Zviera a dieťaZviera a dieťa

Zvieracie spolužitie? Nastolte mierové pravidlá

 Zuzana Uríčková   27.02.2018   0

Pes a mačka – to nie je len večná naháňačka! Tieto, ale aj iné stvorenia, môžu žiť spolu v jednej domácnosti a vytvoriť si vlastný druh priateľstva. Neveríte, že sa to dá? My vám to dokážeme!

shutterstock

 

U živočíchov je strach z iného tvora naprogramovaný od ich narodenia. Napríklad, ak položíme myš vedľa kvapky moču mačky, myš hneď utečie. Pretože strach z prirodzeného predátora má v génoch.

Podobne to funguje aj u psov. Niekoľko desiatok tisíc rokov sa druhy a rasy selektovali podľa schopnosti vetriť, prenasledovať a zahnať zver.

Prečo by odrazu mali spolu bývať tí, ktorí sú v prírode predátormi a korisťami?

Ak chceme, aby pod jednou strechou žili dvaja prirodzení nepriatelia, musíme tlmiť ich inštinkty a socializovať ich.

Pes

Nie všetky psy majú rovnaké inštinkty. Napríklad pastierske psy majú schopnosť chrániť územie, poľovnícke psy sú zasa predátormi. Ak chceme mať pod jednou strechou viacero druhov zvierat, musíme prispôsobiť rasu psa zvieratám, s ktorými bude bývať. Pes, ktorý nemá príliš vyvinutý lovecký inštinkt, bude vychádzať s mačkou. Najmä spoločenské druhy psov ľahko nadväzujú priateľstvo s mačiatkami. Ak chceme mať doma aj králika, fretku, malého hlodavca či mačku, pes musí vedieť plniť naše príkazy - teda poslúchať nás.

Mačka

Je predátor a teritoriálny živočích, ktorý sa v prírode združuje len pre reprodukciu. Ale aj tento samotár sa môže spriateliť so psom. Najlepšie so šteniatkom alebo pokojným a vyrovnaným dospelým psom. Mačka môže žiť pod jednou strechou aj so zajacom, hoci obaja patria k teritoriálnym zvieratám. Zajac by však nemal byť oveľa väčší ako mačka. Mačka môže vychádzať aj s hlodavcami, ktoré majú podobný biologický rytmus ako ona.

Morské prasiatko

Veselé spoločenské zvieratko sa najlepšie cíti so svojimi druhmi. Je priateľské, na svoju škodu, aj ku králikovi. Jeho sexuálna horlivosť je známa - vrhá sa aj na morča, ktoré je prekvapené tým, čo od neho králik chce. Morča má rado aj spoločnosť psa, ak ho nevníma len ako korisť a nespráva sa k nemu ako predátor. Morské prasiatko však nevychádza s inými hlodavcami. A zabudnite aj na priateľstvo medzi ním a mačkou - veľmi rýchlo by skončilo v mačacích pazúroch a zuboch.

Králik

Napriek milému vzhľadu je to bitkár, ktorý vrčí, keď si chráni územie. Ak má však dostatočne priestranný rajón, znesie sa s morským prasiatkom. Jeho priateľmi môžu byť aj pes a mačka, ktoré poslúchajú príkazy svojho pána. Ak ho však opantá démon lásky a začne svojich priateľov obťažovať, väčšinou sa to končí bitkou.

shutterstock

Nastoľte mierové pravidlá

• Nenúťte ich ku kontaktu

• Tempo zoznámenia sa nechajte na zvieratách

• Počkajte, kým sa nové zviera prestane báť

• Buďte trpezliví a obozretní

• Zvážte poslušnosť zvierat

• Hlodavce majte v klietke

• Nenechávajte ich bez dozoru

A napokon - sú spojenia, ktoré si príroda neželá. Nenúťte zvieratká, aby sa stali priateľmi. Riskujete ich život.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised