod, alebo sa odmietne kŕmiť.

Mačky tiež potrebujú nejaký stojan (strom), na ktorý budú môcť liezť, vyhnete sa tak potrhaným záclonám a poškriabanému nábytku. „Mačiatko po narodení a v období rastu potrebuje niekedy až trikrát viac kalórií na kilogram váhy ako dospelá mačka,“ upozorňuje veterinárka Lucia Repová. 

Odporúčané krmivo pre mačky

  • od narodenia do 4. týždňa môžete mačiatka kŕmiť prípravkom Babycat Milk (ak nemôže sať materské mlieko)
  • od 5. týždňa mlieko postupne vypúšťajte a nahrádzajte ho granulami Mother & Kitten. 
  • začiatkom 5. mesiaca nahraďte granulami Kitten, ktoré sú už vyrábané pre rôzne rasy mačiek, ale napríklad aj pre sterilizované zvieratá.   

Aj v dospelosti však treba mačky a psy kŕmiť primerane rase, hmotnosti, rase a zdravotnému stavu. Za to všetko, čím nám zlepšujú život, si to zaslúžia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. doma mame psa i mačku od šteniatka a mačiatka im davame iba granule a pre psa aj konzervy od značky Brit. SU bohate na vitaminy, mineraly a stopové prvky

Pridaj komentár